X

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Yenilen yiyecekler insanlarda tokluk hissini yaratırken bir yandan da vücut için fayda sağlayarak vitamin eksikliği probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Vitamin eksikliği neden olur?

Besinlerin içerisinde farklı vitaminler yer alırken insanlar bu besinleri tükettiklerinde vitaminleri de vücutlarına almış olurlar. İnsanlarda bazı besinlerin tüketilmemesi, içerisinde yer alan vitaminin eksikliğine sebep olabilmektedir. Ancak genel olarak aynı vitamin birçok farklı besinde yer aldığından insanlar bu sayede eksiklik yaşamadan hayatlarına devam edebilirler. Bunun yanı sıra bazı insanların rahatsızlıkları vitaminin emilimini engellemektedir. Bu da doğru yiyeceğin ne kadar tüketilirse tüketilsin vitamin eksikliğini giderememesine sebep olur. Böyle durumlar yaşandığında vücutta çok ciddi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir?

  • Vitamin eksikliği belirtilerine bakıldığında ilk sırada görme problemleri gelmektedir. İnsanların görme yetisinin belirli düzeyde bozulmaya başlaması insanlarda A vitamininin vücuda eksik alındığını göstermektedir. Araştırmalar, A vitaminin hem gündüz saatlerinde hem de gece saatlerinde görmeye katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Eğer A vitamini alınmazsa gözde kuruluk yaşanırken gözün farklı bölümleri bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.
  • İnsanların kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesi, vitamin eksikliği durumunun en çok rastlanan belirtilerinden birisidir. Eğer insanlar çok yoğun çalışıyorsa, düzenli uymuyorsa ve vücutlarına yeterli kadar B1 vitamini almıyorsa bu yorgunluk hissi ortaya çıkmaktadır. B1 içerikli besinlerin tüketilmeye başlaması yorgunluğun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • B6 vitamini vücut içerisinde çok önemli görevlere sahip olurken eksikliğinde dilde ve deride çatlaklar görülmeye başlamaktadır. Bu çatlaklar, devamlı olarak acıya sebep olabilmektedir. Bu aşamada eğer tedavi edilmezse kanamalar da başlayabilmektedir. Bu yaralar genel olarak ağız çevresinden başlayıp vücudun farklı yerlerine yayılmaktadır. Bu sorunun devam etmesi iltihaplanmalara da sebep olur.
  • Kansızlık, folik asit eksikliği olarak isimlendirilirken folik asit de bir vitamin türüdür. B9 vitamini olarak nitelendirilen folik asidin eksikliğinde insanlarda kansızlık problemleri görülmektedir. Eğer bu durum çözümlenmezse inanlarda DNA sentezi ve hücre bölünmesi gibi işlemler aksamaya başlayacaktır. Bu sorun bir yandan hastalıkların çok zor iyileşmesine sebep olurken bunun yanı sıra yaşlılık etkilerinin daha erken ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Vitamin eksikliği birçok insanda görülebilirken tedavisi olarak seçenekler de oldukça bellidir. Bu vitaminlerin vücuda alınması, sorunların yavaş yavaş ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu aşamada hastalara iki farklı seçenek sunulabilir. İlk seçenek olarak bu vitaminler hazır olarak alınabilmektedir. Birçok farklı markanın üretimi olan vitaminler varken bu ilaçlar sayesinde eksik vitamin vücuda yoğun biçimde alınabilir. Buna ek olarak bu vitaminleri içerisinde taşıyan gıdaların tamamen hayatın ve beslenme düzeninin içerisine sokulması bu durumun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. İnsanlarda ilk olarak hangi vitaminin eksikliğinin yaşandığı belirlenirken sonrasında bu sorunu ortadan kaldıracak gıdalar belirlenir ve bu besinlerin ağırlıkta olduğu diyet listeleri hazırlanabilir.

İsmail Koyuncu
Vitamin eksikliği baş ağrısı yapar mı? Vücutta vitamin yetersizliği olduğunu nasıl anlayabiliriz? Benim devamlı baş ağrım oluyor. Bunun için doktora gittiğimde herhangi bir problemin olmadığını belirtti ama ağrılar geçmiyor. vitaminle alakalı olabilir mi?