X

Vajinal kuruluk nedenleri nelerdir? Vajinal kuruluk yaşayanlar ve yorumlar

Vajinal kuruluk nedenleri nelerdir? Vajinal kuruluk yaşayanlar ve yorumlar

Bayanların genital bölgesinde birçok farklı rahatsızlık yaşanabilirken cinsel hayatlarını da etkileyen vajinal kuruluk rahatsızlığı bayanlar arasında oldukça sık görülüyor.

Vajinal kuruluk nedir?

İnsan vücudunda bazı organlar dışarıya doğru açılırken bu şekilde işlemlerine devam etmektedir. Vajina, bu organlardan birisi olarak gösterilebilirken ağız ya da burun gibi bölgeler de bu kategoriye girmektedir. Bu tarz organların iç yüzeyinin, her zaman belirli bir kayganlık düzeyinin olması gerekir. Bunun için bu bölgelerde salgı bezleri olurken bu bezler ile birlikte belirli düzeyde sıvı salgılanarak bölgenin kuru kalmaması sağlanır. Eğer vajinal bölgede bulunan bezler, görevini tam yapmıyorsa bu durum vajinal kuruluk olarak nitelendirilir ve bölge yeteri kadar nemlendirilmemiş olur.

Nedenleri nelerdir? Neden olur?

Vajinal kuruluğa sebep olan etmenler bayanların kendisinin oluşturduğu ve cinsel ilişki sebebiyle ortaya çıkanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Bayanların, vücut yapısı ya da çevresel etmenlere verdikleri tepkiler bu aşamada önemli olmaktadır. Menopoz, bayanlarda bu rahatsızlığın görülmesindeki ilk sebeplerden birisidir. Buna ek olarak vajinada oluşan enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ya da aşırı stres de bu kuruluğa sebep olmaktadır. Vajinal duş olarak nitelendirilen vajinanın iç bölgesinin de yıkanması ya da çok fazla fitil, tampon gibi ürünlerin kullanılması bu bölgede kuruluğun olmasına sebep olacaktır. Cinsel hayatla ilgili olan etmenlerde cinsel isteksizlik, bayanların cinsel ilişki sırasında yeteri kadar uyarılmaması, cinsel partner ile yaşanan uyumsuzluk, partnere güvenilmemesi ya da çeşitli iletişim problemleri veya cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar da bu kuruluğa sebep olmaktadır.

Vajinal kuruluk yaşayanlar

Bayanlar arasında vajinal kuruluğu yaşayanlar bu konuda yaşadıkları sorunları her zaman yakınlarına ya da doktorlara anlatamazlar. Ancak bu aşamada sorunun çözülmemesi ve sürekli olarak bu şekilde devam etmesi ekstra sorunların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Cinsel hayattan tamamen soğuma yaşanabilirken bu durum eş ile sorunların artmasına ve evlilik problemlerine sebep olacaktır. Bu sebeple de kişilerin doktorlarına giderek sorunlarını anlatması ve bunun sonrasında en iyi tedaviyi alması gerekmektedir.

Vajinal kuruluk yorumları nelerdir?

İnternet üzerinde bu rahatsızlığı yaşayan ve bir şekilde çözüme kavuşturan kişilerin vajinal kuruluk hakkında yorumları bulunabilir. Ancak bu yorumlara güvenmek her zaman doğru olmaz. Bu rahatsızlığın sebebinin iyi bir şekilde incelenmesi ve buna göre bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Eğer vajinal bölgede bir enfeksiyon varsa bu ancak ilaç tedavisi ile atlatılabilir. Buna karşın sebepler cinsel ilişkinin gidişatı sebebiyle oluşuyorsa çözümler çok daha farklı olacaktır. Bu sebeple de yorumlara güvenerek adımlar atmak doğru değildir. Eğer kişiler doktorlarına tedavi olmalarına rağmen kuruluğun sebebi bulunamamışsa bu durumda kayganlaştırıcı ürünler önerilmektedir. Bu ürünler krem, jel ya da sprey forumda olurken cinsel ilişki sırasında kolaylık sağlayacaktır. Aksi takdirde acı ve ağrı gibi şikayetler rahatlıkla ortaya çıkabilmektedir.

Simge Haskırış
Vajinal kuruluk yaşayanlar gebelik konusunda sıkıntı yaşar mı? Engeller mi? Bu durumun bitkisel tedavisi var mı? Nasıl geçer? su bazlı jel önerenler var ama ne kadar doğru olur kullanmak bilmiyorum. Zararı var mıdır?