X

Susam yağı faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Fiyatı nedir?

Susam yağı faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Fiyatı nedir?

Susam yağı, son dönemin en popüler bitkisel ürünlerinden birisi olarak gösterilirken çok sayıda faydasıyla birlikte her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor.

Susam yağı nedir? Nerede yetişir?

Sıcağı son derece fazla seven bitkilerden birisi olan susamın anavatanı Afrika'dır. Afrika'nın birçok ülkesinde susam yetiştiriciliği önemli bir geçim kaynağı olurken dünyanın her yerine bu noktalardan ihracatlar yapılmaktadır. Ülkemizde de yaz aylarında sıcaklıklar susam yetiştiriciliğinin yapılabilmesine imkan tanırken bu sayede ülkemizdeki kişiler de kendi susamlarını üretip halka satma şansı bulurlar. Genel olarak güney bölgelerimizde üretilen susam bitkisinin kapsül şeklinde meyvesi bulunurken bu meyvenin içerisinde yer alan daha küçük ürünler susam olarak adlandırılır ve günümüzde baharat olarak kullanılmaktadır. Ülke mutfağımız içerisinde belirli yemeklerde kullanılan susam, hamur işlerinin de vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Susam, baharat olarak kullanılmasının yanı sıra belirli işlemlerden geçirilerek yağı çıkarılarak da kullanılmaktadır. Elde edilen susam yağı üzerinde yapılan araştırmalar, bu mucize ürünün insan sağlığı için çok faydalı olduğunu gözler önüne serer.

Susam yağı faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

Bu doğal yağın insana vücudu için faydaları incelendiğinde ilk sırada dişlere verdiği muhteşem katkı gelmektedir. Diş sağlığını koruyucu bir etkisinin olması sebebiyle birçok diş macunu üreticisi karışımlarında bu yağa yer vermektedir. Bunun yanı sıra içerisinde bakır mineraline sahip olması insanlarda sıklıkla görülen gut hastalığının önlenmesinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu bakır içeriği, aynı zamanda çok ciddi bir kemik hastalığı olan eklemlerin iltihaplanmasına karşı da son derece faydalı bir ürün olarak gösterilebilir.

İçeriğinde neler vardır?

Susam yağı içeriği incelendiğinde, içerisinde B1, B2 ve E vitaminleri taşıdığı rahatlıkla fark edilmektedir. İçeriğinde yer alan bu vitaminler, gün içerisinde insanların yorgunluk ve bitkinlik gibi olumsuz durumları yaşamamasını sağlamaktadır. Böylece insanlar hem sosyal hayatlarında, hem eğitim hayatlarında hem de iş hayatlarında çok daha zinde kalarak daha başarılı bir dönem geçirebilirler. Buna ek olarak uyku düzeni üzerinde de son derece olumlu etkileri bulunur. Eğer kişiler, gün içerisinde zaman bulmalarına rağmen kaliteli bir uyku çekemiyorlarsa ya da uykularına yeteri kadar süre ayırmalarına rağmen uyandıklarında kendilerini çok yorgun hissediyorlarsa bu yağı kullanarak bu sorunların üstesinden gelebileceklerdir.

Susam yağı fiyatı ne kadar?

Düzenli olarak susam yağı kullanmayı düşünen kişiler birçok farklı alandan bu ürünü satın alabilirler. İlk olarak aktarlarda satılan bu ürün, belirli eczanelerde ve büyük marketlerde de satışa sunulmaktadır. Bu alanlara gitmekle uğraşmak istemeyen kişiler, internet üzerinden siparişlerini verirken bu sayede bu yağın adreslerine kadar gelmesini sağlayabilirler. Bu yağın 100 ml. kadar ürün sunan ambalajları 20 TL seviyesinde satışa çıkmaktadır. Alım miktarına, markaya ve ürünün kalitesine göre bu miktar azalabildiği gibi artış da gösterebilmektedir. Kullanıcılar, birkaç ürün kullanarak kendileri için en iyi yağı bulabilirler.

Meliha Genç
Susam yağı yemeklerde nasıl kullanılır? Yemeğin lezzetini etkiler mi? Bu yağ neye iyi gelir? Çok faydalı olduğunu ve yararlarının olduğunu söylüyor o yüzden bende yemeklerde vs kullanmak istiyorum. Zararı var mı ya da yan etkileri?