X

Yüksek nabız nasıl düşürülür?

Yüksek nabız nasıl düşürülür?

Yüksek nabız, kalp atım hızının olması gereken değerin üzerinde çıkması durumudur.

Yüksek nabız nedir?

Kalp atışı kalbin kasılıp gevşemesi ve bunun sonucunda damarlara yaptığı basınç sonucu oluşmaktadır. Normal bir kalp dakikada yaklaşık 60 ile 80 arasında kasılma yaşar bu durumun adı nabız ya da vuruş sayısı olarak adlandırılmaktadır. Nabız vuruşları birtakım nedenlere bağlı olarak artış gösterebilmektedir. Özellikle ateşli hastalıklarda nabız daha da yükselmektedir. Vücut ısısının yaklaşık olarak 1 derece artması kalbin nabzını 20 vuruş arttırmaktadır. Bu nedenle tifo hariç diğer ateşli hastalıklar nabzın yükselmesine neden olmaktadır.

Kalp atım hızının yükselmesi özellikle kalp yetersizliği gibi durumlarda kötü sonuçlara yol açmaktadır. Eğer ki geçici bir nabız yükselmesi yaşanıyorsa bunda endişelenecek bir durum yoktur. Fakat bu sürekli devam ediyorsa o zaman burum farklı bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Kalbin sürekli olarak hızlı atması baş dönmesi, nefes problemi, sersemlik, göğüs ağrıları ve bayılma gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yüksek nabız (kalbin hızlı atma) nedenleri nelerdir?

Kalbin hızlı atmasının nabzın yüksek olmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kaygı bozukluğu ya da stres gibi durumlarda kalp normal seyrinden daha hızlı atabilir.
 • Gün içerisinde aşırı kafein alınması nabzın yükselmesine neden olmaktadır.
 • Kullanılan birtakım ilaçlar neden olabilir. Yan etkiler nedeniyle meydana gelebilen hızlı nabız ilacın vücuttan atılması ile tekrar eski seyrine dönmektedir.
 • Aşırı egzersiz nabzın yükselmesine neden olur. Fakat bu olumlu bir durumdur. Fakat spor bittikten sonra eğer kalp atışı normal seyrine inmiyorsa bu durumda kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Aşırı alkol tüketimi kalbe normalden fazla yüklenilmesine neden olur ve nabız atışı yükselir.
 • Kusma sonucunda vücut susuz kalırsa, yeterince iyi beslenmiyorsanız, idrar söktürücü gibi ilaçlar kullanıyorsanız ve yüksek ateşe maruz kalıyorsanız bunlar nabzın yükselmesine neden olur. Böyle durumlarda sıvı tüketin ve geçmezse doktorunuza başvurun.
 • Hipertiroidi nabzın yükselmesine neden olabilir.
 • Birtakım akciğer hastalıkları kalbin kan pompalaması için daha fazla uğraşmasına ve bu durumda daha hızlı atmasına neden olur. Ayrıca birtakım kalp hastalıkları da bu duruma neden olabilmektedir.

Yüksek nabızı düşürmek için ne yapmalı?

 • Kalp atış hızını kontrol etmek için öncelikli nabzın yükselmesine neden olan etmenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 • Magnezyum tüketiminizi arttırın. Magnezyum kalp atışı için faydalı bir mineraldir.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarından korunmak için Quenzim Q 10'u ek olarak alabilirsiniz.
 • Gece çuhan çiçeği yağı, zeytinyağı ve keten tohumu yağı kullanabilirsiniz.
 • Diyetlerinizde sarımsak kullanmayı ihmal etmeyin.
 • E ve C vitamini kalp fonksiyonlarını olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle tüketimine özen gösteriniz.
 • Selenyum ile kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz.
 • Kafein tüketiminizi azaltmanız kalp sağlığınız için ideal olacaktır.
 • Şeker tüketiminizi azaltın. Şekerli gıdalar yerine lifli gıdalar tüketmeniz sağlığınız için daha ideal olacaktır.
 • Stresinizi kontrol etmeye çalışın.
 • Sigara kalbinizi ve tüm vücudunuzu olumsuz yönde etkiler. Sigara akciğerlerinizin fazla çalışmasına diğer tüm organlarınızın ise yavaş çalışmasına neden olur. Bu nedenle sigarayı bırakmak kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
 • Sağlıklı kalp sağlıklı vücut demektir. Bu nedenle kilonuzu korumaya özen gösteriniz.
Yüksek nabız için ne yapmalı?

Eğer nabzınız çok yüksek ve bir türlü düşmüyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederiz. Yüksek nabız ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olduğundan lütfen ihmal etmeyiniz.

servet günaydın
yüksek nabız için bitkisel çözüm var mı? kalp atışım hep yüksek çıkıyor bunu düşürüp dengeleyebilecek bir bitkisel çözüm bilen var mı?
Veli Akçay
kalp atışım bazen çok artıyor özellikle yorulduğum zaman bu durum beni çok endişelendiriyor kalp atışını düşürmek için ne yapabilirim?
nihal kolay
kalbim sıcak havalarda sanki daha hızlı atıyor gibi. şimdiye dek herhangi bir kalp sorunu yaşamadım ama bir problem olmasından korkuyorum. ideal kalp atım hızıyla kendi kalp atım sayımı karşılaştırmak istiyorum onun için en sağlıklı ve doğru şekilde kalp atışı nasıl sayılır? bir sağlık sorunum varsa erkenden teşhis etmek istiyorum.
ayhan tekin
kalp atışımı nasıl dengeleyebilirim? kalp ritmi nasıl düşürülür? neden olur acaba? bilgi verebilecek olan????
Zehra Eser
özellikle heyecanlandığım zaman nabzım çok yüksek atıyor. Şuan yaşım genç olduğu için sorun olmuyor ama ilerleyen yaşlarda bunun bir problem yaratabileceğini düşünüyorum. Şimdiden önlem almak istiyorum. Nabız yüksekliğine ne iyi gelir? bunu bilirsem beslenme düzenimi ona göre ayarlayabilirim.
Seher Zeyrek
yüksek kalp atışı nasıl düşürülür? acil bir durumda ne yapmak gerekir? lütfen bana bilgi verir misiniz?
Tuna Bozdemir
Tansiyon ilacı veya tiroid ilacının dozu nabzı etkiler mi? teşekkürler
Altuğ Cantürk
yüksek nabzı düşürmek için ne yapılır? sağlığımızı riske atmadan basit şekilde bunu nasıl yapabiliriz?