X

Sivilce izleri nasıl geçer? Sivilceler için doğal maske

Sivilce izleri nasıl geçer? Sivilceler için doğal maske

Sivilce ve akne problemler, henüz ergenlik döneminden başlayarak son derece rahatsız eden bir problemdir.

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilceler özellikle de iltihaplı, kırmızı ve büyük oldukları zaman cilt üzerinde leke ve deliklerin kalmasına sebep olur. Bu nedenle sivilce bakımında çok dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Öncelikle sivilce lekelerinin cilt üzerinde kalmaması ve deliklerin oluşmaması için yapılması gereken şey elbette sivilceleri sıkmamak ve ellememektir. Ancak bir gaflete düşerek sivilcelerinizi sıktıysanız ve cilt üzerinde kahverengimsi lekelerin kalmasına olanak sağladıysanız, doğal yöntemler ile bu leke ve izlerden kurtulabilirsiniz. Sivilce izlerinden kurtulmak için kullanmanız gereken en doğal ürünler içerisinde limon, karbonat, bal, tarçın, elma sirkesi, beyaz kil, kahve telvesi, yeşil çay, süt, salatalık, badem yağı, bitkisel yağlardan kayısı yağı, avokado yağı, limon yağı, gül yağı ve lavanta yağı yer alıyor. Daha pek çok ürünün varlığını saymak mümkündür ancak her zaman en çok tercih edilen doğal ürünler bunlardır.

Sivilce izleri için bitkisel çözüm

Bitkisel yağları su ile seyrelterek ya da daha hafif yağlarla seyrelterek sivilce izleri üzerine uyguladığınızda sivilce iz ve lekeleri zamanla yok olacaktır. Ancak günde iki kez sabah ve akşam bu yağları sivilce izleri üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak yağları uygulamadan önce cildinizin bakımını yaptığınızdan, temizlemiş ve nemlendirmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Bitkisel yağlar yalnızca sivilce izlerinin geçmesine değil cilt üzerinde bulunan tüm lekelerden kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Bitkisel yağların sivilcelere etkisi nedir?

  • Cildinizi nemlendiriyor ve sivilcelerin iltihaplarında azalmalara yardımcı oluyor.
  • Cildinizi temizler ve sivilcelere neden olan siyah noktaların arınmasına da yardımcı oluyor.
  • Cilt üzerinde biriken ölü deriyi atmanıza ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor.
  • Gözeneklerin sıkılaşmasına, yağ dengesinin korunmasına ve cildinizin ışıldamasına da yardımcı oluyor.
  • Ayrıca sivilcelerden, sivilce leke ve izlerinden, sivilce deliklerinden de kısa sürede kurtulmanıza yardımcı oluyor.
Sivilce izleri için doğal maske tarifi

Sivilce izlerinden kurtulmak için pek çok kozmetik ürünü kullandım ancak yine de hala izler olduğu gibi duruyor diyorsanız, uygulayabileceğiniz doğal maske tarifleri mevcuttur. Bu doğal maskeler içerisinde limon suyu ve bal karışımı yer alıyor. 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı balı karıştırarak cildinize sürünüz. Cildinize sürdüğünüz bu doğal maskeyi 10 ya da 15 dakika beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. 1 ay boyunca haftada 3 kez bu maskeyi uygularsanız, sivilce izlerinizden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Bunun yanı sıra süt, badem yağı ve limon suyu, bal ve tarçını da karıştırarak 15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık suyla durulayınız. Daha sonra gözeneklerin sıkışması içinse soğuk suyla yıkayabilir ya da bir küp buzu cilt üzerinde gezdirebilirsiniz. Bu maskeyi de hafta boyunca her gün uyguladıktan sonra artık dört günde bir uygulamaya özen göstermelisiniz.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...