X

Vajinismus nedir? Tedavi ve egzersizleri

Vajinismus nedir? Tedavi ve egzersizleri

Kadınların önemli bir bölümünde meydana gelen vajinismus sorunu gerçek anlamda vajinanın psikolojik sorunlara bağlı olarak kasılmasıdır. Uzmanlar bu problemin bilinenin aksine bireylerin tamamen olumsuz düşünce tarzından kaynaklandığını ve psikolojik yönden kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmemelerinden kaynaklandığını belirtmektedirler.

Vajinismus nedir?

Birçok belirtilerinin bulunduğu vajinismus bilinenin aksine bir sağlık sorunu değil, psikolojik etkiler sonucunda oluşan geçici bir sorundur. Bu bakımdan uzmanlar, vajinismus sorununa maruz kalınması durumunda bireylerin paniklememesi gerektiğiniz ve hemen bir uzmandan destek talep etmeleri gerektiğinin altını çizmektedirler.

Belirtileri nelerdir?

 • Cinsel ilişkinin bir türlü gerçekleştirilememesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesi
 • Cinsel ilişkiye girme aşamasında korku, endişe, panikleme ve titreme hissedilmesi
 • Cinsel ilişki öncesinde vücudun tamamen kasılmaya başlaması
 • Sıklıkla her iki bacağın kapatılması ve kendini geriye doğru çekme eğilimi
 • Cinsel ilişki sırasında bilincin açık olmasına karşın kontrolün yitirilmesi
 • Cinsel ilişki sırasında bayılma hissi, terleme, bunaltı oluşması
 • Psikolojik bakımdan huzursuzluk ve acı çekilmesi
 • Başarısız cinsel ilişkilerden sonrasında ağlama krizlerinin meydana gelmesi gibi belirtiler, bu sorununun belirgin belirtileridir.

Tedavisi nedir?

Vajinismus sorunu tedavisinde geçmişten günümüze kadar birçok farklı tedavi seçenekleri uygulanmış ve maalesef ki başarılı sonuçlar alınamamıştır. Örneğin, uzman gözetiminde çiftlerin gerdeğe girmesi yönteminde başarılı sonuçlar alınamadığı gibi ayrıca bu yöntemde çiftlerin psikolojik yönden ağır travmalara yaşadığı da bilinmektedir. Bu bakımdan bu rahatsızlığın sorununda yüzde yüz başarı gösteren cinsel terapi uygulamasına geçilmiştir. Cinsel terapi tedavisinde uzman tarafından gerçekleştirilen terapiler sayesinde bu problemi kalıcı olarak ortadan kaldırılarak çiftlerin sağlıklı bir biçimde cinsel ilişki yaşaması sağlanmaktadır.

Vajinismus için egzersizler

Uzmanlar vajinismus sorununda evde kolayca uygulanabilecek egzersiz uygulamalarının da bulunduğunu ve bireylerin ayrıca bu egzersiz çalışmalarından da faydalanması gerektiğinin altını çizmektedirler. Bu egzersiz uygulamaları ise şunlardır;

Rahatlama, gevşeme ve nefes ggzersizleri

 • İlk olarak rahatlama, gevşeme ve nefes egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede ruhsal yönden rahatlama sağlanmaktadır. Bu uygulamanın 10-15 dakika düzeyinde yapılması yeterlidir.

Ayna egzersizleri

 • Rahatlama, gevşeme ve nefes egzersizlerinden hemen sonrasında ayna egzersizlerine geçilmelidir. Bireyin eline alacağı bir aynı ile vajinanın incelenmesi yapılarak vajinada anormal bir durumun bulunmadığı sağlanabilmektedir. Bu egzersiz uygulamasının günlük olarak 20 dakika kadar yapılması yeterlidir.

Genital masaj ve dokunma

 • Ayna egzersizinden sonrasında genital masaj ve dokunma egzersizine geçilmelidir. Ayrıca bebek yağının da kullanılması faydalı olmaktadır. Sırt üstü yattıktan sonrasında genital bölgenin ilk olarak dış yüzeyine ve hemen sonrasında iç yüzeyine bebek yağı ile masaj yapılması, bireyin psikolojik yönden rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca bu masaj uygulamasının eşler tarafından da uygulanması, bireylerin daha çok rahatlamasına ve cinsel ilişkiye daha kolay bir biçimde hazırlanmasını sağlamaktadır.

Vajinismus günümüzde birçok kadında görülen bir tür psikolojik sorundur. Bu problemin ortadan kalkması için bir uzmandan yardımcı alabilir ve tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

Sultan Ay
Vajinismus ne demek? Bu rahatsızlığın nedenleri nedir acaba? Uygulanan tedavi yöntemleri işe yarıyor mu kesin çözüm mü?