X

Toz zencefilin faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?

Toz zencefilin faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?

Son yılların en çok adını duyduğumuz baharatları arasında yer alan zencefil tam bir şifa kaynağı olarak bilinir. Birçok faydası olan zencefil her türü ( toz, taze, kök zencefil) kıymetli oluşu ile bilinir. Ferahlatıcı bir aroma tadı olan zencefil birçok çeşidi ile de kullanımı mümkündür. Fakat en çok şifa niyeti ile kullanacaksanız toz olarak kullanmak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Her türlü yemek ve salataya rahatlıkla baharat olarak kullanabileceğiniz bu bitkiyi aynı zamanda çay olarak tüketmeniz de mümkündür. Hiçbir zararı olmayan toz zencefili çocuklarınıza da rahatlıkla kullanabilirsiniz. En çok kış aylarında evlerimizde bulunan bu baharatı aslında yaz aylarında da kullanmak oldukça önemlidir. Gerçek hali patatesi andıran bu bitki esas yeri Hindistan olarak bilinir. Hindistan'ın baharatlar ve şifa konularında ne denli ünlü olduğunu bilmeyen yoktur.

Toz zencefil faydaları

Toz zencefilin özellikleri arasında;

  • Öncelikle bağışıklık sistemini geliştirir
  • İltihabı kurutur aynı zamanda oluşacak olan iltihaba da önlem alması ile bilinir.
  • Kolesterolü düşürür kalp damarlarını korur
  • Romatizma gibi kronik hastalıklara karşı önlem alır
  • Solunum yollarını açar ve daha rahat nefes almayı sağlar
  • Kanda oluşan mikrobu düzenli kullanımda temizler
  • Mide dostu olarak da bilinen bu bitki aynı zamanda mideyi rahatlatır.
  • Kötü toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Tam bir sağlık kaynağı olan bu bitkiyi mutfaklarımızdan eksik etmemiz büyük bir hata olacaktır. Aynı zamanda boğaz ağrısı olduğu zaman özellikle kışın çocuklarda sıkça görünen kuru ve balgamlı öksürüklerin kesilmesi için bir kaşık bal ile toz zencefilin karıştırılıp yedirmek kısa sürede öksürüğün kesilmesini sağlayacaktır.

Toz zenceifl ile zayıflama

Genel olarak zencefilin insan sağlığı üzerindeki faydalarını biliyoruz. Fakat son dönemde zencefil hakkında öyle bir konu çıktı ki herkesi şaşırtmaya yetti diyebiliriz. Özellikle kullanıma bağlı olarak zencefilin değişiklik göstermesi bu bitkiye olan ilgiyi de arttırdı. Özellikle çay veya yoğurt ile karıştırılarak tüketilen zencefil direk olarak tokluk hissi veriyor ve iştah kapatıyor. Bu da diyet yapanlar için oldukça avantaj sağlıyor. Özellikle diyet yaparken kullanacağımız gıdaların tok tutması oldukça önem teşkil ediyor. Aynı zamanda da diyet için önemli ayrıntılardan biri de yağ yakması bu iki unsuru da bünyesinde kolaylıkla barındıran bu ürün ile zayıflamakta mümkündür. Hemen hemen her diyet programlarında zencefil ile ilgili bir tarif bulmak mümkündür. Ayrıca anavatanı olan Hindistan kadınlarını da düşünürsek bunun doğruluk payı da oldukça büyüktür. Bu yüzden zayıflama amacı ile de rahatlıkla zencefili diyet programınıza dahil edebilir ve kullanarak kısa zamanda daha fazla çözüme ulaşabilirsiniz. Özellikle çay olarak tüketmek yağ yakmayı kolaylaştıracaktır.

esma koç
toz zencefil çayı zayıflatır diye duydum ama tarifi bilmiyorum nasıl yapılır bilen var mı?