X

Telomer nedir? Telomer hapı fiyatları, kullanımı, kullananlar

Telomer nedir? Telomer hapı fiyatları, kullanımı, kullananlar

Telomer, kromozomların uç kısımlarında bulunan, kromozom uçlarının rastgele birleşmesini önleyen ve hücre bölünmesi üzerinde etki eden sıralı dizilerdir.

Telomer nedir?

Kromozomların uçlarında bulunan bu yapılar her sağlıklı vücutta 10-15 kb uzunluğundan olan dizilerdir. Bu diziler her hücre bölünmesinde kısalır. Bu kısalma sınıra ulaştığı zaman hayat fonksiyonları sona ermektedir. Kromozomların uçlarında bulunan bu diziler gen kodlaması yapmamaktadır. Çift iplikli olarak arka arkaya dizilen bu yapılar tekrarlı halde bulunan 3'TTAGGG dizinden oluşmaktadır. Bu yapılar her hücre bölünmesi yaklaşık olarak50 ile 150 baz arasında azalma göstermektedir. Bunların kısalması hücrelerin bölünmesi ve çoğalması konusunda sınırlamaya neden olmaktadır. Aynı zamanda bölünme sırasında hayatta kalan hücrelerin genomlarında da değişiklikler meydana getirir. Telomer bölgesi ve genomdaki denge düzensizliği bu dizilerin uzunluğunda etki yaratır ve hücrelerin yaşlanmasında hızlanma ya da yavaşlama gibi etkiler meydana getirir. Bu açıdan bakıldığında bu dizilerin fonksiyonel olması gerekmektedir. Eğer bu durum gerçekleşmezse hücre yaşlanır veya hatalı bir yapıya bürünür.

Telomer hapı fiyatları ve kullanımı

Telomer hapı kullanımı, hücre bölünmesinin artmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirici etki yapan bir tedavi yöntemidir. Son zamanlarda özellikle ünlü isimlerden duyulan bu tedavi yönteminin işe yarayıp yaramaması konusunda oldukça farklı görüşler bulunmaktadır. Telomer hapı fiyatı, tedavi yönteminin sürecine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca hapın kullanımı da uzman kişilerinde önerdiği şekilde olmaktadır. Tedavinin uygulanmasına ve bu hapların kullanımına yönelik fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Bu nedenler tedavi yöntemini uygulamadan ve tercih etmeden önce iyice araştırmak gerekmektedir.

Kullananlar ve kullanıcı yorumları

Telomer hapı kullananlar son dönemlerde sayı olarak artış göstermektedir. Ünlü isimlerinde dahil olduğu bu tedavi yöntemi bazı kişilere göre faydalı sonuçlar doğururken bazı kişilere göre ise zararlı olmaktadır. Yapılan kullanıcı yorumları doğrultusunda ürün hakkında daha geniş bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu tedavi yönteminin yaşlanmayı geciktirme üzerindeki etkiler birtakım farklı fikir ve görüşlere neden olmaktadır. Kullanıcı yorumları ve uzman görüşleri de bu konuda birtakım değişiklikler sunmaktadır.

Faydaları ve zararları nelerdir?

Yaşlanmayı geciktirici tedavi olarak sunulan bu hap bazı uzmanlara göre hücrelerdeki ömrü uzatmaktadır. Bazı uzmanlara ise hasarlı hücrenin çoğalmasına yol açar. Hasarlı hücrelerde bulunan hatalar dışardan telomeraz aktarımı ile onarılamamaktadır. Bu da zamanla kanserli hücrelerin oluşumuna yol açmaktadır. Hücre yaşlanması ve hücre ölümü doğal bir evredir. Hücrenin ölmesi gerektiği zamanda ölmeyip bunu geciktirmesi kanser hücrelerinin oluşumuna neden olmaktadır. Farklı bir görüş olarak ise bu tedavi yöntemi kromozom uçların bulunan bu dizilerin uzunluğunda olumlu etki yaratarak hücre bölünmesinin daha ileriki yaşlara da kadar gerçekleşmesini sağlamaktadır. Böylece daha uzun yıllar yaşamak mümkün olmaktadır. Bu konu üzerindeki farklı görüşler yöntemin faydaları ve zararları konusunda henüz net bilgilere sağlanmasına engel olmaktadır. Bunların yanı sıra bu dizilerin uzunluğunun sağlanması doğal yollarla da sağlanabilmektedir. Düzenli ve sağlıklı beslenme, egzersiz, sakin ve mutlu bir yaşamsonucunda doğal olarak bunların uzaması sağlanabilir ve hücre bölünmesi daha ileriki yaşlara kadar devam edebilir.

Hazal Akgün
Telomer hapı fiyatı nedir? Birçok ünlünü de bu tedavi yöntemini uyguladığını duymuştum. En son sertab erenerin kullandığını duydum. Gerçekten hücrelerin ömrünü uzatır mı yaşlanmayı geciktirir mi? Nereden alınır? Zararları var mı