Tok tutan meyve suları, yiyecekler, meyveler, çaylar

Sağlık 11 Ocak 2017 - 23:11:55 Mutlu Blog
Tok tutan meyve suları, yiyecekler, meyveler, çaylarTok tutan yiyecekler ve besinler arasında yer alan meyve suları, yiyecekler, meyveler, çaylar diyet yaparken sizi en büyük yardımcınız olacaktır. Gün içerisinde tüketmiş bazı besinler kısa süre içerisinde acıkmanıza neden olurken bazıları ise uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Eğer iştahınız açıksa, sürekli olarak yemek yeme ihtiyacı duyuyorsanız ve sırf bu yüzden kilo alıyorsanız yanlış besinleri seçiyorsunuz demektir. Öyle ki doğru besinleri tüketerek vücudunuza almış olduğunuz kalori miktarlarını azaltabilirsiniz. Gün içerisinde tok tutan meyve suları, çaylar, yiyecekler, meyveler tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Tokluk hissi veren yiyecekler nelerdir?

Tok kalmanızı sağlayacak meyve suları, çaylar, yiyecekler ve meyveler şu şekilde sıralanabilir:
Çavdar ekmeği: Bu ekmek beyaz buğday ekmeğine göre yüzde 50 daha fazla tokluk hissi yaratmaktadır. Diyet sırasında bu ekmeği tüketerek tokluk hissi yaratabilirsiniz.
Avokado: Bu besinin tok tutma özelliğinin yanında kansere karşı etkili olduğu da bilinmektedir. B6 vitamini açısından oldukça zengindir.
Böğürtlen: Antioksidan özelliği sayesinde hem vücudunuzun temizlenmesini sğalar hem de bir kase yoğurdun içerisine karıştırıp yediğiniz zaman açlık hissinizi bastırmanıza yardımcı olur.
Dil peyniri: Proteinli bir yapıya sahip olması özelliği sayesinde uzun süreli tokluk hissi yaratır.
Yeşil çay: Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzun temizlemesini sağlar. Aynı zamanda içerisindeki EGCG maddesi kalori yakımını arttır. Çorba: Bir tabak Tavuk çorbası ve en az bir paça çorbası kadar tok tutucu özelliğe sahiptir. Her çorba beyindeki açlık hissini tatmin edici etki yaratır ve tokluk hissi yaratır.
Sardalya: Protein açısından oldukça zengindir. Bu sayede kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar ve açlık hissinin oluşmasını engeller. Bu sayede tokluk hissi yaratır.
Esmer pirinç: Bu karbonhidratlı besin kan şekerinizi dengeleyerek açlık hissinizin yatışmasını sağlar. Böylece gün içerisinde tok kalmanıza yardımcı olur.
Kepekli Makarna: Lifli bir özelliğe sahip olan bu besin yendikten sonra midede genişler ve uzun süreli tokluk hissi verir.
Elma: Kalorisi az olan bu meyce diyet yapanlar açısından genel olarak tercih edilmektedir. Özellikle yeşil elma kilo verme konusunda çok etkilidir
Ihlamur: Yemek saatinize yakın bir vakitte ıhlamur içmek iştahınızın kapanmasını sağlar. Bu sayede daha az tüketmenize yardımcı olur.
Balık: Omega-3 açısından sengin olan balıklar açlık duygusunun bastırılmasını sağlar ve aynı zamanda kilo yapmazlar. İçeriğinde bulunan leptin sayesinde kalori yakımının hızlanmasını sağlarlar.
Yulaf ezmesi: Bu lifli besin tokluk ve şişlik hissi vererek daha az tüketmenizi sağlar. Genel olarak su ile tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ki süt ile tüketmek isterseniz yağsız ya da yarım yağlı sütleri tercih ediniz.
Yaban Mersini: Bu meyve hem düşük kalorili hem de çok sağlıklıdır. Açlık hissinizi bastırır. Öğün aralarınızda ya da acıktığınızda rahatça tüketebilirsiniz.
Kefir: İçerisinde bulunana probiyotik özelliği sayesinde mide ve pankreas salgılarını artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı, bağırsaklarda da anti bakteriyel etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda kolesterolü düşürücü ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlayıcı etkisi vardır. Bu besin ile vücudunuzdan sağlıklı bir şekilde yağ atımı sağlayabilirsiniz.

Bu besinler ile uzun süreli tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Böylece açlık hissi yaşamazsınız ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Tok Tutucu meyve suyu tarifi

Bu meyve suyunu yapmanız için ihtiyacını olan malzemeler şunlardır:

  • 1 tane başparmak büyüklüğünde taze zencefil
  • 2 tane yeşil elma
  • 1 tane kivi
  • 1 tane lime tipi limon

Hazırlanışı:

Öncelikle hepsini yıkayınız. Sonrasında zencefili soyunuz ve küçük parçalar halinde doğrayınız. Diğer meyveleri de kabukları ile ufak parçalara bölerek taze zencefil ile sıkınız. Bu basit işlem sonucunda oluşan yeşil renkte 1 bardak tok tutan meyve suyunuz içime hazır hale gelmiştir.

1 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
6
7
3
2
2Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

tok tutan yiyecekler hangileridir? atıştırmalık olarak abur cubur yerine tüketebileceğimiz ne önerirsiniz.