X

Stiletto ayakkabı nedir? Neyle giyilir, nasıl olur?

Stiletto ayakkabı nedir? Neyle giyilir, nasıl olur?

Bayanlar için birbirlerinden güzel görünmek en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Herkes tarafından bilinen en önemli konu ise kadınlardaki ayakkabı takıntısı olmaktadır. Bayanlar giyime önem verdikleri kadar kıyafete uygun olarak yapacakları ayakkabı çanta kombini de oldukça önem taşımaktadır. Stiletto ayakkabı ya da en çok bilinen adıyla çivi topuklu ayakkabılar kişiyi oldukça rahatsız eden türden bir topuklu ayakkabı olmaktadır. Moda olmaya başladığı sıralarda sadece abiye elbise ile kombin yapılan bu tür bir ayakkabı, artık günlük kullanımda bile oldukça tercih edilmektedir. Ancak ayak yapılarına uygun stilettolar giyildiği zaman ayak ve bacak yapısını da ciddi zararlara sokacak bir ayakkabı türü olduğu bilinmesi gerekmektedir.

Stiletto ayakkabı nasıl giyilir?

Günlük kullanım için stiletto çok kullanışlı bir ayakkabı olmamaktadır. Ancak bayanların çoğu güzellik için ne kadar rahatsız etse bile giymektedirler. Topuklu ayakkabıyı çok kullanan bayanlar ayak yapılarını ciddiye alarak topuklu ayakkabı seçmeleri büyük önem taşımaktadır. Stiletto ayakkabılarının en kötü yanı sivri bir burun yapısına sahip olmasıdır. Bu yüzden çoğu bayanın parmak yapısını bozmaktadır. Ancak ince topuklu bir yapıya sahip olduğu için de çok şık durmaktadır. Stiletto ayakkabıyı günlük giyecek bayanlar İspanyol paça bir pantolon ile değil, bilek pantolonlarla kombin yapılması gerekmektedir. Bu sayede ayakkabının şıklığı ve bayanın zarifliği tamamen gözler önüne serilmektedir. Asimetrik kesim bir elbise ya da kalem etek gibi vücut yapısına hitap eden kıyafetler tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece bayanlar istenilen şıklıktan daha fazlasını elde edebilmektedirler. Bayanların en çok tercih ettiği bu ayakkabılar, kişinin kendi zevkine göre tasarlanmış olarak satışa sunulmaktadır. 15 cm' ye kadar çıkan topuk boyu ile bayanlar istediği türleri tercih edebilmektedirler. Kısa topuk yapısına sahip olan stiletto ayakkabılar da bulunmaktadır. Ancak bayanlar yüksek ve ince topuklu stilettoları daha çok tercih etmektedirler.

Stiletto alırken neye dikkat edilmeli

Kullanım alanında doğru tercih edilmeyen stiletto ayakkabıların en avantajlı tarafları ise, normalden kısa olduğunu düşünen bayanlar için bir boy uzatma çabası olarak görülebilmektedir. Bunun yanı sıra karşınızdaki insanlara zarif yönlerinizi yansıtmanızı da sağlamaktadır. Ayak yapısı geniş olan bayanlar sivri burun stiletto tercih etmemelidirler. Bu ayak yapısına sahip kişiler için biraz daha alçak topuklu yuvarlak burunlu stilettolar üretilmektedir. Aksi takdirde sivri burun bir ayakkabı seçilirse, kişide hoş bir görüntüye sahip olmamaktadır. Stiletto ya da ince topuklu ayakkabıyla çoğu insan rahat edemez. Ancak topuklu ayakkabıyla özgür bir şekilde yürüyen insan cesaretini ortaya koymaktadır. Bu da kişinin ayrı bir tavır sergilemesine neden olmaktadır. Stilettolar süet, kadife, sivri burun,kalın topuklu ya da bilekten bağlamalı gibi bir çok modele sahip bir ayakkabıdır. Bu nedenle kişiler seçim yaparken zorluk çekebilmektedir. Ancak her kıyafetle rahatlıkla kombin yapabileceğiniz birçok renge sahip olmaktadır ve bu nedenle çok tercih edilmektedir.

beyza çemen
stiletto ayakkabı modelleri benim çok hoşum gidiyor. fakat ayaklarım taraklı olduğu için giydiğimde çok rahat edemiyorum. daha rahat nasıl giyebilirim?
yasemin tekgül
stiletto alırken neye dikkat edilmeli? topuklu ayakkabı ile stiletto arasında ne fark var?