X

Yüzdeki siyah noktalar için çözüm

Yüzdeki siyah noktalar için çözüm

Siyah nokta, tüm kadın ve erkekler için istenmeyen bir görüntüye sebebiyet veren bir cilt sorunudur. Özellikle yüzün en yağlı kısmı olan alın, çene ve burun bölgelerinde oluşan bu siyah noktalar çoğaldıkça kadın ve erkekler için istenmeyen bir görüntü oluştururlar. Bu durum fiziksel görünüş açısından kişileri fazlasıyla rahatsız eden bir durumdur. Bu istenmeyen görüntüden kurtulmak için kadın ve erkekler birçok farklı yöntem uygularlar. Yüzde oluşan bu siyah noktalar için kişinin yüzüne en uygun ürünü ve yöntemini kullanması gerekir. Düzenli bir şekilde devam edildiği sürece siyah nokta en az seviyeye indirilir. Bu sebeple yüze uygulanan siyah nokta temizleme yöntemini belirlemek çok önemlidir. Peki, kadınlarda ve erkeklerde siyah nokta temizliği nasıl olmalıdır?

Siyah nokta temizleme yöntemleri

Erkeklerde ve kadınlarda siyah nokta oluşumunu engellemenin en temel yolu kuşkusuz yüzü temiz tutmaktır. Yağlı ve çabuk kir tutan yüze sahip kadın ve erkeklerde kuşkusuz siyah nokta oluşumu daha çok görülür. Bu yüzde bu yağlı cilt tipine sahip kişilerin yüz bakımına daha çok dikkat etmesi gerekir. Yağlı cilt tipine uygun sabun, maske ve yüz temizleme jeli kullanmaları gerekir. Ciltte oluşan gözeneklerin temizlenmeden kapanması ve içinde kir birikmesi de siyah noktaya sebep olur. Bu yüzden yüzdeki gözeneklerin açılmasını ve temizlenmesini sağlamak için kadın ve erkeklerin özellikle banyodan sonra siyah nokta maskesi kullanması gerekir. Yüze peeling şeklinde uygulanan bu maske gözenekleri temizleyip, küçültecek ve bu da siyah nokta oluşumunu engelleyecektir. Diğer uygulanan yöntemler ise buhar banyosu ve eczanelerde ve kozmetik ürün mağazalarında satılan siyah nokta temizleyicileri kullanmaktır. Yapılan sıcak buhar banyosu yüzdeki gözeneklerin açılmasını sağlar. Açılan bu gözeneklere siyah nokta temizleme jelleri ile düzenli yıkadığınız takdir de siyah nokta oluşumu tamamen azalacaktır. Erkekler ve kadınlar arasında kullanılan diğer alternatif yöntemler ise şunlardır;

  • Diş macunu. Evet, bildiğimiz diş macunu bu konuda en çok yardımcı olacak etkenlerden biridir. Kadın ve erkekler gece yatmadan önce ılık suyla yüzünü yıkadıktan sonra diş macununu yüzlerine krem şeklinde sürüp 2-3 dakika beklettikten sonra yine ılık suyla yıkamalıdır. Düzenli kullanım sonunda yüzlerindeki bu farkı göreceklerdir.
  • Siyak nokta temizleyici kil maskeleri. Kil cildinizin arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olacağı için yüzde oluşan siyah noktayı azaltacaktır.
  • Kahve telvesi. Kahve içerisinde bulunan zengin mineraller sayesinde cildiniz için bulunmaz bir doğal güzellik ürünüdür. Bu yüzden düzenli olarak haftada bir kahve telvesini yüzünüze peeling şeklinde uygularsanız, siyah nokta oluşumunun azaldığını görebilirsiniz.
  • Bal ve limon maskesi. Bal ve limon da doğanın bize sunduğu güzellik ürünlerindendir. İçerisinde barındırdığı zengin mineraller ile özellikle balın yenileyici bir özelliği vardır. Limonun da cildi arındırdığı ve temizlediği yapılan araştırmalar sonucunda gözlenmiştir. Bal ve limon ikilisi hem yüzünüzün temizlenmesini sağlayacak ve cildinize yeni bir görünüm kazandıracaktır. Düzenli olarak haftada iki kez yapılması halinde etkisini gösterecek olan bu maskeyi bir kaba 2 tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyunu koyup, karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

şeyda ocak
siyah nokta temizleme maskesi evde nasıl yapılır? tarifi bilen var mı?