X

Toksinlerden arınma çayı nasıl yapılır?

Toksinlerden arınma çayı nasıl yapılır?

Toksinler vücudumuzda birikme yapmış olan zararlı maddelerdir. Yediklerimizden, içtiklerimizden ve belki de soluduğumuz havadan bu zararlı maddeleri vücudumuza almaktayız. Ne yazık ki faydalı olsun olmasın, hemen hemen bedenimize almış olduğumuz birçok besin maddesi yüzünden vücutta toksin adı verilen zararlı kimyasalların oluşumu meydana gelebilmektedir. Örneğin herkesin tüketmeyi çok sevdiği deniz ürünleri aslında toksin biriktirmemize neden olan besin türevlerinden sadece bir tanesidir. Denizin dibinde yaşamını devam ettiren ve denizin dibinde yaşayan diğer canlı türü familyalarıyla beslenen deniz canlıları yapı itibariyle içerisinde civa barındırmaktadır. Civa sağlık açısından son derece zararlı olan bir kimyasaldır. Özellikle hamilelik döneminde balık tüketiminin belirli bir seviyede tutulması civa alımını engellemek amacıyla doktorlar tarafından bayanlara tavsiye edilmektedir. Dönem dönem tüm insanlar deniz ürünlerinden en az birkaç tanesini tüketmiştir. Bu nedenle de toksin oluşumu olması da kaçınılmazdır. Sadece deniz ürünleri değil aynı zamanda sigara ve nargile gibi tütün içerikli ürünlerin kullanımı da vücut içerisinde birikmesine neden olmaktadır.

Bu tütün ürünlerinin içerisinde vücut için zararlı olan birden fazla kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalların vücuda devamlı olarak alınması ve atılmadan da biriktirilmesi birçok sağlık problemine neden olacaktır. Aynı zamanda severek tüketilen kızartmalar ve özellikle de aynı yağın defalarca kez kullanılmasıyla hazırlanan yiyeceklerin tüketilmesi de vücutta ciddi oranlarda toksin birikiminin oluşmasına neden olmaktadır. Aşırı güneş ışığına ya da radyasyona maruz kalmak, alkol kullanmak ve daha sayılabilecek olan birçok şey bedende zararlı maddelerin birikmesine neden olmaktadır. Bu zararlı maddelerin vücuttan atılması sağlanmazsa ilerleyen dönemlerde beden ile alakalı ciddi sıkıntılar oluşacaktır ve kişiler sağlık problemleriyle karşı karşıya kalacaktır.

Toksinler vücuttan nasıl atılır?

Bahsedilen bu ürünlerin kullanımı sonucunda vücut içerisinde biriken yabancı maddelerin vücuttan atılabilmesi için bazı bitkisel çaylar kullanılabilir. Bu bitkiler şunlardır;

  • Biberiye yaprakları
  • Funda yaprakları
  • Kiraz sapı
  • Isırgan yaprakları
  • Yeşil çay ve mate

Toksinleri atmak için çay

Bu bitkiler gerektiği gibi kullanılarak hazırlandığı takdirde vücutta biriken toksinlerin yok edilmesi için gerekli ortamın beden de oluşturulmasına imkan verecektir. Biberiye yaprakları tek başlarına ya da yanına tat vermesi arzu edilen herhangi bir başka bitki türüyle demlenir ve tüketilirse bu vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına neden olacaktır. Bunun yanında funda yapraklarının çayının yapılması da vücuttan idrar yoluyla zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına imkan verecektir. Kiraz sapı bu sayılan bitkilerle ya da tek başına kullanılarak çay şeklinde hazırlanabilir. Bunun yanına ısırgan yaprakları tek başına ya da bu bitkilerle demlenerek tüketilebilir. Yeşil çay ve mate de ciddi oranda toksin uzaklaştırıcı etkisi olan bitkilerdir. Mate tek başına demlenip tüketilebileceği gibi yeşil çay, biberiye ya da tercih edilen diğer bitkilerle de meç edilerek hazırlanabilir ve tüketilebilir. Bu bitkilerin demlenerek çay haline getirilmesi ve ardından da tüketilmesi toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına olanak sağlayacaktır.

selda
vücuttaki toksinleri atmak için ne yapılmalı?