X

Yürüyüş yapmak kilo verdirir mi? Kilo vermek için ne kadar ve nasıl yürümeli?

Yürüyüş yapmak kilo verdirir mi? Kilo vermek için ne kadar ve nasıl yürümeli?

Kilo vermek isteyen kişilerin tamamına önerilen yürüyüş zayıflamak için çok önemli bir destekçi olarak görülürken tek başına insanların kilo vermesi için yeterli olmamaktadır.

Yürüyüş yapmak kilo verdirir mi?

Vücut külte endeksini kontrol eden ve bu endekse göre fazla kilolarının olduğu ortaya çıkan kişilerin, bu konuda adımlar atarak fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Bunun için beslenme düzenine dikkat edilmesi ve düzenli olarak egzersiz yapılması gerekir. Düzenli egzersizler için spor salonlarına gitmek istemeyen kişiler bu konuda yürüyüş seçeneğini değerlendirebilirler. Yürüyüş esnasında vücudun tamamı çalışırken insanların kalori yakmasını sağlamaktadır. Gün içerisinde fazladan yakılan kaloriler ile birlikte de insanlar kilo verme şansını yakalarlar. Bu süreç düzenli olarak işlemeye devam ederse istenen kilolara inmek hayal olmayacaktır.

Kilo vermek için ne kadar ve nasıl yürümeli?

Yürüyüş yapmak gün içerisinde yakılan kalori miktarını arttırmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu aşamada kişilerin günlük ne kadar kalori harcamasının gerekli olduğu yürüyüşün süresini etkilemektedir. Yürüyüş yapmaya karar veren kişiler eğer günde 500 kalori yakmak isterlerse 2 saat yürüyüş yapmalıdırlar. Her gün 500 kalori yakan kişiler, beslenme düzenleri onlara kilo verdirmese dahi 2 haftada 1 kilogram verebilirler. Günde 2000 kaloriyi iç organları sebebiyle yakan kişiler, 1500 kalorilik besin alıp bunun yanında günde 2 saat yürürse her hafta 1 kilogram vermiş olacaklardır. Yürümede hız da büyük önem taşırken hız temposunun değişimi de oldukça etkili olmaktadır. Genel olarak 4 ile 6 km/saat hızında yürüyüş normal karşılanmaktadır.

Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?

Zayıflamak için düzenli yürüyüş yapmaya başlayan kişiler, fazla kilolarından kurtulurken bunun aynında ekstra faydaları da vücutlarında görmeye başlarlar. Araştırmalar, yürüyüş yapmanın ömrü uzattığını gösterirken insanlar için en önemli faydalarının başında bu etmen gelmektedir. Bunun yanı sıra insanlarda akciğer ve kalpte yaşanabilen sorunlara karşı koruma sağlamaktadır. İnsanların stresini azaltan aktiviteler arasında yer almaktadır. Özellikle müzik dinleyerek yapılan yürüyüşler, ciddi biçimde etkili olmakta ve insanları rahatlatmaktadır. Ayrıca vücutta kasların çalışmasını ve gelişmesini sağlamaktadır.

Yürüyü yapmanın zararları var mı?

Vücut için çok faydalı bir aktivite olmasına rağmen yürüyüşte belirli etmenlere dikkat edilmezse zararları da kendisini gösterebilir. Eğer kişiler bu aktivite öncesinde hafif esneme hareketlerini yapmazlarsa ciddi sakatlanmalar ortaya çıkabilmektedir. Bilekler ve diz, ilk olarak hedefte olacak kısımlar olmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla yürüyüş yapıldığında kaslarda ağrılar meydana gelmektedir. Bu durum insanların günlük yaşantılarında acı çekmelerine sebep olur. Ayrıca doğru ayakkabı seçimi yapılmazsa ayaklarda şekil bozukları da oluşabilmektedir. Tüm bu etmenlere dikkat edilmeli ve olabildiğince doğru bir şekilde yürüyüşlerin yapılması gerekmektedir. Herhangi bir maliyeti olmadan yapılan egzersizlerden olan yürüyüş ile birlikte fazla kilolardan kurtulmak oldukça kolay olacaktır.

Songül yiğitkaya
Yürüyüş yaparak göbek ve basen erir mi? Kilo verilir mi? Zayıflayabilmek için ne kadar günde ne kadar yürüyüş yapmak gerekiyor? Selülitler için faydalı olur mu acaba? Üst bacaklar eritilir mi?