X

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için doğal yöntemler

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için doğal yöntemler

Dış görünüşün kadınlar arasında en dikkat edilen konu olduğu şu günlerde, yüzdeki tüylenmeler kadınların en korktuğu sorunlardan biridir Kadınların birçoğunda yer alan yüzdeki tüylenme sorunu, kadınların en çok takıntılı olduğu durumdur.

Yüzdeki tüylenme nasıl olur?

Yüzdeki tüylenme kadınlarda kişisel bakımına engel olucu bir durum olduğundan dolayı oldukça can sıkıcı bir durumdur. Yüzdeki tüylenmelerin yarısından fazlası hirsutizm nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle dudak üstü bölgesi, çene üstü ve yanaklarda görülen tüyler sık görülen bölgeler arasındadır.

Yüzde tüylenme nedenleri nelerdir?

Cushing sendromu sebebi: Steroid hormonlarından biri olan kortizon hormonunun gerektiğinden fazla salgılanması sonucunda görülen bir durumdur. Aşırı stres durumunda görülen bu durum kadınlar da yüzde tüylenmeye sebep olmaktadır.

Kullanılan ilaçların yan etkileri: Bir hastalık sonucunda doktor tavsiyesi veya doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı yüzde istenmeyen tüylere neden olabilmektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Androjen düzensizliği: Bu durumun sonucunda meydana gelen bu durum kadınlarda hormonal dengeyi bozduğundan dolayı yüzde tüylere sebep olabilmektedir. Polikistik over bu hastalık hormanlarda dengesizliğe neden olarak yüzdeki tüylenmelerin yanı sıra, yumurtalıklarda kist oluşumuna, obeziteye, kısırlığa ve adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Yüzdeki tüylenme nasıl giderilir?

Kadınlarda can sıkıcı bir mevzu olan yüzdeki tüylenmeler çeşitli alternatifler ile birlikte tedavi edilebilmektedir. Ağda, lazer, tüyleri sarartma gibi yöntemler bunlardan bir kaçıdır. Lakin yüz kısmı hassas olduğundan dolayı yüzdeki tüylenmeler için bu alternatifler pek önerilmemektedir.

Yüzdeki tüylerden kurtulma yolları

Kimyasal yöntemlerinin dışında yüzdeki tüylenmeler için doğal tedavi yöntemleri vardır Bunlar:

Nane çayı tüketimi: Düzenli olarak her gün bir bardak nane çayı tüketimi vücudun hormon seviyesini düzenleyerek yüzde oluşan istenmeyen tüylere engel olabilmektedir. Bir fincan kaynar suya yarım tatlı kaşığı nane ile demleyerek siz ne işlemi sonrasında tüketilmelidir.

Limon ve bal suyu maskesi: Bu ikisinin karışımını yüze hafif masaj hareketleriyle uygulayarak yüzdeki istenmeyen tüyleri seyreltebilirsiniz. Ayrıca bu karışım vücudu toksinlerden arındırarak canlandırmaktadır. 1 ay sureyle haftada iki gün uygulanması önerilen bu karışım yüzde 30 dakika bekletilerek yıkanır.

Zerdeçal yüzdeki tüylere iyi gelir mi?

Zerdeçal kepekli un karışımı yüzdeki tüylere iyi gelmektedir. 2 yemek kaşığı zerdeçal ile 2 yemek kaşığı kepekli un yoğrularak maske kıvamına getirilir. Bu karışıma yoğunluk arttırmak için susam yağı da eklenmelidir. Bu maskeyi yüzünüz de 15 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Bu karışık yüzdeki tüylenmeleri önleyicidir. Ayrıca zerdeçal gül suyu süt maskesi de etkili olmaktadır. 1 ay boyunca haftada iki kez uygulanması gereken bir maskedir. Yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletin daha sonra ilik su ile yüzünüzü durulayın. Tabi bu karışımları bir uzman hekim kontrolünde uygulamanız daha yararlı olacaktır. Genelde hormon bozukluğunun bir sebebi olarak görülen bu tüyler kadınların kurtulmayı istediği cilt problemlerinin başında gelmektedir. Böyle bir şikayetiniz varsa ilk önceliğiniz bir uzman hekime başvurarak hormon testi yaptırmalısınız.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...