X

Siyah nokta temizlemek için maske tarifi

Siyah nokta temizlemek için maske tarifi

Ciltteki siyah noktalar birçok insanın korkulu rüyasıdır. Bunun üstesinden gelmek için birçok önlemler alınmasına rağmen çoğu zaman bu problemlerle karşılaşırız. Normalde siyah noktalar cildin iyi temizlenmemesinden ortaya çıkar gibi bir yargı vardır. Fakat çoğu insan cilt temizliğine dikkat etmesine rağmen bu gibi problemlerle karşı karşıya gelmekten kurtulamaz. Bu nedenle cilt probleminin oluşumunu temizliğe ya da pisliğe bağlamak doğru değildir. Bu problemler cildin hasarlara maruz kalmasıyla, aşırı derecede güneşe maruz kalmasıyla da alakalı olabilmektedir. Genellikle ergenlik dönemlerinde bu durumlarla karşılaşılır. Elbette ki kurtulma yolları da vardır. Siyah nokta temizlemek için maske tarifi bu yazımızda...

Siyah nokta nasıl temizlenir?

Cilt problemleri ya da dermatoloji alanıyla ilgilenen uzmanlar doğada her türlü rahatsızlığa çarelerin olduğuna inanmaktadırlar. Bunun için günümüzde birçok kür tedavileri mevcuttur. Elbette ki bu kürlerin kullanımı insanların cilt yapılarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin yağlı ciltler için daha çok limon ve salata özlü ürünler tercih edilir. Fakat siyah nokta problemi genelde yağlı ciltlerde yaşanmaktadır. Kür tariflerine geçmeden önce de cilt temizliği her problem için önemlidir. Öncelikle makyaj yapan kişiler ciltlerindeki makyajı iyi bir şekilde arındırmalıdır. Bunun yanı sıra herkes cildinin temizliğine dikkat etmelidir. Ve doğal beslenmek de oldukça önemlidir. Cilt için en önemli şeylerden bir tanesi aşırı yağlı ürünlerden uzak durarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmedir. Fakat ciltteki siyah noktalardan kurtulmak için de kürler yapılabilir. Bu kürler şunlardır:

  • Kahve peelingi
  • Yulaflı peeling
  • Yumurta akı maskesi
  • Bal ve süt maskesi
  • Yulaf ve yoğurt maskesi

Siyah noktalara doğal çözüm

Bu kürler siyah noktalar için oldukça önemlidir. En çok bilinen ve doğal peeling olarak kabul edilen kahve bunlar için oldukça önemlidir. Kahve telvesi bunun için yeterlidir. Yulaf peelingi ise 1 çorba kaşığı yulaf ununu suyla pişirerek ve badem unu ekleyerek cilde yuvarlak hareketlerle uygulanır. Yumurta akı maskesi de yumurta akının cilde tabaka oluşturacak şekilde pamuk uçlarınızla cilde uygulanır. Cilt kuruduktan sonra da temizlenmelidir. Bal ve süt maskesi ise bal ile sütü ısıtarak ciltte siyah noktaların olduğu yerlere uygulanmalıdır. Son olarak da yulaf ve yoğurt maskesi ise yoğurda yulaf karıştırarak ve 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek hazırlanabilir. ve sonrasında cilde masaj yaparak yüzünüze sürülür ve 15 dakika bekletilir. Temizlemek için ılık su kullanılabilir.

Siyah noktada doğal ürünlerin faydaları

Siyah noktalar ve diğer cilt problemlerinde kullanılan ilaçlar başka problemlere de sebep olabilmektedir. Bu nedenle doğal ürünlerin kullanımı önemlidir. Günümüzde insanlar rahatsızlıkları ne olursa olsun ilaç kullanımına başvurmamaktadırlar. Özellikle cilt problemleri için kullanılan ilaçlar çoğu zaman diğer organlara zarar vermektedir. Bu nedenle alternatif tıp dediğimiz bitkisel ürünlerle ya da doğal yollarla tedaviler son zamanların en büyük tercihlerindendir. Zaten doğal ürünler her zaman cilde iyi gelmektedir. Bu nedenle her zaman doğal ürünler tercih edilmelidir.

meliha esentepe
özellikle burnum üzerinde çok siyah nokta var temizlemek için nasıl bir yöntem uygulamalı?