X

Taraklı ayak ameliyatı nasıl yapılır?

Taraklı ayak ameliyatı nasıl yapılır?

Ayak baş parmağımızın ayak kemiği ile birlikte dışa doğru çıkmasına taraklı ayak adı verilmektedir. Günümüzde bu şekilde olan ayak sık görülür ve araştırmalara göre genetik olarak daha sık görüldüğünü belirlenmiştir. Fakat başka sebeplerden de bu durum yaşanabilir. Küçük yaşta olan ezilmeler yanlış ayakkabı seçimi gibi birçok nedenleri vardır. Bu rahatsızlık kadınlarda ise daha sık görülmüştür. Ayakta taraklanma rahatsızlığı ayağın farklı bölgelerinde de olabilir.

Taraklı ayak tedavisi nedir?

Taraklı ayaklar kemik dokusu ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için cerrahi müdahale dışında bir tedavisi yoktur. Sadece rahatlatma amaçlı olarak sıkmayan geniş ve düz ayakkabı giyilmesi önerilir ama hastalığa sürekli tedavi yöntemi değildir.

Taraklı ayak nasıl tedavi edilir?

Uzman doktorların vermiş oldukları genel bilgilere göre taraklı ayak ameliyatı lokal anestezi olarak yapılmaktadır. Bu cerrahi müdahalede taraklanma nerede ise o bölge açılır. Açılan bu bölgede fazlalık olan kemik iyice törpülenerek eski haline getirilir ve başarı oranı da oldukça fazladır. Ancak bu taraklı bölgede bulunan kemik çıkıntısının büyüklüğüne ve ne derece rahatsızlık veriyor ise göz önünde bulundurularak farklı şekilde müdahale de yapılabilir. Şayet taraklı bölge fazla rahatsızlık vermiyor ise geniş ayakkabı kullanımı ile topuklu ayakkabı da giyilmeden bu tür geçici olmasa da alınan önlemler ile bir süre günlük yaşama devam edilir. Cerrahi müdahale gerektiren acil durumlardan herhangi biri görülür ise ameliyat kaçınılmazdır.

  • Günlük işlerde şiddetli ve artan ağrılar olur ise,
  • Başparmağınız hareket etmiyor ise,
  • Başparmağınızda oluşan kızarıklık,
  • Anormal şekilde başparmakta uzama başlar ise,
  • Ve ağrılı durumlarda ağrı kesiciler dahi etkili olmaz ise ameliyat kaçınılmaz olur.

Taraklı ayakların tedavisi

Cerrahi uygulamada farklı yapılabilir bu başparmak şekline göre değişir.Kireçlenme oluşmuş ise başparmakta tarak kemiğine kaynatmak ta uygulanır. Fakat bu yöntemlerin hiç biri sonuç vermez ise başparmakta kesme yapılabilir. Ancak bu uygulama yapılır ise ister istemez parmak ta kısalma olacaktır.

Ameliyat sonrası ise seyrek olarak görülmüş de olsa enfeksiyon olabilir.Hasta ve yakınları bu gibi durumlarda oldukça dikkatli olmalıdır. Bu operasyonda en önemlisi doktorun uzman olmasına dikkat etmektir. Ameliyatın başarılı olması sonradan her hangi bir rahatsızlığın tekrar olmaması için doktorun tecrübesi deneyimi çok önemlidir. Hastanın en büyük avantajı doktorun başarısı ve bilinçli olmasıdır. Şunu da unutmamalı ki zamanın da müdahale yapılmayan enfeksiyonlar da tekrar bir cerrahi işlem olabilir. Sık olarak görülen bu enfeksiyon belirtisinin bazıları da genel olarak ateş, titreme, özellikle dikkat edilmesi gereken en önemlisi operasyon yapılan bölgenin kızarması ve düşmeyen yüksek ateş görüldüğünde evde kendiniz hiç bir uygulama yapmadan hemen doktora gidilmelidir.

Çiğdem Alkan
satın aldığım ayakkabılar çok kısa zamanda tahrip oluyor. Aslında kolay birşey olduğunu bilsem direk ameliyat olacağım ama operasyon geçirmek istemiyorum. Canımı yakmayacağını bilsem kalıba sokup düzeltebilirim bile ama o da çok büyük acı verecektir. Ameliyat harici başka nasıl çözebiliriz?
serap aycı
Ayaklarım taraklı olduğu için en çok topuklu ayakkabı giydiğimde çok sorun yaşıyorum. Sürekli ağrıyor ve aslında dilediğiniz ayakkabıyı da giymenizi engelliyor. ben tedavi olmayı düşünüyorum.