X

Soya sütü zayıflatır mı? Faydaları, zararları ve fiyatı

Soya sütü zayıflatır mı? Faydaları, zararları ve fiyatı

Son dönemlere damgasını vurmakta olan ve pek çok kişi tarafından beğeniyle tüketilmeye devam eden soya sütünün zayıflamaya destek olup olmadığı merak konusudur. Pek çok açıdan faydaları bulunan ve her zaman her yerde kolaylıkla bulunarak temin edilebilen soya sütü sayesinde her zaman sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey soya sütünü temin ederek rutin bir şekilde tüketmeli hayatınızda alışkanlık haline getirmektir. Öncelikle soya sütünün ne olduğun bilmekte fayda vardır. Soya sütü soya fasulyesinden elde edilen ve ıslatılıp öğütüldükten sonra süzülen bir süt ürünüdür. Oldukça geçmiş dönemlerden bu yana özellikle de Uzakdoğu mutfağında bir hayli tercih edilen ve beğeniyle kullanılan bir üründür. İçerik açısından bir hayli zengin olan ve özellikle de omega-3 açısından zengin olan bir içecek türüdür. İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde pek çok hastalığa karşı da kalkan görevi oluşturur.

Soya sütü yararları

Lif oranı açısından büyük oranda life sahip olan soya sütünün faydaları saymakla bitmemektedir. Soya sütü normal inek sütüne oranla çok daha yağlıdır. Ancak bu denli yağlı olmasına rağmen çok daha sağlıklıdır ve kolesterol hastaları tarafından dahi kolaylıkla ve güvenle tüketilebilir. Sağlığa karşı hiçbir tehdit barındırmayan ve son derece sağlıklı olan soya sütü, özellikle kadınlarda meydana gelmekte olan meme kanserine karşı etkili bir üründür ve meme kanseri riskini en aza indirmektedir.

  • Şeker hastaları ve kolesterol hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilen bir yapıya sahiptir.
  • İnek sütüne oranla daha fazla yağ içermesine rağmen sağlık açısından hiç bir tehdit barındırmamaktadır. Ve inek sütü tüketemeyenlerin tam olarak tüketebileceği bir üründür.
  • Karın bölgelerinde ve basen bölgelerinde biriken yağların azalmasında büyük bir role sahiptir ve yağlanmalarını azaltma etkisi olduğu da bilinmektedir.
  • Süt tüketmeyen kişiler içtiği zaman tıpkı inek sütü kadar etkilidir ve hastalıklara karşı büyük oranda koruyucu bir görevi mutlaktır.

Soya sütünün zararları

Soya sütünün çok dikkat çekici ve göze çarpan zararlarının olmadığı bilinse de, bilinen bir kaç zararı olabilir. Ancak bunlar tüketen kişilerin bünyesinden yapısına göre farklılıklar gösterebilir. Yalnızca bazı özel durumlarda zararları göze çarpmakta olan soya sütünün en bilinen zararı cinsellik hormonları üzerinde etkisi olmasıdır. Özellikle de erkeklerde kadınlara oranla daha fazla etkisi göstermekte olan soya sütünün bilinen her hangi başka bir etkisi ve zararı yoktur. Meme kanserine karşı büyük oranda etkili olarak kullanılmakta olan soya sütü tüketimine çok fazla yüklenilmemesi gerekiyor. Aynı zamanda tiroit sorun olanların da soya sütü tüketirken dikkat etmesi gereken zamanlar mevcuttur. İlaç kullanan bireylerin de soya sütünden aşırı derecede yararlanmaması gerekmektedir. Şeker oranı yüksek olan yiyeceklerin yanında da soya sütünden uzak durulmalıdır.

tuba kaplan
soya sütü kalorisi ne kadar? zayıflamaya gerçekten faydası var mı?