X

Yağ yakmak için nabız aralığı hesaplaması nasıl olmalı?

Yağ yakmak için nabız aralığı hesaplaması nasıl olmalı?

Hızlı bir şekilde yağ yakmak herkesin amacı olurken bunun için sporun ve nabız aralığı gibi diğer işlemlerin en doğru şekilde uygulanması ve hesaplanması gerekmektedir.

Yağ yakmak için nabız aralığı nasıl olmalı?

Yağ yakmak ve fazla kilolardan kurtulmak için spor hareketlerini uygulayan kişiler, nabızlarını sürekli olarak kontrol ederken yağ yakımı için en uygun olan nabız aralığında kalmayı amaçlıyor. Bu aşamada bu nabız değerini hesaplamak son derece kolayken yalnızca yaş ile orantılı olarak sonuçlar değişiyor. Bu aşamada internet siteleri üzerinden otomatik olarak hesaplama işlemi yapılabildiği gibi insanlar kendileri de bu hesaplama işlemlerini yapabiliyorlar. Uzmanlar, yağ yakım aralığının belirlenmesi için insanın %60 ile %80 arasındaki nabız aralığı değerlerinin uygun olduğunu göstermektedir.

Yaşlara göre nabız aralığı

Yağ yakımı için en uygun nabzı hesaplayacak olan kişiler bu aşamada sabit 220 sayısını kullanırlar. Hesaplamalarda bu nabız değeri tercih edilirken yapılması gereken ilk işlem kişilerin kendi yaşlarını 220 sayısından çıkarmasıdır. Eğer bir kişi 30 yaşında ise 220'den 30 çıkararak 190 sayısına ulaşır. Bu değeri elde ettikten sonra bunun %60'ı ve %80'i hesaplanır. Hesap sonrasına ortaya çıkan iki değerin arasında insanların yağ yakımları maksimum düzeyde gerçekleşmektedir. 30 yaşındaki bir kişi için 190 sayısının %60'ı 114, %80'i 152'dir. Eğer 30 yaşındaki bir kişi en iyi düzeyde yağ yakmak istiyorsa nabzını bu aralıkta tutması gerekir. Bu aralığın dışında kalan çalışmalarda da bolca yağ yakılabilir ancak en yüksek verim bu aralıkta oluşmaktadır. Nabzın bu aralıkta olduğu şekilde spor hareketlerine başlayan kişiler, nabızlarını bu aralıkta tutarak 18 dakika spor yaptıktan sonra yağ yakımına başlayacaklardır. 18 dakikanın öncesinde yağ yakımı gerçekleşmez. Bazı vücut yapılarında bu süre 22 dakikaya kadar uzamaktadır. Bu sebeple sporlarını yapan kişilerin ilk etaptaki koşu bandı üzerinde geçirdikleri zamanı en iyi şekilde ayarlamaları gerekir. 25 dakikalık bir koşu bandı kullanımı vücudu tamamen hazır bir hale getirecektir. Sonrasında yapılan spor hareketlerinin tamamında yağ yakımı gerçekleşecektir. Böylece bölgesel olarak zayıflamak da mümkün olabilir.

Spor esnasında nabız

Nabız, bir insanın bir dakika içerisindeki kalp atış sayısıdır. Bunu ölçmek için bilekler ya da sol şakak bölgesi kullanılabilir. Parmaklarını bu bölgeye koyan kişiler atış sayısını sayarak bir dakikalık süreçteki sayısı yaklaşık olarak hesap edebilir. Bunun yanı sıra teknolojik cihazlar da bu nabız ölçümlerine yardım edecektir. Günümüzde üretilen spor aletlerinin üzerinde özel bölgeler bulunurken bu bölgelere ellerin konulması durumunda yağ yakmak için nabız aralığı hesaplanır. Genel olarak koşu bantlarında ya da bisikletlerde tutma kolları bu özel sistem ile yapılırken ekran üzerinden insanların sürekli olarak nabızlarını doğru seviyede tutması sağlanır. Buna ek olarak bazı saatler ve telefonlar ile birlikte de nabız ölçümü yapılmaktadır.

Harun gültekin
Yağ yakmak için nabız aralığı ne olmalı? İdeal ve gerekli olan değer nedir acaba tam olarak? Bu mutlaka hesaplanması gereken bir aralık mı? Yaşa göre değer değişiyor mu? Spor sırasında nabız kaç olmalı?