X

Yağ yakmak için diyet programı ve spor

Yağ yakmak için diyet programı ve spor

Yağ yakmak; vücutta depolanan fazla yağların doğru beslenme ve düzenli spor sayesinde eritilmesi demektir. Metabolizma hızı ve kalori alımıyla doğru orantılıdır.

Yağ yakmak için neler yapılmalıdır?

Yağ yakmak için kişilerin öncelikle metabolizmalarını hızlandıracak aktivitelerde bulunmaları gerekmektedir. Düzenli spor yapmak metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının artmasına neden olur. Her gün bol su tüketmek besinlerin parçalanmasını ve emilimini hızlandıracağı için vücuttaki ödemin atılmasına ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Yağ yakmak için en önemli detaylardan birisi de ara öğünlerdir. Ara öğün yapmak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu gibi dolaylı olarak yağ yakımını da artırmaktadır.

Yağ yakmak için diyet programı

Kişiler doğru ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için öncelikle vücutlarını iyi tanımalıdır. Diyet yapılmadan önce yapılacak kan tahlilleri, kişilerin kilo verme süreçlerini hızlandırmak için oldukça önemlidir. İnsülin direnci, B12 eksikliği ya da D vitamini eksikliği gibi sorunlar kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine engel olmaktadır. Kişiler sağlıklarını tehlikeye atmamak için diyet listelerini muhakkak alanında uzman kişilerden almalıdır. Başka birine çok iyi gelen bir liste, bir başkasının sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Yağ yakmak için ara öğünlerin olduğu, bol suyun tüketildiği ve düzenli spor egzersizlerinin yapıldığı bir program idealdir. Diyet listesi içinse muhakkak alanında uzman hekimlere başvurulması gerekmektedir.

Yağ yakmak için spor hareketleri nelerdir?

Vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmanız için uygulayabileceğiniz başlıca yağ yaktıran spor hareketleri şunlardır;

High Kness: Her iki dizi karna doğru çekerek yerinde koşma hareketidir. Kollarda ayak hareketleriyle senkronize bir şekilde hareket ettirildiğinde, metabolizma hızlanacak ve yağ yakım hızı da artacaktır.

Jumping Jack: Fitness hareketi olarak bu harekette zıplarken bacaklar açılır ve eller başın üzerinde birleştirilir. Spor öncesi ısınma hareketi olarak bilinen bu hareket setler halinde yapıldığında yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

Squat Jump: Diz kısımları parmak uçlarınızı geçmeyecek şekilde bulunulan yerde kalça arkaya doğru çıkarılarak çömelme hareketi yapılır. Hareket sonrasında da yukarı doğru sıçrama hareketi yapılarak squat sonlandırılır. Düzenli olarak uygulandığında yağ yakımını artırmaktadır.

Hızlı yağ yaktıran yiyecekler nelerdir?

Hızlı yağ yaktıran yiyecekler arasında diyet listelerinin en başında yer alan yoğurt da bulunmaktadır. İçeriğindeki protein ve probiyotik sayesinde vücudun yağ yakmasını kolaylaştırmaktadır. Sabahları tüketilecek olan haşlanmış yumurta tokluk hissini artırmaya yardımcıdır. Son dönemlerin en popüler yağ yakma formüllerinden birisi de ceviz ve su ikilisidir. Gece bir bardak suyun içerisine bir tam ceviz eklenir ve sabah ceviz yenildikten sonra suyu tüketilir. Bu ikili de yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Şekersiz tüketildiği takdirde Türk kahvesi de içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırmaktadır. Yağ yakmak için diyet programı uygulandığında ve düzenli spor yapıldığında kişiler istedikleri kiloya daha sağlıklı bir şekilde ulaşabilirler.

Öykü Seçkin
Kadın ve erkekler için yağ yakma diyetleri ve programları çok farklı oluyor mu? Biraz zayıflamam gerekiyor ve bunun için spor yapmam gerektiğini biliyorum.. Yağ yakıcı bitkisel çaylardan en etkilisini deneyip aynı zamanda spor yaparak kilo verebilirim diye düşünüyorum.