Yulaf ezmesi nasıl zayıflatır? Faydaları ve tarifleri

Zayıflama 29 Aralık 2016 - 01:02:02 Mutlu Blog
Yulaf ezmesi nasıl zayıflatır? Faydaları ve tarifleriYulaf ezmesi diyet yapanlar ve sağlıklı beslenme programı uygulayanların kullandığı başlıca yiyecekler arasında gelmektedir. Güne başlarken enerji kaynağımız olan kahvaltılar için önerilen bu bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı tüketim için önerilen bu bitki ile hem sağlıklı bir şekilde kilo verebilir hem de vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak tüketen insanların zaman içerisinde bel ölçülerinde incelme meydana gelmektedir. Kahvaltı sırasında yemek vücudun ihtiyacı olan liflerin ve kalorilerin alınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudunuzun kan şekerini düzenleyecektir. Bu sayede kahvaltı sırasında günlük besin ihtiyacınızı karşılamış olursunuz ve gün boyu açlık hissetmesiniz. Bildiğiniz gibi sağlıklı zayıflamak için kahvaltınızda mutlaka karbonhidrat almış olmalısınız. Çünkü sabah alınan karbonhidratlar vücutta önce kullanılır ve daha sonra atılır. Aynı zamanda yağa dönüşmez. Yulaf ezmesi ile sabah kahvaltınızda bu ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Yulaf ezmesi ne işe yarar?

İçeriğinde çok değerli ve kaliteli proteinler içeren yulaf ezmesinin vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak:

 • Kan şekeri seviyesini kontrol eder ve düzenler.
 • Temizleyici özelliği vardır.
 • Sindirimi düzenler ve iyileştirir.
 • Anti kansorojen özelliğine sahiptir.
 • Kalbiniz için sağlıklıdır.
 • Tiroid rahatsızlıklarını önler.
 • Sinir sistemini geliştirir ve dengeler.
 • Sağlıklı kilo verilmesini sağlar.
 • Kemik erimesini önleyici etkileri bulunmaktadır.
 • Gün boyu enerjik olmanızı sağlar.
 • Güzellik bakımı için etkilidir.
 • İçerisinde bulunan yüksek proteinler sayesinde yeni dokuların oluşmasına yardımcı olur.

Diyabet hastaları için bu bitki oldukça etkilidir. Özellikle nişasta sindirimi ve yemeklerden sonra glisemik seviyelerini dengelemek amacıyla tüketmeleri sağlıklıdır. Şeker seviyelerini de kontrol etmeye yardımcı olur. Bu bitkinin içeriğindeki aminoasitler sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde kalp rahatsızlıkları ve kolesterol için oldukça etkilidir. Bu bitki safra kesesindeki asitleri azaltarak sindirim sisteminizin daha etkili ve dengeli çalışmasını sağlar. Bağırsak geçişini kolaylaştırarak kabızlığın önlenmesinde yardımcı olur. İçeriğinde bulunan karbonhidratlar yavaş emilme özelliğine sahiptir. Bu da gün boyunca tokluk hissi yaratır ve açlık hissinin daha geç oluşmasını sağlar. İçerisinde bulunan bitkisel kimyasallar sayesinde kansere karşı koruyucu etki yaratır. Özellikle göğüs ve kolon kanserini %10 oranında azaltmaktadır. İçerisindeki Omega-3 ve linoleik asitler sayesinde beyin ve kalp sağlığı üzerinde etkilidir. İçeriğindeki b vitamini sayesinde sinir sistemini dengeler ve korur. İyot içermesi sayesinde tiroid sorunu yaşayan hastalara yardımcı olmaktadır. Kalsiyum barındırması sayesinde kemik erimesini engellemektedir.

Nasıl yapılır? Tarifi nedir?

Yulaf ezmesi birçok şekilde kullanılabilmektedir. Elma, armut muz, süt ya da yoğurdu 1 kaşık yulaf blendırda karıştırıp sağlıklı bir karışım haline getirebilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz. Aynı zamanda krep halinde de tüketebilirsiniz. Tuzlu ya da tatlı tüketebilirsiniz. Bir miktar yulaf ezmesini süt ile karıştırarak krep yapabilirsiniz. Başka bir tüketim şekli ise ekmek halinde tüketmektir. Ekmeğe aynı zamanda Hindistan cevizi ya da tarçın ekleyebilirsiniz. Kurabiye severler kurabiyelerine katabilir ve bu şekilde tüketebilirler. Salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Salataya katmak için 25 dakika kaynatmanız daha sonra suyunu süzmeniz ve soğuk suyla durulamanız gerekmektedir. Et, balık vs yerken harcını yulaf ezmesi ile yapıp bu şekilde tüketebilirsiniz. En önemli ve etkili tüketimi ise kahvaltıda tüketilmedir.

2 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
5
6
12
1
1Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

Yulafın faydaları konusunda artık insanlarımız daha bilinçli diye düşünüyorum. Çünkü diyet yapılsın yapılmasın artık ara ara tüketmeye dikkat ediyor herkes. Hamur işlerinin çok fazla tüketildiği toplumumuza tabiki yulafı kabul ettirmek biraz zor oluyor.

Ben yulaf diyeti yapmak istiyorum. Kaç kalori biliyor musunuz? Yazıdaki tarifleri okudum ve çok hoşuma gitti. Bu şekilde diyet uygulayabilir miyim?