X

Zerdeçal çayı neye iyi gelir?

Zerdeçal çayı neye iyi gelir?

Zerdeçal Hindistan, Asya ve Afrika da yetişen bir bitkidir. Acı tatlı bir lezzeti olduğundan genelde yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Zerdeçal çayı ise zerdeçal bitkisinden yapılan ve sağlık açısından birçok olumlu etkisi olmasıyla dikkat çekici bir bitki haline gelmiştir. Özellikle mide ve mideye bağlı ülser sorunlarında, Alzheimer, yüksek kolesterol rahatsızlıklarında tedavi etmede yardımcı olma niteliği taşır. Zerdeçal çayı tüketmekle kan pıhtılaşmasına engel olunur,iltihaplarda azalmalar tespit edilir. Güçlü bir antioksidan olması hücre zarlarının hasar görmesini engeller. Hayat içerisinde insanlar vücudunu zaman zaman salma noktasına bırakabilir, ya da dış etkenlerden etkilenerek vücut sisteminde yavaşlama ,güçsüzlük durumları hissedilebilir. İşte bu durumlarda zencefil çayı yardımcı etkidir. Baş ağrıları hemen herkesin yaşadığı bir durum olduğundan zencefil bitkisinin buna da çare olduğu gerçeğini bile bile uygulamamak hata olur.

Zerdeçal faydaları nelerdir?

Zerdeçal bitkisinin kan dolaşımını arttırıcı özelliği özellikle rahim kistlerinde, rahim kasılması uygulamalarında kullanılabilmektedir. Bu duruma istinaden hamile bayanların doktor kontrolünde kullanımını yapmaları doğru olacaktır. Zerdeçal çayı toksinlerin vücuttan atılmasında da etkilidir. Vücuttaki istenmeyen toksinlerin dışarı atılması demek vücut sistemine yardımcı olmak demektir. Bu sayede düzenli zerdeçal çayı tüketimi ile sistem temizlenir ve cilt içten içe canlılık kazanır. Bir insanın zihinsel sağlığını koruması kadar önemli bir detay yoktur. Zihnin sağlıklı olması demek vücudun sağlıklı olması demektir. Kök hücreleri onarımında yardımcı olduğu saptanan zerdeçal çayı içeriğindeki aromatikler hasar onarımlarında ek katkı sağlayıcı niteliktedir. Özellikle soğuk algınlıklarında, grip ve öksürüklerde doğrudan antibiyotiklerle çare bulmak yerine doğal antioksidan zerdeçal ile sağlığa kavuşulabilir. Burun tıkanıklarında birebir etkisi vardır. Sindirim sorunu yaşayanlarda da bitkisel açıdan takviye görevi üstlenir.

  • Zerdeçal çayı tüketimi ile mükemmel bir detoks uygulaması yapılabilir. Karaciğerden toksinler atılabilir.
  • Asrın hastalığı diyabete özellikle tip1 diyabette metabolizma fonksiyonlarında geliştirme açısından etkilidir.
  • Kolesterol düşmesi sağlanır. Özellikle kötü kolesterolün azalmasında etkilidir.
  • Sinirleri sakinleştirir. Hafif depresyon hallerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Kadınlarda menopoz dönemindeki stresli zamanlarında yardımcı olabilir.
  • Zerdeçal çayı cilt sağlığını da destekleyici özelliktedir. Siyah noktalarda, aknelerde, yaşlılık lekelerinde yardımcıdır.

Zerdeçal çayı nasıl yapılır? Zararı var mı?

3 su bardağı su 2 çay kaşığı zerdeçal kaynatılır. Bir süzgeç yardımı ile çay süzülür. İstenildiği takdirde içine taze sıkılmış limon suyu ya da bir kaşık balla tatlandırma yapılabilir.

Her şeyin yararı olduğu kadar zararı olduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Her şeyin fazla tüketimi zarar olarak geri döner. Zerdeçal çayında da bazı yan etkiler mevcuttur bu sebeple tüketime yavaş başlanmalı ve mutlaka doktor tavsiyesi ile hareket edilmelidir. Diyabet tedavisinde kullanım söz konusu ise kan şekeri düzeyini düşürebilir. Mide asidini azaltır. Ancak doz aşılırsa mide bozulmaları yaşanabilir, ülser tetiklenebilir. Özellikle rahim kasılmalarına sebep olan zerdeçal çayı kesinlikle hamile kadınların kullanmasında zarar teşkil eder. Çay tüketimi ile birlikte kasılmalar ve kanama söz konusu olabilir. Yararlarında da unutulmaması gereken nokta ise; hastalıkları iyileştirmeye değil, oluşumunu önlemeye veya yavaşlatmaya yöneliktir.

reyhan saygın
zerdeçal çayı ile zayıflama kürü uygulayan var mı? kilo vermek için bir arkadaşım önerdi ama biraz daha araştırmak istedim. Gerçekten zayıflatıyor mu?