X

Slime nedir? Nasıl yapılır? Zararlımı?

Slime nedir? Nasıl yapılır? Zararlımı?

İnternetin yaygın hale gelmesi ve sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması, her dönem yeni bir şeyin trend olmasına sebep oluyor. Şu aralar trend olan etkinlik ise slime yapmak oldu. Slime, hepimizin eskiden beri bildiği bir şey olan oyun hamurudur. Peki, bu oyun hamuru aslında ne? Nasıl yapılır ve içeriğinde neler vardır? İşte merak edilen soruların cevapları...

Slime nedir?

Slime, polimer malzeme ile yapılan bir oyun hamurudur. İngilizce bir kelimedir ve balçık anlamına gelir. Slime, çocukların ilgisini çektiği kadar yetişkinler tarafından da ilgi görmektedir. Slime'ın renklerinin çeşitli olması ve yapılış sürecinin eğlenceli gelmesi sebebi ile 7'den 70'e herkesin keyifle uğraştığı bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Ele yapışmayan, sim ile parıltılı hale getirilebilen ve renk renk hazırlanabilen bir ürün olan bu oyun hamuru, oldukça rağbet görüyor. Öyle ki, sosyal medya hesaplarına fotoğrafları ve videoları atılıyor ve bu videolar çok fazla kişi tarafından izleniyor. Ayrıca, bazı videoları oldukça fazla yorum alıyor.

Nasıl ortaya çıktı?

Günümüzde, hemen hemen herkesin rağbet ettiği bu oyun hamuru, 1920'de Hermann Staudinger isimli sentetik polimerler üzerine çalışan bir bilim insanı tarafından bulunmuştur. O dönemden sonra oyuncak sektöründe kullanılmaya başlanan slime, oyuncak hamuru olarak 1976 yılında piyasaya sürülmüştür. Devamında ise 1990-2000 yılları arasında Gak ismi ile piyasaya sunulmuş ve popüler bir hal almıştır.

İçeriğinde neler var?

Bu hamurun içeriğinde, su, gıda boyaları ve boraks kullanılır. Bu sayılan malzemeler karıştırılıp renklendirilerek elde edilir. Su ve gıda boyasının ne olduğu bilindiği için sadece boraksı açıklamakta fayda var. Boraks, doğal bir mineral olup, eczanelerde ve organik pazarlarda satılır ve genel olarak zararsız bir madde olarak bilindiği söylenebilir. Ancak bu hamurun yapımında her zaman boraks kullanımı tercih edilmeyebiliyor. Bu nedenle çeşitli yapım tarifleri ortaya çıkmıştır.

Zararlı mı?

Slime'ın zararlı olup olmadığı özellikle ebeveynler tarafından merak konusu olarak kalmaya devam ediyor. Bu hamurun zehirli veya zararlı olduğuna dair kesin bir delilin olmadığı biliniyor. Bununla birlikte ağza alınması ve yenilmesine yine de engel olmakta fayda olduğu söyleniyor. Zararlı olduğu kanıtlanmamış olsa da , kimyasal bir madde olması sebebi ile tarifleri arasından içeriğinde kimyasal madde olmayanların seçilmesi faydalı olacaktır. Eğer, hazır alınacak ise, içeriğinin iyice incelenip, içeriğinden emin olunarak satın alma işleminin gerçekleştirilmesi önemli bir nokta olarak görülüyor.

Nasıl yapılır?

Bir su bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı ucu ile boraks ve yine bir çay kaşığı ucu ile gıda boyası ilave edilir. Karışım, kıvam alana kadar karıştırılır ve bir kenara koyulur. Bir kabın içine, bir bardak su bazlı tutkal dökülür. Üzerine ise oda sıcaklığında bir bardak su ilave edilir. Hazırlanmış olan ılık su ile başlangıçta hazırlanan gıda boyası ile yapılan karışım yavaşça birbiri ile karıştırılır. Kıvam alana kadar karıştırıldıktan sonra içine sim eklenerek ışıltılı slime elde edilmesi sağlanır.

Yağmur Tanık
Slime zararlı diye duyumlar vardı ne kadar doğru bilmiyorum ama çok eğlenceli gözüküyor:)