X

Zihin açmak için yiyecek ve içecekler

Zihin açmak için yiyecek ve içecekler

Kişiler farklı zeka düzeylerine sahip olsalar da hayatları boyunca attıkları adımları bu zekalarını kullanma şekillerini direkt olarak etkiler. Bu sebeple de bazı durumlarda zeka düzeyi daha düşük seviyede kalan kişiler doğru bir çalışma temposu ve sürekli olarak zihnini öğrenmeye açık bir halde tutması ile birlikte daha öne geçmektedir. Bu doğrultuda insanlar zihinlerinin daha açık olması için çalışırlarken çocuklar için bu durum çok daha fazla önem arz eder. Genel olarak aileler çocuklarının zihinlerinin her zaman canlı kalmasını istediği için ellerinden gelen her şeyi gerçekleştirmektedir. Bu aşamada çocukların ve yetişkinlerin yedikleri yiyecekler ve kullandıkları içecekler zihin açıklığı üzerinde ciddi etkiler yaratabilmektedir.

Zihni açan yiyecekler

Zihin açıcı besinlerin ilk sırasında ıspanak gelmektedir. Çizgi filmler ile de çocukları ıspanak yemeye itme çabasının sebebi olarak bu gösterilebilir. Bu aşamada ıspanağın içerisinde yer alan yüksek potasyum zihni sürekli olarak açık ve canlı olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple de insanların hangi yaşta olurlarsa olsunlar düzenli olarak ıspanak tüketmesi gerekmektedir. Bir diğer zihin açıcı besin olarak taze fasulye gösterilebilir. Bu mucize sebze, içerisinde çok yüksek oranda folik asit barındırmaktadır. Folik asit, kişilerde hafızanın kuvvetlenmesini sağlarken beyne gelen emirlerin çok daha kısa sürede yorumlanmasını ve hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de kişilerin zihinlerinin normale göre çok daha açık olmasını sağlamaktadır. Brokoli ise zihin açıcı sebzelerden bir diğeri olarak gösterilebilir. Bu sebze üzerinde yapılan araştırmalar içerisinde yoğun miktarda sulforafan bulunduğunu göstermektedir. Bu madde beynin zararlı maddeleri tutması için kullandığı ince zarın kuvvetlenmesini sağlayan bir maddedir. Bu sayede kişilerin beynine ulaşan zararlı maddeler engellenirken bu sayede kişilerin beyin sağlığı daha iyi bir şekilde korunmuş olur.

Zihin açıcı içecekler

Genel olarak zihin açıcı besinler sebzelerden oluşurken içecekler konusunda da bitki çayları ön planda oluyor. Bu aşamada kişiler araştırmalar sonrasında zihin açıcı etkisi olan içecekleri düzenli olarak tüketerek bu olumlu etkiyi görebilirler. Ancak bitki çaylarının farklı etkileri de olduğu için kişilerin bilinçli bir miktarda tüketmesi çok önemli olacaktır. İlk seçenek olarak kişilere yeşil çay sunulabilir. Yeşil çay normal şartlarda da oldukça fazla kullanılan bir bitki çayı olurken içeriğinde yer alan maddelerin öğrenme yeteneğini hızlı bir biçimde geliştirdiği belirtilmektedir. Buna ek olarak hafızanın kuvvetlenmesi üzerinde ciddi etkileri olmaktadır. Biberiye bitkisi de hafıza üzerinde etkili olan bitkiler arasında yer alır. Bu bitkiden elde edilen çayın kişilerde hafızayı geliştirdiği bilinmektedir. Yapılan bir deneyde bir odaya biberiye bitkisi konulmuş diğerine konulmadan kişilerin normal iş temposunda çalışması sağlanmıştır. Biberiye bulunan odadaki 15 kişinin hafıza testlerinde daha önde olduğu rahatlıkla görülmüştür. Bu sebeple de biberiye bu etkiyi yaratan bitkiler arasında gösterilebilir.

Gökhan ulu
Doğal yollarla zihin nasıl açılır? Zihin açıcı yiyecekler nelerdir?