X

Uçuk nasıl geçer? Neden çıkar? Tedavisi nasıl yapılır?

Uçuk nasıl geçer? Neden çıkar? Tedavisi nasıl yapılır?

Vücudumuzda yaşanan küçük rahatsızlıklar estetik açıdan sorun yaratabilirken uçuk da bu sorunlardan birisidir ve en kısa sürede tedavi edilmesi doğru bir tercihtir.

Uçuk nasıl geçer?

Genel olarak ağzın etrafında beliren ve içi su dolu olan küçük kabarcıklar uçuk olarak adlandırılır. Birçok farklı sebepten dolayı çıkabilirken genel olarak çok fazla önemsenen bir rahatsızlık değildir. İnsanların bu rahatsızlığa karşı verdikleri önem estetik açıdan görüntülerini bozmasıdır. Bayanlar makyaj ile bu görüntüyü kaldırabilirken kısa süre içerisinde tedavi edilmesi en doğru işlem olacaktır. Birçok türü belli bir süre sonrasında kendiliğinden geçerken uzun süreli kalması durumunda doktorlara başvurmak alınacak olan en iyi karardır.

Neden çıkar?

Uçuk neden çıkar sorusuna ana sebep olarak enfeksiyonlar gösterilebilir. Özellikle virüsler, insanlarda uçuğun oluşumuna sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra insanlarda uykusuzluk ve aşırı stres de uçuğun başlıca sebepleri arasında gösterilir. Eğer birkaç gün art arda az ve kalitesiz uyku alan kişilerde sıklıkla görülebilir. Bunlara ek olarak aşırı güneş ışığına maruz kalmaz uçuğun sebeplerinden birisidir. Bu durum özellikle dış ortamda çalışan kişilerde çok sık bir biçimde görülmektedir. Yaz ayları ülkemizde oldukça sıcak geçtiğinden ve güneş ışınları etkisini hissettirdiğinden insanların bu problemleri yaşaması son derece doğal karşılanmaktadır. Hormonal etkiler de insanlarda uçuğun oluşumuna sebep olurken özellikle bayanlarda bu sebep çok rahat bir biçimde belirlenebilir. Âdet dönemlerinde ya da hamilelik döneminde yaşanan hormon düzensizliğinde uçuğun oluşumu gerçekleşebilmektedir. Direkt olarak farklı insanlardan da geçebilmektedir. Bu durum enfeksiyonların yanlış adımlar sebebiyle karşı vücuda geçişiş ile sağlanır. Uçuğun bulaşması durumunda eşyaların ortak olarak kullanımı son derece önemlidir. Uçuğa sahip bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal ya da kaşık gibi malzemelerin kullanılması diğer kişinin de bu problemi yaşamaya başlamasına sebep olabilir. Buna ek olarak uçuğu olan bir kişinin farklı bir kişiyi öpmesi de o kişiye bulaşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple de hem uçuğu bulunan kişilerin hem de etrafında bulunanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Uçuk oluşumundan birkaç gün öncesinde o bölgede kızarıklıklar ya da uyuşmalar gerçekleşmektedir. Bu durum da kişiler direkt olarak bu alana müdahale ederek bu sorunun oluşumunu engelleyebilir. Bu oluşumun engellenmesinde kullanılan ürünler ile oluştuktan sonra ortadan kaldırılmasında kullanılan ürünler aynıdır. İnsanların bunlardan kurtulması için uçuk kremi olarak adlandırılan ürünlerden satın alması ve doktorlarının belirttiği kullanım dozlarına göre bu kremler uçuğun çıktığı bölgeye uygulaması gerekmektedir. Bu bölgeye uygulanan kremler, derinin iş yüzeyine hücum ederek buradaki enfeksiyonu dağıtır ve sonrasında uçuğun tamamen ortadan yok olmasını sağlarlar. Bölgeye buz uygulanması ise mevcut ağrının azalmasını belirli miktarda sağlayabilmektedir.

Münevver üzümcü
Uçuk geçirmek için ne yapmak gerekiyor? Dudağımın belli bir bölgesinde devamlı olarak bu problemi yaşıyorum. Birtakım ilaçlar kullanıyorum ama işe yaramıyor diyebilirim. Başka çözüm yolları var mı? Ne yapabilirim?