X

Şişkinlik nasıl geçer? Şişkinlik yapan yiyecekler nelerdir?

Şişkinlik nasıl geçer? Şişkinlik yapan yiyecekler nelerdir?

Şişkinlik, hızlı yemek yeme alışkanlığı, salgı bzelerinin yeterince çalışmaması, çiğnenmeden yutulan yiyecekler, gazlı ve asitli içeceklerin tüketilmesi, yemek yedikten sonra hareketsizlik vb birçok neden dolayı meydana gelebilir. Özellikle yemek yedikten sonra görülen ve rahatsızlık duyulan mide şişkinliği nefes alışverişlerinizde problem yaratıyorsa, bunun önüne geçebileceğiniz pek çok yöntem vardır.

Şişkinlik nasıl geçer?

Şişkinliğin geçmesine yardımcı olan bitkiler şunlardır:

Zencefil çayı: yaşanan mide şişkinliklerinde tarihler öncesinden beri zencefil kullanılmaktadır. Hazımsızlık çekenlerin fazla abartmadan içeceği zencefil çayları oldukça etkilidir.

Nane çayı: Nane çayı özellikle kronik hazımsızlık çeken kişiler için oldukça faydalıdır. Bağırsakları rahatlatıcı özelliği olan bir fincan çay bardağı 2,5 çay kaşığı nane kaynatarak içebilirsiniz.

Rezene çayı: Yemeklerden sonra tüketilen rezene çayı mide şişkinliği açısında oldukça şifalıdır. Özellikle yemeklerin öğütülmesinde oldukça etkili olan rezene çayının bir fincan su içinde demleyerek içebilirsiniz.

Papatya çayı: birçok şifası olduğu bilenen papatya çayı da mide hazımsızlığı için birebirdir. Uykusuzluğa karşı oldukça faydalı olan papatya çayı aynı zamanda kasların rahatlamasını da sağlamaktadır. Mide şişkinliği şikayeti olanlar,gram papatya çayını bir bardak sıcak su da demleyerek tüketirlerse oldukça faydasını göreceklerdir. Papatya çayına alerjisi olanların ise tüketmemesi gerekir.

Şişkinliğe ne iyi gelir?

Şişkinlik daha en başından yediğiniz, içtiğiniz gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bu rahatsızlığı yaşayanların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir.Şişkinlik yapmayan gıdalar ise;

Baharatlı gıdalar: Yapılan araştırmalar sonucunda baharatlı gıdaların, sindirim sistemini rahatlattığı ve yanı zamanda sindirimi kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Aşırıya kaçmadan tüketilen baharatlı gıdalar midede daha fazla aside sebep olduğu için yiyecekler daha çabuk sindirilmektedir.

Yoğurt: Birçok faydası olduğu bilinen yoğurt da sindirimi kolaylaştırdığı için mide şişkinliğine iyi gelen gıdalar arasında ilk sıralarda yer alır. İçinde yer alan kültür bakterileri ile mide enzimlerini üst seviyeye çıkaran yoğurt, ana yemeklerle de tüketilebilir.

Sıcak içecekler: Kafein içeren kahveler ile birlikte vazgeçilmez içeceklerden biri olan çay şişkinliğe yol açar. Bu içecekler yerine kafeinsiz kahveler ve naneli içecekler tercih edilebilir.

Şişkinlik yapan gıdalar

Şişkinliğe sebep olan yiyecekler değinmeden önce şişkinliğin diğer sebeplerini bir kez daha ortay koymak gerekir. Yemek yerken hava yutmak, hızlı yemek yemek, yemekleri çiğnemeden yutmak, sakız çiğnemek, şeker yemek, sinir ve stres yaşamak şişkinliğin başlıca sebepleri arasındadır. Ancak şişkinliği tetikleyen gıdaların sayısı da bir hayli fazladır. Başlıca şişkinlik yapan gıdalar şunlardır:

  • Fasulye
  • Brokoli
  • Lahana
  • Karbonatlı içecekler
  • Sakız
  • Karnabahar
  • Şeker

Bu gıdalar şişkinliğin tetikleyen gıdaların başında gelir. Ayrıca gaz sancıları de şişkinlik nedenleridir. Tahıllı ürünler ile birlikte süt veya süt ürünleri de gaz şişkinliğine sebep olan gıdalar arasında yer alır.

Gülçin Sarı
Genel olarak karnımda bir şişlik meydana geliyor. Nedenini bilmiyorum ama çok rahatsız edici bişey. Bunu nasıl engelleyebilirim.