X

Solunum sistemi hastalıkları nelerdir? Nedenleri ve tedavisi

Solunum sistemi hastalıkları nelerdir? Nedenleri ve tedavisi

Solunum hastalıkları, genel olarak antibiyotikle tedavi edilmeye çalışan ve birçok virüsün neden olduğu hastalık türleridir.

Solunum sistemi hastalıkları nedir?

İnsanlarda solunum sistemi vücudun diğer sistemleri gibi çok büyük önem taşırken bazı olumsuz durumlar sebebiyle bu sistemde çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Yaşamın devam edebilmesi için sürekli olarak nefes alıp vermesi gerekir. Bu işlem solunum olarak tanımlanırken solunumun durması insanın hayatını kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamada ağız ya da burundan nefes alınabilirken vücut için gerekli işlemi sağlaması için akciğere ulaşması gerekir. Akciğere ulaşırken sırasıyla, yutak, gırtlak ve soluk borusunu kullanır. Buradan akciğerin içerisinde yer alan bronşlara iletilir ve bu şekilde solunum işleminin ilk aşaması tamamlanmış olur. Bu şekilde gerekli tüm iç organlara giden oksijen görevini en iyi şekilde yaparken vücut karbondioksiti de ağız ya da burun yoluyla dışarı atacaktır. Bu döngünün sağlıklı bir şekilde kullanımı mümkün olmuyorsa bu durum solunum yolu hastalıklarının olduğunu göstermektedir.

Solunum sistemi hastalıkları nelerdir?

Solunum sisteminde yaşanan bozukluklar birçok farklı şekilde isimlendirilebilir. Bu sistem içerisinde yaşanan rahatsızlıklar, direkt olarak tüm iç organları etkilediğinden insanlar için çok ciddi sonuçları vardır. Günümüzde en fazla görülen solunum hastalıkları,

  • Akciğer kanseri,
  • Astım,
  • KOAH,
  • Zatürre,
  • Grip,
  • Soğuk algınlığı,
  • Sinüzit,
  • Bronşit,
  • Farenjit,
  • Bademcik şişmesi olarak sıralanabilir.

Bu rahatsızlıkların tamamı insanlar arasında sıklıkla görülürken vücuda etkileri tamamen farklı olabilir. Bazı rahatsızlıklar için insanların doktora gitmesine dahi gerek olmazken bazısında en üst düzeyde tıbbi yardım alması gerekmektedir. Buna ek olarak bazı rahatsızlıkların ise tedavisi tam olarak bulunmadığından insanların tüm hayatları boyunca dikkatli bir şekilde yaşaması ve hastalığın kendisini göstermesini engellemesi gerekmektedir.

Nedenleri nelerdir?

Solunum sistemi hastalıkları nedenleri ve tedavisi de değişiklik göstermektedir. Genel olarak solunum yollarından devamlı olarak kirli havının solunması en önemli sebep olarak gösterilebilir. Sürekli olarak kirli hava solumak, insanların solunum yollarına çok yoğun miktarlarda bakteri ve virüslerin girmesi anlamına gelir. Bu mikroorganizmalar da solunum sisteminin verimli bir şekilde çalışmasını önler. Böyle bir durum gerçekleşmesi de solunum sistemi hastalıkları olarak nitelendirilir ve en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereklidir.

Tedavisi nedir?

Solunum sistemi hastalıkları tedavileri ve çözüm yöntemleri değişirken günümüzde grip en yaygın solunum sistemi hastalıklarından birisidir. Genel olarak nefes yoluyla geçtiğinden okullarda ya da toplu çalışma alanlarında rahatlıkla yayılır. Günümüzde antibiyotikler ile rahatça tedavi edilirken antibiyotik kullanmadan önce denenebilecek birkaç farklı ürün de yer alır. Ancak akciğer kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yol binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu durum kesin bir tedavisinin olmayışı ve zorlu bir sürecin varlığıdır. Bu durumda kişilerin kanser hücresi küçükse kemoterapi alması, eğer hücre büyükse cerrahi müdahale ile bu kitlenin akciğerlerden uzaklaştırılması gerekir.

Bahar güler
solunum yolu hastalıklarının teşhisinde kullanılan cihazın adı nedir? Bu tarz hastalıklar nasıl tedavi ediliyor? bu tarz hastalıklar nasıl bulaşır? Yalnızca solunum mu yoksa temas yoluyla da bulaşma imkanı var mı?