X

Tırnak mantarı nedir? Nasıl geçer? Nasıl tedavi edilir?

Tırnak mantarı nedir? Nasıl geçer? Nasıl tedavi edilir?

Birçok farklı mantar çeşidi insan vücudunda etki gösterebilirken tırnak mantarı rahatsızlığı da mantarların yol açtığı sorunların arasında gösterilebilir.

Tırnak mantarı nedir?

Basit tanımı ile birlikte tırnak mantarı, tırnağın uç noktalarında ortaya çıkan küçük beyaz lekeler ile kendisini göstermeye aşlayan bir mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon, tedavi edilmediği sürece yayılmaya devam eder ve tırnağın tamamen sararmasına sebep olur. Sararmaya başlayan tırnak, bir yandan da kalınlaşmaya ve ağrılara sebep olur. Kişilerde yalnızca bir tırnakta ortaya çıkabildiği gibi tüm tırnaklara yayılarak ayağın ya da elin tamamını kaplayabilir. 60 yaşının altındaki kişilerde bu problem %10 oranında görülürken 60 yaşının üstünde görülme sıklığı %20 seviyesindedir. Tırnaklardaki bozulmalara farklı durumlar da sebep olabilirken bu aşamada hastalığın en iyi şekilde teşhis edilmesi önemlidir.

Tırnak mantarı nasıl geçer?

Tırnak mantarı, toplumumuzda oldukça yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan birisidir. İnsanların yaşam kalitesini düşüren, sosyal alanda zorlanmasına sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple de insanlar, biran önce bu sorundan kurtulmak için ne gerekliyse yapmaya hazırdır. Birçok mantar rahatsızlığında olduğu gibi ayak mantarında da ilaç kullanımı ile sorunlar ortadan kaldırılabilir. Ancak bu rahatsızlıkta kullanılan ilaçlar çok güçlü olabilirken ciddi yan etkileri bulunabilir. Bu sebeple de doktorlar ile görüşmek yapılması gereken en doğru hamle olurken bu şekilde ilaçların kullanılması gerekir.

Tırnak mantarının belirtileri nelerdir?

Bu mantar enfeksiyonu, hem elde hem de ayakta ortaya çıkabilmesine rağmen genel olarak ayakta ortaya çıkar. Sürekli çorap ve ayakkabının içerisinde kalan ayaklarda karanlık ve havasız bir ortam oluşur. Bu da mantar enfeksiyonları için oldukça uygun bir ortamdır. Eğer insanlarda bu enfeksiyon gerçekleşmeye başlamışsa belirli belirtiler sunar. Tırnağın kuruması, kalınlaşması, kırılması, şeklinin bozulması, beyaz ya da sarı çizgilerin olması, parlaklığı kaybolmuşsa ve buna ek olarak çok yüksek olmasa da tırnak bölgesinden koku geliyorsa bu durum mantar enfeksiyonunun olduğunu göstermektedir. Bu durumda hemen doktorlara gidilmesi ve tedavi için başvuruda bulunulması gerekir.

Tırnak Mantarı nasıl tedavi edilir?

Tırnak mantarı eğer ilk düzeylerdeyse evde uygulanan yöntemler hastalığı sonlandırabilir. Ayağın sürekli temiz ve hava alacak şekilde tutulması, özel olarak enfeksiyonlu parmaklarda farklı bir tırnak makasının kullanılması etkili olabilmektedir. Bu işlemler azalmalara sebep olmazsa insanlar doktorlarına başvurarak ilaç tedavisine başlarlar. Ağızdan alınan tablet ilaçların yanı sıra kremler de hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu aşamada kremler ilk etapta tek başına kullanılır. Eğer çözüm olmazsa ağızdan alınan ilaçlar ile tedaviye başlanır. Bu ilaçların tırnaklara etki etmesi için dozları oldukça yüksektir. Bu durum yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda doktorlar, bu yan etkileri azaltacak ya da ortadan kaldıracak başka bir ilacı ya da doğal yöntemi hastalarına vermektedir. Bu sayede mantar enfeksiyonundan kurtulmak mümkün olur.

Eylem Peşget
Tırnak mantarı ilacı nedir? Lazer Tedavisi işe yarar sonuçlar verir mi? Sağ ayak baş parmağımda tırnak mantarı var. Nasıl geçer nasıl iyileştirilir? Bu bulaşıcı birşey mi? Bulaşmaması için ne yapmak gerekiyor?