X

Smoothie tarifleri nedir? Diyeti nasıl yapılır?

Smoothie tarifleri nedir? Diyeti nasıl yapılır?

İçecek seçenekleri, insanların hayatında sürekli olarak büyük bir yer tutarken son dönemde farklı smoothie tarifleri ile birlikte çok eğlenceli bir içecek daha hayatımıza girdi.

Smoothie nedir, ne demek?

Birçok kafede ve restoranda menülere eklenen bu içecekler artık hayatımızda sürekli olarak kullandığımız içeceklerden birisi olarak görülüyor. Soğuk olarak tüketildiğinden sıcak yaz günlerinde muhteşem bir seçenek olan bu içeceğin hazırlanması da oldukça kolay. Bunun için evde bilendır bulundurmak gerekirken gerekli malzemelerin tamamı rahatlıkla ulaşabilen ve genelde evlerde bulunan malzemelerden kuruluyor. Basit tanımıyla smoothie, sebzeleri, meyveleri ya da her ikisini aynı anda buz ile birlikte bilendır içerisinde öğüten kişiler bu karışıma yoğurt kadar belirli bir yoğunluğa sahip bir içecek elde ediyor.

Tarifleri ve kalorileri nedir?

Smoothie ilk olarak diyetlerde kullanılmak amacıyla yapılırken sonrasında çok lezzetli olmasına rağmen her yerde ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Bu sebeple de en çok tercih edilen bu içeceğin tarifleri genel olarak diyetleri de göz önünde bulunduruyor. Düşü kalorili, yeteri kadar proteine sahip olan ve lif kaynağı bu içeceğin üretimi en doğrusu oluyor. Bu özellikleri taşımasının yanı sıra bir de lezzetli olursa olabilecek en iyi tariflerden birisi olarak gösteriliyor.

Avakadolu tarifi:

Avakado, 280 kaloriye sahip olurken günlük lif ihtiyacının %10'luk kısmını tek başına karşılıyor. Bunun yanı sıra içerisindeki B6 vitamini ve demir ile muhteşem bir karışım elde edilirken içerisine nane, bal ve yeşil elma da eklenerek lezzetinin istenen düzeye gelmesi sağlanıyor. Yapılırken az yağlı süt kullanılması önerilirken tüm ürünler bilendır ile çekiliyor ve içecek hazır hale geliyor.

Keten tohumlu tarifi:

Keten tohumlu, muzlu ve hurmalı, ananaslı, çilekli, muzlu, pancarlı, kivili ve orman meyvalı gibi çok tutulan onlarca tarif bulunuyor. Bu tariflerin tamamında insanlar aynı şekilde ürünü hazırlarken bu aşamada lezzeti farklı ürünler ekleyerek ayarlayabiliyorlar. Meyvelerin ve sebzelerin değişmesi bir yandan lezzeti, bir yandan da içeceğin besleyici özelliğini değiştiriyor. Bu sebeple de araştırmalar yapılarak doğru ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler istenen etkileri göstermeyebiliyor.

Smoothie diyeti nasıl yapılır?

Bu kadar lezzetli ve kolay hazırlanan bir içecek ile diyetlere başlamak herkesin hayali olurken son dönemde üretilen özel smoothie diyeti ile bu mümkün oluyor. Bu içecekler, içerisinde çok sayıda vitamin, mineral ve destekleyici maddeleri bulundurduğundan günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılayabiliyor. Bu aşamada ana öğünlerden birisinin yerine bu ürün tercih edilirken düşü kalorisine rağmen yüksek besleyiciliği ve tok tutma özelliği ile insanların zayıflamasına yardımcı oluyor. Ancak bu diyeti yaparken diğer ana öğünlerde de yağlı ve şekerli yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekli oluyor.

Pelin Ataseven
Smoothie makinesi nedir? Fiyatı ne kadar? Dışarıda çok pahalı olduğu için bunun makinesini alıp evde yapmak istiyorum. Çok pahalı mı acaba bilen var mı? Tat olarak gerçekten nefis. Bazı lezzetlerini denemiştim:)