X

Uyku için bitki çayları

Uyku için bitki çayları

Uzun süre uyu sorunu çeken kişilerde genellikle alternatif tıpta yer alan bitki çaylarından da destek alınmaktadır. Bitki çayları genel olarak tedavi destekleyici ürünler olarak tercih edilmektedir. Uyku sorunu kasların rahatlaması ve kişinin ruhsal olarak rahatlaması ile son bulabilmektedir. Uyku için bitki çayı tercihi kişinin kendi isteğine bağlıdır. Fakat önemli ölçüde bitki çayları fayda sağlayabilmektedir.

Düzensiz uyku sorunu

Uykusuzluğa sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması kişinin rahat ve sağlıklı uyumasını sağlayabilir. Sağlıklı bir uyku kişinin gün içerisinde daha dinç ve enerjik olmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra dikkat dağınıklığına ve huzursuzluğa da iyi gelmektedir. Düzensiz bir uyku sorunu yaşayan kişilerde ya da kısa süreli uyku sorunu yaşayan kişilerin sorunun ortadan kaldırmak için uyku için bitki çayları etki sağlayacaktır. Bunun yanı sıra depresyon ya da sakinleştirici kullanan kişilerde bitki çaylarının kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Kişi kullandığı ilaçlar ile yan etkisinin olmamasına dikkat etmelidir.

Uyku düzensizliğine bitkisel çözüm

Papatya, sarı kantaron, kedi otu, şerbetçi otu ve melisa gibi bitkiler uyku sorunu yaşayan kişilerde düzenli olarak günlük iki fincan tüketildiğinde uyku kalitesinin yükselmesine yardımcı olur. Uyku kalitesi yükseldiğinde kişi günlük hayatına daha aktif bir şekilde devam edebilmektedir. Sıkça tercih edilen papatya çayı kişinin kaslarının rahatlamasına ve deliksiz uyku çekmesine yardımcı olur. Diğer bitki çayları da tüketilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kişinin kullandığı ilaçlar ile yan etki yaşamaması için tercih edilecek olan bitki çaylarının fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Uyku için bitki çayı hamileler için de tercih edilebilir. Fakat hamilelerde sıkça meydana gelen uyku sorunu, depresyon, tansiyon düşüklüğü ve huzursuzluk için kullanılacak olan bitki çayı doktor kontrolünde olmalıdır.

Düzenli uyku kaç saat omalı?

Yetişkin bir birey günlük 8 saat uyku uyuması gerekmektedir. Çocuklarda ve yaşlılarda bu uyku saati değişebilmektedir. Özellikle yaşlılarda günlük 4 saat uyu bile bazı dönemlerde yeterli olabilmektedir. Yaşlılarda panik atak ve huzursuzluk oldukça fazla görülür. Bu yüzden düzenli olarak uykuyu destekleyici bitki çayları tüketilebilmektedir. Fakat yine de doktorun verdiği ilaçlar ile yan etki yapmaması için kontrollü bir şekilde tüketilmesine izin verilmelidir.

Uyku sorunu nasıl tedavi edilir?

Uyku sorunu kronikleşen kişilerde doktor tedavisi ve ilaç tedavisi yapılmaktadır. Depresyon tedavisi gören kişilerde destekleyici tedavi olarak bitki çayları tercih edilmektedir. Papatya çayı en çok sakinleştirici etkiye sahip olan bitki çaylarından biridir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde rahatlıkla kullanılan bitki çayıdır. Bunun yanı sıra papatya çayı yatmadan iki saat önce tüketilmesi gerekir. Böylece vücuttaki kasların rahatlaması sağlanır. Uykuya dalma sorunu yaşayan kişiler için de bitki çayları alternatif olacaktır. Hamilelik esnasında da bitki çaylarının uykuda oldukça etkisi bulunmaktadır.
Uyku sorunu çeken kişilerde mutlaka doktor kontrolünün olması daha sağlıklı sonu alınmasını sağlayacaktır.

Bengü Aslan
Uyykum çok düzensiz bunu düzeltmek istiyorum ama malesef başaramıyorum. Ne yapmalıyım?