Tüylerin azalması için ne yapmalı? Doğal yöntemler nelerdir?

Tüylerin azalması için ne yapmalı? Doğal yöntemler nelerdir?

Yazında gelmesi itibariyle herkes kendini dışarıya atmıştır. Tatil köylerini, sahilleri, plajları kadın, erkek, çoluk çocuk demeden herkes, deyim yerindeyse istila etmektedir. Yaz ayının sıcağından bunalan kişiler artık daha salaş ve açık kıyafetleri tercih etmektedir. Ancak bir sorunda bu konuyla birlikte baş gösterir. Açık giyinmek istenmesine rağmen vücudun saklanması gereken bazı gerçekleri vardır. Bunlar herkesin korkulu rüyası tüylerdir. Vücuda biyolojik ve evrimsel faydaları olmasına rağmen yinede insanlar tüylerinin başkası tarafından görülmesinden rahatsızlık duyar. Bu çok doğaldır. Çünkü vücuttaki tüylerin faydası olduğu kadar zararı da vardır. En önemli olanı da temizlik açısındandır. Kötü bir görünüm vermeyi kimse istememektedir. Bir çok insan bu sebeple vücudunda tüy barındırmak istemez. Bunun için bolca para dökmeye razı olur ve bir an önce kurtulmanın peşine düşer. Bu olay genellikle yaz aylarına girmeden önce gözlenmektedir. Herkes yaza temiz bir şekilde girmek istemektedir. Bu olay bitirilerek güneşlenmek ve denize girmek herkesin en doğal hakkıdır.

Tüy azaltıcı yöntemler

İnsanların vücut yapısına göre değişiklik gösteren tüylenme olayı ergenlik dönemine girdikten sonra oluşmaktadır. Vücudun belli yerlerinde çıkan tüyler insanı dışarıdan göreceği bir çok zarardan korur. Araştırmalarında gösterdiği üzere ne kadar faydası olsa dahi hiç bir insan vücudunda tüy barındırmak istemez. Bunun için bir çok çözüm vardır. Bu yöntemlerin kimi vücuttaki tüyleri azaltıcı nitelikte iken kimi tamamen vücuttaki tüyleri bitiren yöntemlerdir.K ısaca inceleyecek olursak;

  • Zerdeçal ile tüy azaltıcı yöntem
  • Patates ve mercimek maskesi ile tüyleri bitiren yöntem
  • Nohut unu maskesi ile tüyleri bitiren yöntem
  • Şeker ve limon ile tüyleri bitiren yöntem
  • Yumurta maskesi ile tüyleri bitiren yöntem

Bu doğal ve bilimsel yöntemlerin yanında farklı yöntemlerde insanlar tarafından tercih edilmektedir. En çok tercih edilen tüyleri yok etme yöntemleri jilet, ağda ve lazer epilasyon olmaktadır. Jiletin tercih edilmesinin sebebi kullanımının çok kolay olmasıdır ve oldukça ucuzdur. Bu yüzden bir çok kişi jileti tercih etmektedir. Ancak bilinmeyen bir yönü jilet vücuttaki tüyleri azaltmaz tam tersi daha çok çıkmasına sebep olmaktadır. Ağda yapısı itibariyle şekerli bir üründür ve tüyleri tamamen bitirmez. Sadece geçici süre çıkmasını engeller. Tercih edilmesinin sebebi ise ekonomik ve kolay uygulanabilir nitelikte olmasıdır. Neredeyse ağda yapmayı bilmeyen kadın yok denecek kadar azdır.

Lazer epilasyon ile tüylerden kurtulma

En son olarak lazer epilasyon uygulaması ile tüyleri yok etme yöntemi bir çok insan tarafından bilinir. Ama uygulama kısmına gelince bir çok kişi geri adım atmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise güzel yapılacak bir lazer epilasyon işleminin çok maliyetli olmasıdır. Bu yüzden insanlar lazer epilasyona pek yanaşmazlar. Tercih edenlerin bir çoğu vücudundaki tüylerle kendi uğraşmak istemediği için tercih etmektedir. Bu işlemi vücuda bir başka uzman kişi uygulamaktadır. Doktorların da en çok önerdiği yöntemlerdendir. Diğer yöntemlere göre daha temiz ve zahmetsizdir. Lazer epilasyon için steril ortamlar tercih edilmelidir. Hastaneler buna en iyi örnektir. Son zamanlarda güzellik salonları da lazer epilasyon hizmeti vererek özellikle kadınları bu derdinden kurtarmaktadır.

ümran kaynak
tüylerin geç çıkması için ne yapmalıyım? ağda yaptıktan kısa bir süre sonra tekrar uzuyor? geç uzaması bitkisel çözüm var mı?