X

Topuk dikeni nedir? neden olur? Teavisi nasıl olur?

Topuk dikeni nedir? neden olur? Teavisi nasıl olur?

Topuk dikeni farklı nedenlere bağlı olarak topuk kemiğinin alt bölümünde kalsiyum birikmesi sonucu oluşan bir kemik çıkıntısıdır.

Topuk dikeni nedir?

Günümüzde sıkça görülen ortopedik rahatsızlıklardan biri olan topuk dikeni, tedavi edilmezse ciddi sıkıntılara neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Zamanında tedavi edilmeyen duruş bozuklukları, hızlı kilo alımı, yanlış ayakkabı kullanımı ve uzun süreli ayakta kalma bu rahatsızlığın riskini arttırmaktadır. Bu rahatsızlığın sonrasında yürüme şeklinizde değişiklikler; ayak, diz, kalça ve sırt bölgelerinde ise ağrılar meydana gelebilir. Rahatsızlığın ağrısının kendini en çok gösterdiği an, sabah ilk uyandığımız andır. Uzun süre bir yerde oturup kalktıktan sonra topuklarımızda bir ağrı hissediyorsanız, bunun nedeni büyük ihtimalle de topuk dikenidir.

Nedenleri nelerdir?

Nedenleri arasında hızlı kilo alımı, yanlış ayakkabı tercihleri, sportif faaliyetlere katılım sonrası ve uzun süre ayakta kalınma gibi durumlarda kendisini ağrı olarak hissettirir. Bu durum çoğunlukla genç nüfusta yaşanan bir sıkıntı olarak dikkat çekmektedir. Topuk dikeni ağrısı topukta, topuk çevresinde ve ayağın alt kısmında daha fazla hissedilmektedir. Bu rahatsızlığın ağrısı en çok, sabah uyandıktan sonra oturur pozisyondan ayağa kalıp birkaç adım attığınızda daha da şiddetli olarak devam eder. Ayakkabı tercihlerini değiştirenlerde, hızlı kilo alma problemi yaşayanlarda ve yeni spora başlayanlarda topuk ve çevresinde ağrı hissiyatı var ise ilk akla gelen rahatsızlıktır.

Yürüme bozukluğu bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte yapılan aşırı egzersiz ve ayaklara fazla yük bindiren spor etkinlikleri de topuk dikeni riskini son derece arttırmaktadır. Uzun süreli ayakta durmak zorunda olduğunuz bir işiniz var ise, bu durumda topuk dikenine yakalanmayı tetikleyecektir. Ayakkabı tercihlerinin yanlış olması ve ortopedik tabanlı olmayan ayakkabılar, bu rahatsızlığın riskini daha da arttıracaktır. Son olarak düztaban olanlar ile şeker hastası olanlarda bu risk daha fazladır.

Tedavisi nasıl olur?

Topuk dikeni, zamanında müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte zamanında başlamayan tedavi ileride yürüme bozukluğu gibi ciddi sıkıntılara da yol açabilir. Topuk dikeni tedavisi için kullanılan ilaçların yanı sıra, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve egzersizler gibi uygulamalar bu hastalığın tedavisini %90 oranından başarıya ulaştırır. Bununla birlikte hastanın boyutuna göre topuktaki iltihaplanmalar, ameliyat yöntemi ile alınması mümkündür. Günümüzdeki bu ameliyat endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Topuğun tam altından veya yan tarafından açılan küçük delikle ameliyat işlemi gerçekleştirilmektedir. Ameliyatı genellikle topuğun uyuşturulması ile yapılır. Ancak hastanın durumuna göre genel anestezi ile de ameliyatın yapılması mümkündür. Kişi ameliyat sonrası hemen taburcu edilebilir. Ancak kişinin ameliyat bölgesini kesinlikle zorlamaması gerekir. Ameliyat sonrasında kişinin ağrısız bir şekilde yürüyebilmesi en az 3 haftayı bulabilir.

Aylin Başar
Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılıyor? Ameliyatı nasıl olur? Herhangi bir acı olur mu sonrasında?