Zayıflatan yiyecekler ve yağ yakan sebzeler

Zayıflama 10 Ocak 2017 - 02:00:22 Mutlu Blog
Zayıflatan yiyecekler ve yağ yakan sebzelerZayıflatan yiyecekler ve yağ yakan sebzeler hakkında bilgi sahibi olursak kilo verme ve zayıflama sürecinde işimizi daha kolay bir hale getirebiliriz. Kilo verebilmek için gün boyu tüketmiş olduğunuz kalorilerden daha fazlasını yakmanız gerekmektedir. Bu aradaki farkı yaklaşık olarak 500-700 arasına çıkartabilirseniz haftada 1 kilo verirsiniz. Bu hızlı kilo vermek isteyenler için yeterli bir miktar değildir. Bu nedenle eğer ki daha hızlı kilo vermek istiyorsanız günlük almış olduğunu kalori miktarını azaltmanız gerekmektedir. Bunu yağ yakan sebzeler ile sağlayabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekler metabolizma hızınızı arttırarak gün boyu fazla kalori yakmanızı sağlar. Bu sayede normalden yaklaşık 100-200 civarı daha fazla kalori yakmış olursunuz. Bu yiyecekler ile haftada yaklaşık 700-1200 arası kalori yakmış olursunuz. Özellikle gün içerisinde egzersiz yapamayan kişiler için bu oran çok idealdir. Eğer ki egzersizle desteklerseniz çok daha hızlı kilo vermiş olursunuz.

Yağ yakan besinler nelerdir?

Yağ yakan besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Zeytinyağı: Vücutta bulunana fazla yağların yakılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kanda bulunan kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Kırmızıbiber: Bu besinin içerisinde bulunan capsaicin maddesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda kalp atışını hızlandırarak damarlardaki vücut için işe yaramayan yağların dışarı atılmasına yardımcı olur. Acı kırmızı biber mide rahatsızlığı bulunan kişiler sorun teşkil edebilir.

Süt: Tam bir kalsiyum deposu olan süt yağsız ya da yarım yağlı olarak tüketildiğinde metabolizmanın çalışmasını iyi yönde etkiler.

Zencefil:Genel olarak soğuk algınlığına iyi gelmesi ile bilinen bu bitki damarların genişlemesini sağlar. Bu özelliği sayesinde kan akışının hızını arttırır ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Greyfurt, Portakal ve Limon: C vitamini açısından oldukça zengin olan bu meyveler vücutta bulunana fazla yağın daha kolay çözülmesini ve parçalanarak dışarı atılmasını sağlar.

Sarımsak:İçeriği sayesinde antioksidan etkisi yaratan sarımsak vücutta insülin seviyesinin dengelenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde tokluk hissi yaratır ve acıkmayı geciktirir.

Yumurta:B12 açısından oldukça zengin olan metabolizma hızının arttırılmasını gerçekleştirerek, vücuttaki yağın çözülmesini ve dışarı atılmasını sağlar.

Somon ve diğer balıklar:Omega-3 içeren tüm balıklar vücutta leptin hormonunun seviyesinin yükselmesini sağlar. Leptin vücutta kalori yakılmasından sorumlu olan hormonun adıdır.

Yeşil çay: Bu bitkinin içerisinde bulunan EGCG maddesi beynin ve sinir sisteminin daha fazla çalışmasını sağlar. Böylece dinlenir halde yakılan kalori miktarının artmasını sağlar.

Yulaf: Lif açısından oldukça zengin olan bu besin vücuttaki kan şekerini dengeler ve düşmesini engeller. Bu sayede kan şekerinin düşmesiyle ortaya çıkan öğünler arası aşırı açlık hissi bastırılmış olur.

Sirke: Açlık hissinizi bastırarak öğünler arasında daha az tüketmenizi sağlar.

Ceviz: Tam bir omega-3 deposu olan ceviz öğünler arasında atıştırıldığında diyetinize olumlu katkılar sağlayacaktır.

Keten tohumu: Omega yağ asitleri açısından oldukça zengin olan bu bitki yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta yağ depolanmasını da engeller.

Bal: İçerisinde bulunan nitrik oksit sayesinde yağın hücrelerden ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamaktadır. Diyet sırasında tatlı krizinizi organik bal ile karşılamak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Soya fasulyesi: Bu besin içerisinde bulunan yüksek oranda protein barındırır. Kalorisi düşüktür ve iştah kesme özelliği sayesinde gün boyunca tok kalmanızı sağlamaktadır.

Mercimek: Bu besin vücudunuzun demir ihtiyacını karşılar ve bu sayede metabolizma hızınızın artmasını sağlar. Demir eksikliği metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olmaktadır.

Esmer Pirinç: Tüm tahıllar ve esmer pirinç az tüketildiği zaman vücutta yağ depolanmasını engellemektedir.

Tüm bu yağ yakıcı besinlerin dışında aynı zaman yüksek oranda protein içeren besinler bel çevresindeki yağların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Kilo almamak ve sağlıklı beslenmek için protein, yağ ve karbonhidratı dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Tek taraflı beslenme kilo almanıza neden olabilmektedir. Aynı zamanda vitamin ve mineral desteği için her gün farklı sebze ve meyveler tüketmelisiniz. Spor yapmanız sağlıklı kilo vermeniz açısından oldukça önemlidir. Bu sayede yağ yakan sebzeler tüketirken aynı zamanda sporla desteklemeniz daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Öğünlerinizi arttırarak ve daha az tüketerek daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Sizin de günlük hayatta tükettiğiniz zayıflamaya, kilo vermeye, işyah kesmeye, metabolizmayı hızlandırmaya faydası olduğunu düşündüğünüz zayıflayan yiyecekler ve yağ yakan sebzeler varsa yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz...

1 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 3 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
43
16
14
9
4Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

Acı biber çok etkili bir yağ yakıcıdır. Özellikle meksika biberi çok etkili bir zayıflatıcı yiyecek