X

Zayıflamak için hangi doktora, bölüme gidilir?

Zayıflamak için hangi doktora, bölüme gidilir?

Yaşam şartları özellikle son yıllarda zor bir hale gelmiştir. Bu zorluklar içerisinde hazır yiyecekler artmış ve kişiler bu tarz beslenmeye başlamıştır. Hazır gıdalar, paketli ürünler veya fast food tüketiminin üzerine bir de hareketsiz yaşam eklendiğinde kilo problemi ortaya çıkmaktadır. Hatta obezite çok sık yaşanan bir sağlık problemine dönüşmüştür. Kişiler fazla kilo alımı nedeni ile hem özgüven kaybı yaşamaktadır hem de pek çok sağlık sorunuyla karşılaşmaktadır. Bu gidişe dur demek bazen kişinin tek başına yapamayacağı bir hal almıştır. Bu durumda da bir uzmandan destek alınmasında fayda vardır. Kilo vermek kişinin kendi elindedir. Fakat bir uzmandan destek alınması bu sürecin doğru işlemesine ve sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olur. Kilo vermek için hayat tarzının doğru beslenme şeklinde olması ve hareketin hayatın merkezinde yer alması gerekmektedir. Uzmandan alınan destek ile benimsenen doğru yaşam tarzı harmanlandığında, kişiler kolaylıkla ve sağlıklı olarak kilo vermektedirler. Kulaktan dolma bilgilerle, yanlış yönlendirmelerle hareket etmek zararlı sonuçlar oluşturabilir. Bu nedenle mutlaka işin uzmanı olan kişiden destek sağlanmalı, çevreden edinilen bilgilerle veya farklı yöntemlerle kilo verilmemelidir. Zayıflamak için profesyonel bir destek almak için hangi doktora hastanede hangi bölüme gidilir? Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Kilo vermek için hangi bölüme randevu alınır?

Kişiler fazla kilo alımı yaşadıklarında başta obezite olmak üzere pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Obezite zaten başlı başına vücudun tüm fonksiyonlarını etkileyen bir rahatsızlıktır. Kilo fazlası olan kişilerde;

  • Yüksek tansiyon sıkıntısı,
  • Diyabet,
  • Tiroid bozukluğu,
  • Kalp ve damar sorunları,
  • Kolesterol sorunu,

görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Aynı zamanda fazla kiloya sahip olmak, kişilerde kötü görünüm algısı oluşturur. Bu da kişinin özgüven kaybı yaşamasına ve mutsuz olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle kilo sorunu yaşayan kişiler doktor kontrolünde zayıflamalı ve gerekli durumlarda check up yaptırmalıdır. Bu sayede sağlıklı bir kilo verme evresi yaşanarak, başarıya ulaşmak mümkündür. Kilo vermeye başlayan kişiler hem görünüm olarak daha iyi hissederler hem de sağlık sorunlarına veda ederler.

Kilo vermek için pek çok kişinin aklına diyetisyen gelmektedir. Fakat ilk olarak diyetisyene gitmek yerine bir dahiliye bölümüne gitmek de fayda vardır. Dahiliye uzmanı olan kişi, hastayı muayene ettikten sonra kilo problemi olduğunda hem fikir olursa, zaten diyetisyene yönlendirme yapmaktadır. Devlet hastanelerinde düzen genellikle bu şekilde işlemektedir. Kişilerin kilo almalarındaki sebep kimi zaman hormonsal kaynaklı olabilmektedir. Bu durumda hormonların kontrolünün sağlanması için endokrinoloji uzmanına gitmek gereklidir.

Hormonların kiloya yan etkileri

Kilo alma nedeninin hormonlar olduğu anlaşılırsa, endokrinoloji uzmanı hormon terapisine başlar ve aynı zamanda yine diyetisyene de yönlendirme yapar. Kişiler istekleri doğrultusunda diyetisyen seçeneklerini, devlet hastanelerinde veya diyetisyenlerin özel muayenelerde kullanabilirler. Kilo vermek için en önemli şey, kişinin kararlığıdır. Genel olarak kilo alımı herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı değilse, doğru bir beslenme düzeni ve spor ile kilo vermek mümkündür. Bu şekilde bir hayat tarzı benimseyip, uzman desteğini de sağlayarak zayıflamak mümkün olmaktadır.

Mine Uslu
kilo veremiyorum hangi doktora gitmeliyim?