X

Topuklu ayakkabının ayağı ağrıtması nasıl önlenir?

Topuklu ayakkabının ayağı ağrıtması nasıl önlenir?

Günlük yaşantımızda özellikle bayanlar ayakkabı seçimlerine çok özen göstermektedir. Kadınların çoğuna bakıldığı zaman hemen hepsinde mutlaka topuklu ayakkabı görmek mümkün olmaktadır. Ancak topuklu ayakkabıları giymeden önce ya da ilk defa giyiliyor ise küçük bir araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu araştırmalar sayesinde topuklu ayakkabıların giyilmesi çok sıkıntılı olmayacaktır. Çünkü topuklu ayakkabılar illaki ayaklarda problemler yaratmaktadır. Ancak bu problemleri en aza indirilmesi gerektiği de bilinmektedir. Problemlerden tamamen kurtulmak mümkün olmasa bile ağrıların dindirilmesi için nasıl önlemler alınması gerektiği iyi bir şekilde özümsenmelidir. Giyilen bir kıyafet ya da ayakkabılardaki rahatsızlıklar kişilerin gerek işlerini gerek ise günlük hayatta olumsuzluklar yaşatacaktır. Sonuçta ayak sıkıntılı bir durumda ise kişi hiçbir şeye konsantre olamamaktadır. Bu yüzden ayakkabı deyip geçilecek bir durum olmadığının farkına varılmalıdır.

Topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli

  • İlk defa topuklu ayakkabı giyme niyetinde olan kişiler kendilerine uygun ve tam gelen ayakkabı almalıdır.
  • Hayatı boyunca hiç topuklu ayakkabı giymemiş kişiler özellikle düğün gibi özel günlerde giyilmesi planlanıyorsa mutlaka düğünden önce uzun süre prova yapılmalıdır.
  • Giyeceğiniz topuklu ayakkabıda kalite ön planda olmalıdır. Çünkü kalitesiz ayakkabılar hem koku yapar hem de ayağın ağrısını her geçen gün arttırmasına neden olmaktadır.
  • Ayakkabınızı gevşetmek istiyorsanız saç kurutma makinesi çok iyi bir çözüm olmaktadır.

Kimi bayanlar senede birkaç kere kimisi ise her gün topuklu ayakkabı giymek durumunda kalabilir. İşinden dolayı da topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu olan insanlar bulunmaktadır. Bu tür kişiler özellikle ayakkabı seçimlerinde kaliteye çok önem vermelidir ki günleri zehir olmamalıdır. Topuklu ayakkabı giyen kişilerde ilk zamanlar ağrılar sık sık kişiyi rahatsız etmektedir. Ancak zaman içinde ayak yavaş bir şekilde alışmaya başladığından artık ağrılar kendi kendine kaybolacaktır. Ancak her gün giyen kişiler zevk için giyiyorlarsa çok fazla şekilde topuklu giymemelidir. Çünkü 3 ve 5 saatten sonra ayak ne kadar alışkın olsa da mutlaka ayaklarınız ağrıyacaktır. Yani bu noktada kalite ya da alışkanlık gibi terimlerden söz edilmemektedir.

Topuklu ayakkabı giyerken dikkat edilmesi gerekenler

Topuklu ayakkabı sevenler özellikle gideceği mesafeye göre ayakkabı değişikliği yapmalıdır. Mesela uzun bir mesafeye gidilecek ise o noktaya kadar rahat bir ayakkabı giyilmesi en doğru tercih olacaktır. Bu şekilde ayaklar çok fazla ağrımayıp hatta oldukça rahat dakikalar geçirilmektedir. Gün boyu ayağınızda tutmak yerine bayanlar yanlarında mutlaka rahat bir ayakkabı taşımalıdır. Bu sayede topuklu ayakkabı korku rüya olmaktan çıkacaktır. Bu şekilde giyilen her topuklu ayakkabılar kadınlarda hiçbir şekilde rahatsızlıklar yaşatmayacaktır. Kısacası gün boyu giyen kişilerde mutlaka ağrıda eşlik edecektir. Ancak topuklu ayakkabı dozu kaçırılmadığı sürece hiçbir kişide bir problem yaşanmayacağı bilinmelidir. Bu tamamen giyen kişilere göre değişiklik göstermektedir.

semra akça
ayakta ağrı yapmayan topuklu ayakkabı var mı? ortopedik ayakkabılar gibi rahat olan modeller varsa almak istiyorum.