X

Vitiligo hastalığı nedir? Nasıl geçer?

Vitiligo hastalığı nedir? Nasıl geçer?

Vitiligo hastalığı, derinin pigmentlerinde meydana gelen azalmalar sonucunda oluşan beyaz lekelerdir.

Vitiligo hastalığı nedir? Naısl olur?

Derimize rengini veren melanosit hücrelerinin hasar görmesi sonucunda pigment üreten deri artık bu üretimi sağlayamaz hale gelmektedir. Pigment üretimin yeterli seviyede olmaması sonucunda deride yama şeklinde belli başlı lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler beyaz renktedirler. Bu lekelerin büyüklük oranları hastalığın seyrine göre değişiklik göstermektedir. Bu hastalık türüne vitiligo denmektedir. Vücutta en fazla el, kol ve genital bölgelerde belirtileri görülmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri genetik rahatsızlıklardır. Bu hastalık cilt rengi koyu olan bireylerde daha çok görüldüğü saptanmıştır. Cilt rengi açık olan kişilerde ise güneşli ortamlara girildiğinde bronz etkisine bağlı olarak kendini gösterebilmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar bu hastalığı tetikleyen etkenler arasındadır.

Vitiligo hastalığının belirtileri nelerdir?

Vitiligo hastalığının en önemli belirtileri ciltte yama şeklinde oluşmuş beyaz lekelerdir. Bu renk süt beyazıdır. Hastalığın seyrinin ileri derecede olması durumunda bu beyaz renkler Vücudunun tamamını kapsayacak şekilde oluştuğu da görülmektedir. Belirtilerinin görüldüğü alanlarda vücut tüylerini beyazlaması da hastalığın belirtileri arasındadır. Hastalığın belirtilerinin artış ve azalış göstermesi kişilere göre değişiklik göstermektedir. Hastalık devam ederken pigment kaybı hastalığın ortaya çıkışında bir süre sonra durduğu gözlemlenmektedir. Bu belirtilerinin görüldüğü alanlar da kaşıntı olabilmektedir. Derinin güneşe maruz kalmasına bağlı olarak daha belirgin hale gelen bu belirtiler zamanla seyrelse de bu vitiligo hastalığının tamamen bittiği anlamına gelmez. Bu belirtiler strese bağlı olarak da artış gösterebilmektedir. Bu hastalık her 100 kişiden 3'ünde görülebilmektedir. Özellikle aileden gelen kalıtsal hastalıklar bu hastalığın ilk sebepleri arasındadır.

Vitiligo hastalığı nasıl geçer? Tedavisi nasıl yapılır?

Vitiligo hastalığı kişinin belirtileri farketmesi ve daha sonra uzman bir doktora başvurması sonucunda tedaviye başlanır. Tedavinin amacı melanosit hücrelerinin normal pigment üretiminin salgısının yapılmasıdır. Bu hastalığın tedavisinde bazı krem veya ilaçlar sayesinde bu tedavi sağlanmaktadır. Son zamanlarda geliştirilen en etkili tedavi yöntemi UVB ışık tedavisidir. Bu tedavi lekelerin olduğu bölgelere uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi için 10-15 arası seans uygulanmaktadır. Bunun dışında doktor tarafından önerilen kremler sayesinde de lekelerin tedavisinin gerçekleşmesi mümkündür. Bu krem uygulanırken çeşitli yan etkileri görülebilmektedir. Bu yüzden kremi kullanırken kullanım talimatlarına dikkat etmekte oldukça fayda vardır.

Güneş ışınlarının vitiligo hastalığına etkisi nedir?

Vitiligo hastalığının tedavisi sırasında bu hastalığı geçiren kişilerin güneş ışınlarına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Güneşe çıkarken belli başlı önlemler alınarak tedaviyi engelleyici etkenler ortadan kaldırılmaktadır. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak hastalığın şiddetini arttırmaktadır. Bu tedavilerin uygulanışı; hastanın yaşı, hastalığın şiddeti, ekonomik durumu ve isteği dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu tedavilerin uygulanması sonucunda hastaları memnun edici sonuçlar alınmakta ve kesin sonuçlar görülebilmektedir. Strese bağlı oluşmaması için hastalığa meyilli olan kişilerde mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durmaları önerilmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...