X

Solucan gübresi nedir? Faydaları neler? Fiyatı ne kadar?

Solucan gübresi nedir? Faydaları neler? Fiyatı ne kadar?

Solucan gübresi, hemen hemen 40 yıldır dünyanın birçok yerinde tarım işletmeleri tarafından yoğun olarak ilgi görmekte ve kullanılmaktadır. Solucan gübresi bitki besleme ve toprak düzenleyici nitelikler taşımaktadır. Bu gübre doğal beslenen büyük baş hayvanlarının, toprak solucanı türlerinin ve doğal bitkisel maddelerin fiziksel ve kimyasal değişimi ile oluşmaktadır. Bu fiziksel ve kimyasal değişimin oluşumu sırasında yaklaşık olarak 250.00 solucan görev yapmaktadır. Bu gübrenin içermiş olduğu yararlı bakteriler toprağa canlılık verir. Birçok kişinin tercihi haline gelen bu organik bileşenli gübre nedir ne işe yarar öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz...

Ne işe yarar?

Solucan gübresi bitki ve toprak için oldukça değerli ve faydalıdır. Oluşumunda rol alan solucanlar dışkılarında vitamin, mineral ve antibiyotik nitelikli yapıları gübrenin içindeki biyolojik aktivitenin arttırılmasında rol alır. Böylece toprakta yetişen bitkiler daha sağlıklı olmaktadır. Bu gübre normal hayvan gübrelerine oranla daha sağlıklıdır. Solucan gübresindeki yoğun biyolojik etkenler kimyasal gübrelerde hiç bulunmazken hayvansal gübrelerde ise bir miktar bulunmaktadır. Bu gübre bitkilerin hem beslenmesini sağlar hem de büyümeleri için teşvik sağlar. Topraktaki mikroorganizmaları uyaran bu gübre humuslu toprakların elverişli hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Toprak bulunan organogenetik bileşenleri bitkilerin alabileceği kıvama getiren bu gübre, toprağı iyileştirir ve genel olarak bakımını sağlamaktadır. Tarımda kullanılan tüm ilaç ve gübrelerle uyumludur. Hızla suda çözülür. Bitki köklerini onarır ve bakımını yaparak güçlenmesini sağlar.

Solucan gübresi faydaları

  • Toprakta havalanma sağlar ve su tutma kapasitesinin arrtırılmasına yardımcı olur. Böylece su stresini minimum seviyeye düşürür.
  • İçeriğinde bulunan bakteriler topraktaki zararlı bakterilerle savaşarı ve onların zararlı etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olurlar. Bu özelliği sayesinde toprakta yetişen bitkilerin hastalıkara olan direnci artar ve daha dayanıklı hale gelirler.
  • Hava durumları gibi dış etkenlere karşı bitkilerin korunmasını sağlar.
  • İçerisinde yabani ot tohumları bulunmamaktadır.
  • Tarıma elverişsiz olan asitli ve kumlu toprakların düzenlenmesine katkı sağlar ve tarıma elverişli hale gelmesibe yardımcı olur.
  • Raf ömrü uzun kaliteli ürünlerin yetişmesine olanak sağlar.
  • Topraktaki sürtüktür, ph ve nem seviyelerinin dengelenmesini ve düzenlenmesini sağlar.
  • Yetişen bitkilerde nitrat kalıntısının oluşmasını engeller.
  • Toprakta uzun süre kalması ve işlem görmesi sayesinde bitkilerin uzun süre ihtiyacının karşılanmasını sağlar.
  • Havayı, suyu ve toprağı kirletmez.

Toprak için oldukça sağlıklı olan bu gübrelerin bir yan etkisine veya zararına rastlanılmamıştır. Dünya üzerinde birçok kişinin temiz tarım ve ekolojik denge için tercih etmiş olduğu bu gübreler ülkemizde de satışa sunulmuştur. Kaliteli meyve ve sebzenin yetişmesine olanak sağlayan bu organik gübre aynı zamanda toprağın bakımını da yaparak tarıma elverişli hale getirmektedir. Ziraate elverişli toprak sayesinde hem organik hem de faydalı ve besin değeri yüksek yiyecekler yetiştirilmiş olacaktır.

Nereden alınır? Kullanım alanları nelerdir?

Solucan gübresi birçok resmi satış sitesinde uygun fiyatlarla satılmaktadır. Sebze, bağcılık, patates, meyve ve çimler için kullanabilen bu organik gübre temiz ve sağlıklı tarım için oldukça önemlidir. Bitkilerinizin sağlıklı ve dayanıklı olmasını istiyorsanız solucan gübresi siparişi verebilir ve satın alabilirsiniz. Bu organik ve doğal gübre sayesinde toprağınızın verimini arttırabilir ve sağlıklı bir tarım yapabilirsiniz.

hakan çalışır
solucan gübresi nedir bahçemde kullanabilir miyim? nerede satılır fiyatı hakkında bilgi verir misiniz?