X

Stres nedir? Stresle başa çıkmanın yolları

Stres nedir? Stresle başa çıkmanın yolları

Stres, günümüzde bir hastalık olarak kabul edilen ve neredeyse herkesi hayatından bezdiren bir durumdur.

Stres nedir, ne demek?

Herkesin stres yaptığı konular ya da stres altında kaldığı konular farklıdır. Bu nedenle stresi kişilere göre farklı şekillerde tanımlamak daha doğru olacaktır. Bazılarına göre sınav stresi vardır ve sınavda çıkan sorular hakkında pek çok şey bilmelerine rağmen yapamayacaklarını düşünürler. Bazı bireyler için yolculuk stresi vardır ve yapacakları yolculuk kısa olmasına rağmen kaza yapacaklarından endişelenirler. Bu gibi örneklerle stresin ne anlama geldiği çoğaltılabilir ve tanımlanabilir. Herkese göre farklılık gösteren ve her zaman değişik sorunlara yol açmaya devam eden stresle başa çıkmanın yolları bilinmediği ve öğrenilmediği sürece, ne yazık ki hayat çekilmez bir hal alır. Bu nedenle her konuda çok stres yapan ve bu stresin kendisine ve çevresine zarar vermesine olanak sağlayan bireyler, artık bu durumdan vazgeçmeli ve stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmelidir. Elbette stresle başa çıkmanın en etkili yolu öncelikle stres yapmamaktan geçer.

Stres nasıl geçer? Nasıl giderilir?

Bir sınava gireceğiniz zaman, bir yolculuğa çıkacağınız zaman, yeni bir meslek sahibi olduğunuzda, yepyeni biriyle tanıştığınızda, sürprizler yapacağınız zaman ya da size yapılacağı zaman stresten uzak durmaya özen göstermelisiniz. Stres bir nevi aşırı heyecan olarak da tanımlanabilir. Bu nedenle her durumda öncelikle kendinizi dizginlemeli ve sonrasında durumlara açık hale gelmelisiniz. Eğer yaptığınız stresler tüm hayatınızı büyük ölçüde etkilemeye devam ediyorsa, uzun süreli olan yollardan denemeye başlamanız gerekiyor.

Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir?

  • Stresi azaltmanın en etkili yollarından biri, bol miktarda kitap okumak ve bilgi veren şeylere odaklanmaktır.
  • Güzel havalarda dışarı çıkarak, bol bol yürüyüş yapmak ve gün içinde en az 2.5 litre su tüketmek de stresi azaltan yollardan birisidir.
  • Eğer uğraş verdiğiniz her hangi bir hobi yoksa stresinizden kurtulmak için kısa süreli de olsa bir hobi edinmelisiniz. Resim yapmak, müzik dinlemek ya da rutin cilt bakımı yapmak iyi gelecektir.
  • Stresle başa çıkmak için yapabileceğiniz bir diğer eylem ise kendinizi sakin tutmayı öğrenmektir.
Stres nelere yol açar?

Stres, hayatı gerçek anlamda olumsuz etkileyen, sürekli negatif düşünce ve olaylara sebebiyet veren, hayatı çekilmez bir hale sokan ve insanları hem psikolojik hem de fiziki olarak hasta eden bir durumdur. Bu nedenle stresle başa çıkmanın yolları hayata entegre edilmezse ve bir an önce kullanılmaya başlanmazsa, sonuç hüsran olabilir. Girdiğiniz sınavda sadece stres yüzünden pek çok yanlış yapabilir ya da yanlış işaretlemelere sebep verebilirsiniz. Çıkacağınız yolculuğa çıkamayabilir ve gideceğiniz yerlerden mahrum kalabilirsiniz. Hayatınızın çekilmez kılmamak ve her zaman daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek ve en önemli şey stresten uzak yaşamak olacaktır.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...