X

Zona hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavisi

Zona hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavisi

Halk arasında gece yanığıolarak adlandırılan bu hastalık ciltte kızarık kabartılara, kaşıntıya ve ileri seviyede vücutta ağrıya sebep olmaktadır. Zona hastalığı suçiçeği hastalığına sebep olan varisella zoster virüsü ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık kişinin sıkıntılı zamanlarında, depresyonda, vücudun bağışıklık sisteminin düşüklüğünde ve streste meydana geldiği gibi yaşlılıkta da sık karşılaşılan hastalıklardan biridir.

Zona hastalığı nedir?

Zona hastalığının virüsü sinir uçlarına yerleşen bir virüstür. Bu da vücutta ağrıya sebep olur. Kaşıntı ile de kişinin derisinde tahriş yapar. Kırmızı büyük lekeler dışında küçük isilik şeklinde de görülebilmektedir. Bu kabartılar vücudun eklem bölgelerinde şiddetli ağrılara sebep olur. Stresli yaşamı olan kişilerde sıkça görülen ve depresyon ilaçları dahil kullanan kişilerde bu hastalık görülebilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı suçiçeği hastalığı gibi belirtiler gösterebilmektedir. Deri yüzeyinde kırmızı kabarcıklar ve deri yüzeyinin kaşınması virüsün kişide yer aldığını gösterir. Çeşitli kaynaklarda zona hastalığının bulaşıcı olduğu belirtilir. Fakat zona hastası olan birini kırmızı lekelerine dokunulduğunda ya da temas olduğunda dokunan kişi su çiçeği hastalığı geçirebilmektedir. Zona bir tür deri hastalığı olarak bilinse de ilerleyen evrelerde kişinin eklemlerinde rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Zona hastalığı nedenleri daha çok stres kaynaklı ve üzüntüden meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bağışıklık sistemi de düşük olan kişilerde hastalık çok çabuk yayılabilmektedir. Belli bir bölgede ya da vücudun tüm bölgesinde görülebilmektedir.

Zona hastalığı tedavisi

Zona teşhisi koyulan kişinin panik yapmaması ve stresten uzak durması gerekmektedir. Hastalığın teşhisi yapıldıktan sonra kişi cildindeki kabarcıklara el sürmemelidir. Herhangi kimyasal bir ürününde kullanılmaması gerekmektedir. Doktor teşhisi koyduktan sonra hastaya zona için merhem ve ilaç kullanması için reçeteli ilaç yazmaktadır. Bu hastalığın çok fazla ilerlememesi için belirtileri gözüktükten en geç üç gün içerisinde ilaç tedavisine başlaması gerekmektedir. Hastalıkta ağrı olacağından ek olarak ağrı kesici de hastaya verilebilmektedir. Zona virüsü vücutta çok fazla ağrıya sebep olabilmektedir. Zonanın en mühim tedavi şekli hastanın stresten uzak ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesidir. Bağışıklık sisteminin çok çabuk toparlanması için bol sebze ve meyve tüketimi yapılmalıdır. Cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıklar için kaşıntıyı önleyici merhem kullanılmalıdır. Cilt temizlendikten sonra merhem cilde uygulanarak hastanın bol bol dinlenmesi sağlanır. Merhem sürüldükten sonra bir zaman kişide kaşıntı olabilmektedir. Fakat birkaç dakika içerisinde kaşıntı geçmektedir.

Kimlerde görülür?

Zona hastalığı tekrarlayan bir hastalık değildir. Aynı suçiçeği ve kızamık hastalığı gibi sadece bir kere olan bir hastalıktır. Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık kısa sürede tedavi edilerek sağlık geri kazanılmalıdır. Hastalık sonrasında da kişinin çok çabuk toparlanması için beslenmesine dikkat ederek stresten uzak durmalıdır. Yaşlılarda bu hastalık meydana geldiğinde hastanın temizliğine de dikkat edilmelidir.

figen
zona bulaşıcı mı? hava yoluyla buşalır mı? özellikle toplu taşıma araçlarında hasta olmamak için için ne yapabiliriz?