X

Zayıfladıktan sonra kilo nasıl korunur? Kilo koruma yolları

Zayıfladıktan sonra kilo nasıl korunur? Kilo koruma yolları

Yapılan son araştırmalara göre fazla kiloları olan ve sonradan zayıflayan insanların çoğu ideal kilolarına kavuştuktan sonra yeniden kilo alma eğiliminde oluyorlar. Üstelik bu insanların tekrar kilo alması fiziksel olarak daha önce hiç kilo sorunu yaşamamış insanlara göre çok daha yüksek. Kişi kilo vermeye başladığı anca vücut bu değişikliğe karşı bir direnç göstermeye başlıyor ve hatta kaybettiği kiloları eskisinden de hızlı bir şekilde geri kazanmaya çalışıyor. Buda zayıflama yolunda emin adımlarla ilerleyen herkes için başka bir zorluk demek oluyor.

Avustralya'da bir diyetisyen kliniği olan Joseph Priotteo'nun yapmış olduğu araştırma fazla kiloları olan ve sonradan zayıflayan insanların daha sonra yeniden kilo aldıklarını kanıtlandı. Hastaları üzerinde kadın ve erkek 100 kişi olamak üzere 15 kiloya kadar verdikten sonra kendilerine belirli bir düzen oturtup eski diyetlerine aynen devam etmelerini isteyen Joseph sonuçta her hastanın aynı şekilde diyet ve spora devam ettikleri halde kilo almaya yeniden başladıklarını gördü. Bunun üzerine incelemeler yapan ekip bulduklarını ABD'de yayımlanan New York Times'ın haber ekinde paylaştı ve yazılan makale en çok okunanlardan biri haline geldi. Çünkü araştırmalara göre vücutları belirli bir kiloya alıştıktan sonra hastalar kilo verip eski diyetlerine devam etmelerine rağmen vücutları resmine onlara karşı çalışıp kilo alma hızını arttırmışlardı. Yani sonuçlara göre eğer bir kere kilo aldıysanız maalesef o kiloları vermek için bütün hayatınızı buna göre düzenlemeli ve her zaman eski halinize dönebileceğiniz bilincinde olmalısınız. Zayıflasanız da diğer insanlara bakılarak sizin biraz daha sıkı egzersizlere ihtiyacınız olabilir. Tabi kilo alıp vermede genetik faktörlerde oldukça etkili ama yine de siz süreklilik kazandıracağınız bir spor ve diyet programıyla zayıf kalmaya devam edebilirsiniz.

Kilo korumak için neler yapılmalı?

  • Mutlaka su için. Her gün 2 yada 3 litre su vücudunuzu zinde tutacağı gibi cildinizi de güzelleştirir.
  • Diyete devam edin. Kilo verme sırasındaki düzeninizi korumaya özen gösterin. Fakat bu korumaya yönelik bir diyet olduğundan çok sıkı olmasına gerek yok. Arada bir istediğiniz şeyleri tüketebilirsiniz.
  • Yürüyüşlere çıkın. Günlük egzersizlere devam edin.
  • Bolca sebze ve meyve yiyin.
  • Tuzlu yemekten kaçının. Kilonun yanında şeker ve kolestrol birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.
  • Yeşil çaya devam edin. Yeşil çay kilo verme ve koruma konusunda en iyi dostunuzdur.
  • Ana yemekten önce çorba için.

lale sonnur
zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için özellikle ekmeği olabildiğince az tüketin. Acıktığınızda çok az meyve tüketin. Akşamları da sekizden sonra birşey yemeyin.
Pelin
yediklerinize dikkat ederseniz zayıfladıktan sonra kilo almazsınız. Zamanla mideniz küçülür zaten mideniz küçülünce az birşey yiyince doyarsınız. Bir süre sabretmek lazım.