X

Vegan nedir, ne demek? Vegan Yemekleri nelerdir?

Vegan nedir, ne demek? Vegan Yemekleri nelerdir?

Etrafımızda sıklıkla duymaya başladığımız vegan tabiri, vejetaryen beslenmenin bir türü olarak gösterilmektedir.

Vegan nedir, ne demek?

Ülkemizde et tüketimi son derece yoğun bir biçimde yapılırken dünyanın en ünlü mutfakları arasında yer alan Türk mutfağında da yüzlerce farklı et yemeği yer almaktadır. Vejetaryen olan kişiler, günlük hayatlarında et tüketmeyi reddeden ve bunun dışındaki ürünleri tüketerek hayatlarına devam eden kişilerdir. Son dönemde birçok kişi vejateryanlığın daha ileri ve katı bir düzeyi olan vegan tarzı beslenmeyi gerçekleştirmeye başlamış ve hayatlarına bu şekilde devam etmektedir. Bu beslenme türünde insanlar etin yanında diğer tüm hayvansal gıdaların kullanımını bırakırlar. Oldukça zor bir yöntem olurken ülkemizde uygulanması ekstra olarak sıkıntılı bir durumdur. Bunun yanında bu kişiler gıda olarak tüketimin dışında günlük hayatlarında da hayvanlar kullanılarak elde edilen ürünleri kullanmazlar.

Veganlan ne yemez? Ne sevmez?

Vegan olan kişilerin beslenme düzenleri içerisinde hayvansal gıdaların hiçbiri yer almaz. Hayvansal gıda dendiğinde akla gelen ilk ürünler olan et, süt ve yumurta kesinlikle kullanılmamaktadır. Bunun yanında süt ürünleri olarak gruplandırılan peynir, yoğurt ya da tereyağı gibi ürünler de hayatın bir parçası olarak görülmez. Bunun yanında arılardan elde edilen bal da kullanılmayan gıdalar arasında yer almaktadır. Bu gıdaların yanında insanlar deri montlar, ayakkabılar ya da çantaları da tercih etmeden hayatlarına devam ederler. Tüm bu gıdaların ve malzemelerin hayattan çıkarılması ülkemizde oldukça zor bir yaşam sürecine girmek anlamına gelmektedir.

Vegan yemekleri nelerdir? Hangileridir?

Birçok gıdanın kullanılmadığı bu beslenme türünde insanlar olabildiğince bakliyat tüketmeye çalışırlar. Hayvansal ürünlerin içerisinde yer alan protein ve bunun yanındaki minerallerin vücuda alınması gerekli olduğundan baklagiller son derece önemlidir. Bunun yanı sıra yeşil sebzelerin tamamı rahatlıkla kullanılabilir. Herhangi bir işlemden geçirilmeden tüketilebilen ceviz, badem, fıstık ya da fındık gibi ürünler de tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kuru meyveler de enerji vermesi amacıyla sıklıkla kullanılır. Pirinç, bulgur ve mısır gibi ürünler de tokluk hissinin oluşmasında çok etkili olan ve vegan yemekleri içerisinde sıkça kullanılan malzemelerdir.

Vegan olmanın faydaları nelerdir?

Birçok kişi vegan beslenme türünü duyduğunda oldukça soğuk karşılar. İnsanların çoğu, bu besinleri tüketmekten hoşnut oldukları için vazgeçmeleri de oldukça zor olacaktır. Ancak bunun yanında gün içerisinde çok daha düzenli bir şekilde uyku uymak mümkün olur. Bunun yanında cildin yenilenmesi ve daha uzun süre genç kalması da bu beslenme türü ile birlikte insanların gördüğü faydalar arasında yer almaktadır. Kişilerin vücutlarında arınma hissini yaşaması da birçok kişinin bu beslenme tarzını tercih etmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Her geçen gün daha fazla kişi vegan tarzı beslenmeyi hayat felsefesi haline getirirken faydalarını da kısa süre içerisinde görebilmektedir.

Arzu Barış
Vegan beslenme nasıl olur? Vegan nasıl olunur? Festivaline katılmak istiyorum aslında. Bu beslenme türü beni çok hoşuma gitti bir süre denemek istiyorum. Sağlıklı oluyor mu?