X

Şok diyetler zararlı mı? İşe yarar mı?

Şok diyetler zararlı mı? İşe yarar mı?

Şok diyet, kısa sürede ve etkili şekilde yapılan diyetlerdir. Adeta uzun uğraşlar gerektiren diyetlerden oluşmuş sıkıştırılmış bir diyet programıdır denilebilir. Bu diyetlerde zaman kısıtlıdır ve kısa sürede çok yol kat etmek, hızlı kilo vermek gerekir. Kısa bir süre sonra gelecek olan düğün, davet, buluşma, yılbaşı vs gibi etkenler ile insanlar beklenen gün için hızlı bir hazırlık içine girerler. Özellikle fazla kilolardan kurtulmak için böyle kritik zamanlarda fazlaca uğraşılmaya başlanır.

Şok diyet faydaları nelerdir?

  • Şok diyet uygulamaları, kişiye kısa sürede hızla zayıflama imkanı sunar.
  • Bu diyetler, spor ile birlikte devam ettirildiği takdirde, etki düzeyi çok daha fazla olacaktır.

Zararları nelerdir?

  • Bu diyetler ile yeme alışkanlığı birdenbire değiştiği için, herkesin fizyolojisi bu ani değişimi kaldıramayabilir.
  • Hızlı kilo vermek, hızlı bir şekilde metabolizmanın düzeninin değişmesi ve dolayısıyla kan değerlerinin hızlı bir şekilde düşmesi demek olabilir. Şok diyet uygularken temkinli olmakta fayda vardır.
  • Bu diyetler esnasında kişiler, hızlıca verdikleri kiloları, süreç bittiği zaman tekrar alabilirler. Zayıf görüntünün korunabilmesi için spor ve sağlıklı beslenme alışkanlığını hiçbir zaman bırakmamakta fayda vardır.

Tarifleri nelerdir?

1. Gün: Bütün bir lahanayı ufak ufak doğradıktan sonra tencereye atın. İçerisine 2 tane büyük havuç, 1 tane büyük soğan, 1 tane orta boy kabak doğrayın. Ardından 2 litre su ilave ederek sebzeler haşlanıncaya kadar kaynatın. İçerisine az miktarda tuz atılması mümkün. Ancak, yemeğin içine kesinlikle yağ konulmamalı. Bu yemek, bir gün boyunca yenebiliyor. Bu yemekten başka hiçbir şey yemeyin.

2. Gün: Bütün gün lahana çorbası ve meyve tüketin.

3. Gün: Tazeden hazırlanan lahana çorbasını, meyveleri ve ızgara et türü yiyebilirsiniz. Bu et türü, kırmızı et, balı, tavuk veya hindi eti olabilir. Tercihinize göre değişir.

4. Gün: İlk üç gün yenilen besinler tekrar tüketilir.

5. Gün: Yalnız lahana çorbası ile bir kaşık yağsız pilav ya da makarna tüketebilirsiniz.

6. Gün: Izgara et gruplarından tercih ettiğiniz herhangi birini ve yağ yakıcı özelliği olan lahana çorbası tüketmenizde fayda var.

7. Gün: Yağ yakıcı çorbaya devam edilirken, önceki altı gün boyunca her şeyden yiyebilirsiniz.

Şok diyet listesi

Bu diyet, 7 gün boyunca aynı program yapılır. Kahvaltı için, yeşil çay (şekersiz), 3 tane haşlanmış yumurta, yeşil bitkiler tüketilebilir.

Ara öğün

1 bardak kadar yağsız süt ile bir avuç mısır gevreği

Ara öğün

Bir bardak şekersiz bitki çayı tüketilebilir.

Akşam

Yağsız ve çok az tuz ilave edilmiş olan bir sebze çorbası tüketilebilir. Ayrıca, salata ve haşlanmış çiğ sebze de tüketilmelidir.

Şok diyetler, pek çok kişi tarafından kullanılan ve kullanan kişiler tarafından iyi puan alan türde diyetlerdir. Uygulayan kişiler, hızlı sonuç aldıkları için mutlu iken, diyet biter bitmez kilo alma problemleri yaşayabiliyorlar. Bu nedenle, şok diyet bittikten sonra, diyet esnasında yapılan sportif faaliyetleri unutmamak gerekir. Ayrıca, yeme alışkanlığını da diyete uygun şekilde devam ettirmek,kısa sürede zayıflayabilmek için oldukça etkili olacaktır.

Gülşah Uzun
Şok diyetler zararları nelerdir? Kilo verdirir mi gerçekten nasıl uygulamak gerekiyor?