X

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesi nasıl yapılır?

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesi nasıl yapılır?

Gün boyu, toz, kir, stres, duman gibi etkenlerle yıpranan saçlar bakımsız kalabilmektedir. Bakımsız kalan saçlarda ise, saçlar ihtiyacı olan nemi kaybetmektedir. Yıpranan saçların nemini geri kazanmak için ise saç maskeleri önemli olmaktadır. Haftada bir ya da birkaç defa uygulanan saç maskelerinin etkisi ise büyüktür. Saç maskeleri doğru kullanıldığında ise etkisi daha da artmaktadır. Gerek doğal ürünlerden hazırlanan gerekse de kozmetik ürünlerden elde edilen birçok çeşit saç maskesi bulunmaktadır. Saç maskelerini kuaförde yaptırmak pahalı olabileceği için evde hazırlanan maskeler daha yaygın kullanılmaktadır.

Saç maskesi nedir? Ne işe yarar?

Saç maskesini kuaförde uygulamanın pahalı olması da saç maskesinden vazgeçmek anlamına gelmemektedir. Yıpranmış saçlar söz konusu olduğunda her kadın saçlarına bakım yapmak istemektedir. Saç maskeleri, evde kolaylıkla ve istediğimiz özelliklerde hazırlanabilmektedir. Saç bakım maskeleri hazırlarken ise önemli olan ne amaçla hazırladığımızdır. Yani saçın neye ihtiyacı varsa ona uygun saç maskesi hazırlanmalıdır. Bir diğer önemli konu da saç tipine göre kullanılan malzemeler dikkat edilmelidir. Kozmetik ürün içeriğine sahip saç maskeleri kullanmadan önce ise içeriği, nasıl kullanıldığı, hangi saç tipine uygun olduğu ve ne amaçla kullanılması gerektiği iyi araştırılmalıdır. Saç bakım maskeleri yanlış kullanıldığı zaman istenmeyen sonuçlar oluşabilir ve saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Saç maskesini saça uygulamadan önce de saçın şampuanla yıkanması ve durulamanın da ılık suyla beş dakika kadar durulanması gerekmektedir. Bunun amacı, saç foliküllerini açmak ve hazırlanan maskenin yararlı olmasını sağlamaktır. Saç maskelerini evde hazırlamak istenildiği zaman internette ya da birçok kitapta farklı tariflere ulaşılabilmektedir. Bunların içinde kullanılan ana malzemeler ise genellikle sabittir. Ek malzemeler ve uygulama süreleri ise değişebilmektedir.

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesi

Saç maskesi yapımında en çok kullanılan malzemeler öncelikle yağlardır. Yağlardan ise sızma zeytinyağları tercih edilir. Sızma zeytinyağı saçları besler ve kuru, yıpranmış saçlar için öncelikli tercihtir. Yağlı saçlarda ise istenilen verimi vermemektedir. Saç maskelerinde en çok kullanılan malzemelerden biri de yumurtadır. Hayvansal protein açısından zengin olan yumurta saçları besler ve yapısını güçlendirir. Yumurta sarısı, çok eskilerden beri saçı güçlendirmek ve ipeksi hale getirmek için kullanılmaktadır.

Zeytinyağlı ve yumurtalı saç maskesi hazırlamak da oldukça kolaydır. Bir yumurta ve bir kaşık zeytinyağı ile kolay sürmek amacıyla biraz suyu karıştırarak çok kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Zeytinyağı, yumurta ve su miktarı ise isteğe göre arttırılabilir. Hazırlanan maskeyi saça uygulamak için de geniş ağızlı bir tarak kullanılabilir. Tarak yardımıyla saç derisine masaj yapılarak uygulanan maske, uygulandıktan sonra da en az yarım saat bekletildikten sonra yıkanabilir. Düzenli olarak uygulanan yumurta ve zeytinyağlı saç maskesi ile saçlarınız 3-4 hafta içinde yumuşak, parlak ve saç köklerini güçlendirecektir. Ayrıca saç dökülmelerinin de azaldığını fark edebilirsiniz. Zeytinyağlı ve yumurtalı saç maskesinin hazırlanmasını saça uygulamadan hemen önce yapılması daha yararlı olacaktır. Yumurta çok çabuk bozulan bir besin olduğu için önceden hazırlanan maskeler saça uygulandığı zaman yararından çok zararı olabilecektir.

Elif
yumurta akı ve zeytinyağlı saç maskesi uygulamaya yeni başladım. Saçlarımda hafif bir yumuşama var galiba etkisi olacak