X

Topuklu ayakkabının ses çıkarmaması için ne yapılmalı?

Topuklu ayakkabının ses çıkarmaması için ne yapılmalı?

Genellikle özel günlerde ya da iş hayatında kullanılan topuklu ayakkabılar bayanların oldukça ilgisini çekmektedir. Düğün veya nişan gibi törenlerde çok dikkat çekmeyen ayakkabılar iş hayatında kullanıldığında topuklarının yere çarpması sonucunda çıkan sesten dolayı çok fazla dikkat çekmektedir. Çevreden dikkat çeken topuklu ayakkabı sesi bayanları rahatsız etmektedir. Bu nedenden dolayı pek fazla kullanmak istenmeyen ayakkabılar için pratik çözümler bulunmaktadır bu pratik yöntemleri deneyerek sizlerde topuklu ayakkabıları korkulu rüya olmakta çıkarta bilir ve gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Gelişen tasarımları ile ortaya çıkan topuklu ayakkabıların topuklarının tahta, seramik, fayans gibi alanlarda yürürken topukların çıkarttığı seslerden rahatsız olunmaktadır sadece kapalı alanda değil dışarıda bile kullanıldığında topuk sesleri rahatsız etmekte ve dikkat çekmektedir. Bunun önünden geçmek için ise alına bilecek olan önlemler arasında bulunan bazı yöntemler asla kesin çözüm olmamaktadır. Kesin çözüm dışında yapılacak olan şeyler arasında olan ve ilk akla gelen şey ise topuk altına bant yapıştırmaktır. Fakat bu kesinlikle kesin çözüm olmamaktadır topuktan kayan bantlar ayakkabınızda çirkin bir görünüm ortaya çıkartacaktır.

Topuklu ayakkabı sesini önlemek

Ses çıkartmaması için topuk kısmına yapılan yöntemlerden yanlış olanları ise;

  • Bant yapıştırmak,
  • Kağıt yapıştırmak,
  • Pamuk koymak,
  • Kauçuk bantlar

gibi uzun süreli koruma sağlamayan şeylerdendir. Bant ve kağıtlar çok fazla dayanamaz ve topuk kısmında yukarıya doğru kayarlar buda çirkin bir görüntü ortaya koyma olasılığı oldukça fazladır.

Topuklu ayakkabı sesi nasıl giderilir?

Ayakkabı tamircisine gerek ayakkabınızın altına lastik taktıra bilirsiniz fakat farklı bir ortamda kullanılacağı zaman bu ayakkabı için pekte doğru olmamaktadır. Kayma olanağı bulunan topuk altına çakılan lastikler ayakkabınızın kayması muhtemeldir fakat bu durumun önüne geçmek için kullanacağınız topuk lastiği ayakkabınızın kaymasını engellemekle kalmayıp topuk sesinizde engellemektedir. Topuklarınızın ses çıkartmaması için ilk akla gelen yöntem ise topuk lastikleridir. Evinizde iş yerinizde hatta çantanızda dahi taşıyabileceğiniz topuk lastaları her ortamda kullanılabilir ve olası kayma veya ses çıkartma olanağını en aza indirmektedir. Ayakkabıya oldukça kolay takıla bilen topuk lastikleri şeffaf renkte olmaktadır şeffaf olan lastikler çok fazla belli olmamaktadır. Bu yüzden kullanılması kolaydır. Her ortamda kullanılabilecek olan topuk lastikleri her türlü ayakkabı topuğuna uyum sağlayan bu lastikler ayakkabıların ses çıkartmaması için sizlerde topuk lastiği kullanabilirsiniz. Kullanılan topuk lastikleri her paketinin içinde 3 adet bulunmaktadır. Bu ürünü çantanızda, evinizde veya çantanızda taşıtarak sürekli yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz. Sizlerde topuk sesinden rahatsız oluyorsanız eğer bu topuk lastiklerinden alarak sorunu önleyebilirsiniz. Bunların dışında son zamanlarda üretilen topukların altlarında bulunan lastikler yanı topuk üretimiyle birlikte üretilen lastikler topuğun üzerinde olmaktadır. Yanınızda taşıtacağınız topuk lastikler dışında kesin çözüm bulunmayan bu ayakkabılar için sizlerde topuk lastiği ya da yeni sezon topuklu ayakkabılardan temin edebilirsiniz.

Neriman
Topuk lastiğini nerede bulabilirim?
canan ipek
ayakkabının ses çıkarması ve gıcırtı yapması çok sinirimi bozuyordu zımpara yap diyenler oldu ama ayakkabının şeklini bozacağı için yapmadım yazıda tavsiye ettiğiniz topuk lastiğinden aldım şeffaf olduğu için hiç belli olmuyor. Ne ses çıkıyor ne gıcırtı yapıyor.
elif kubat
topuklu ayakkabı sesi nasıl giderilir diye çok merak ediyordum sayenizde öğrenmiş oldum çok teşekkürler.