X

Yeni bir ilişkiye nasıl başlanır? Başlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 Yeni bir ilişkiye nasıl başlanır? Başlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bir ilişkinin bitmesi, aslında yeni bir ilişkinin başlamasının habercisi olduğu için yeni ilişkilere başlamak aslında beklendiği kadar kolay bir aşama değildir. Tabii ki, bu ilişkiyi uzun soluklu olarak sürdürmek istiyorsanız, yeni ilişkiye nasıl başlanır adlı bu makalemizi sonuna kadar okumalısınız.

Yeni bir ilişkiye nasıl başlanır?

Yeni ilişkiye başlarken, aklımız başımızdan gider ve hormon dengelerimiz devamlı olarak mutluluk sağladığından birçok olumsuz durumu da görmezden geliriz. Sırf elimizdekini ilişki başlangıcında elimizdekini kaybetmemek istememizden dolayı, göz ardı ettiğimiz bu olumsuzluklarda ilişkinin devamında gün yüzüne çıkarabilir. Bu sebepten dolayı yeni ilişki sırasında halı altına süpürdüğümüz olumsuzluklar, yanlışlıklar hayatımızın geri kalanına da etki edebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı yeni ilişkiye başlarken her ne kadar, aklınız başınızda olmayacak derecede mutlu bile olsanız, yeni ilişkiye başlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bunları da bilmeniz ilişki temeli için olumlu etki yapacaktır.

Yeni ilişkiye başlarken dikkat edilmesi gerekenler

  • Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kesinlikle nasıl bir ilişki ve nasıl bir insanla başlamak istediğinize karar verin. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissediyor olsanız bile, karşınıza çıkan ve beğendiğiniz kişiler sizin için doğru bir ilişki adayı olmayabilir. Bu yüzden kafanızda ilişki yaşayacağınız partnerin profilini önceden belirleyip, bu doğrultuda karşınıza çıkan adaylar arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Bilinmesi gereken bir diğer konu ise, erkeklerin yeni bir ilişkiye başlamalarındaki amacın her zaman güzel duygular olmadığıdır. Bu sebeplerden dolayı erkeklere çabuk güvenilmesi ve teslimiyet sağlanması yanlış bir durum olarak nitelendirilebilir. Bu durum her erkeğin aynı olduğu anlamına gelmemelidir. Her erkeğin sizinle birlikte olma isteği, sizden beklentileri farklılık gösterebilir. Bu yüzden onlarla yeni bir ilişki içerisine girmeden önce, onları iyi tanıdığınızdan emin olun.
  • Çoğu insan, ilişkisinin bitiminden hemen sonra yeni bir ilişki yaşamayı tercih eder. Ancak bu son derece yanlış bir durum olarak değerlendirilir. Çünkü hem sizinle çıkan kişiye tam anlamıyla içten duygu beslemeyeceksiniz, hem de siz bu ilişkide biran önce eski ilişkide aradığınız şeyleri aramaya koyulacaksınız. Bu tür ilişkiler kısa süreli ilişkiler kategorisine aday ilişkilerdir.
  • Bir ilişkiye başlayacaksanız, bu ilişkinin temellerini kesinlikle sağlam temellere oturtmalısınız. İlişkiye başlangıç aşamasında aklına takılan en ufak bir soru dahi varsa, o soru cevabını tam bulmadan o ilişkiye başlamayın. Zamanla aşılabilir olacağı düşüncesi ile göz ardı edilen bu sorunlar,partnerinizin beklentilerinize cevap vermemesi ile daha büyük problemlere yol açabilir. Bu durumda aklınıza takılan sorunlar, çözülmedikçe yeni ilişkiye başlanması tercih edilmemelidir.
  • Yeni ilişkiye başlamadan önce ilişki başlatacağınız kişinin iyi bir sır saklayıcı olduğuna dikkat edin. İlişki başlangıcında artan samimiyet dolayısıyla bunu erken fark etmeniz zordur ancak zaman içerisinde bu durumu fark etmeniz mümkün olacaktır.

Yeni bir ilişkiye başlarken, hayatınıza birini alırken hem dikkatli hem de özenli olmanızda fayda vardır. Dikkatli olmak emin adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Hatica Özbilen
Yeni bir ilişkiden korkuyorum. Yaklaşık olarak 1 sene önce biten bir ilişkim nedeniyle artık kimseye güvenemiyorum ve ilişkiye başlayamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?