X

Sırtta neden çok sivilce çıkar? Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sırtta neden çok sivilce çıkar? Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Özellikle ergenlik döneminde birçok insanın en önemli sorunlarından birisi sırtta sivilce çıkması her yaştan kişide görülebiliyor.

Sırtta neden çok sivilce çıkar?

Sivilce problemleri ülkemizde birçok kişide görülürken en fazla yüzde ve sırtta bu sorun yaşanıyor. İlk etapta insanlar sürekli olarak yüzlerinin görünmesi sebebiyle yüzlerindeki oluşumun ortadan kalkması için bir uğraş veriyor olsalar da sonrasında sırtlarında oluşan sivilceler için de belirli hamleler yapmaya başlıyorlar. Sivilce oluşumu, gözeneklerin tıkanması ile birlikte gerçekleşmektedir. Derinin üzerinde yer alan gözeneklerin tıkanması burada yağların birikmesine sebep olurken bu birikim bölgede bakterilerin oluşumunu tetiklemektedir. Bakteriler, gözenekler içerisindeki yağlar ile beslenirken belirli düzeyde atık oluştururlar. Bu atıklar da deriye zarar vererek sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olur. Sırttaki sivilcelerin de ana nedeni olarak bu gösterilirken farklı sebepler de sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Nedenleri nelerdir? Nasıl oluşur?

  • Yüzde olduğu gibi sırtta da yağ bezleri bulunur. Bu durum, sırtın da sivilceler için uygun bir alan olmasını sağlarken yüzey alanı olarak daha geniş olması daha fazla sivilcenin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Vücudu genel olarak yağlı olan kişilerde sivilce sorunları sıklıkla görülürken bu kişilerin yanı farklı rahatsızlıklar ya da durumlar da sivilcelere sebep olmaktadır.
  • Sırtta oluşan sivilcelere sebep olarak en üst sırada stres gelmektedir. Hem ergenlik döneminde hem de sonraki dönemlerde stres, sivilce oluşumlarında başrolü oynar. Hayatlarındaki önemli dönemler yaklaşırken insanlarda stresin oluşumu normal karşılanırken sivilce oluşumu da aynı şekilde normal görülmektedir.
  • Bunun yanı sıra genetik yatkınlık da sırtta oluşan sivilcelerde çok büyük önem taşır. Eğer ailenin diğer fertlerinin de deri tipi yağlıysa ve belirli dönemlerde sivilce problemleri yaşamışlarsa bu durum çocuklarda da tekrarlanmaktadır.
  • Bayanlarda, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı da sivilcelere sebep olabilir. Genel olarak yüzde kozmetik ürünler kullanılıyor olsa da yaz aylarında tüm vücuda uygulanan kremler ve benzer ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler, cildi olumsuz bir şekilde etkilerden sırt bölgesinde sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Sırttaki sivilceler nasıl geçer? Nasıl tedavi edilir?

Sırttaki sivilcelerin tedavisi ile yüzde oluşan sivilcelerin tedavisi arasında çok büyük farklar bulunmaz. Genel olarak hastanelerde dermatolog olarak görev yapan uzman kişilere görünen hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi kapsül şeklinde hapların düzenli olarak kullanımı şeklinde olurken bu kullanım tarzı kremler, tonikler ya da sabunlar ile desteklenmektedir. Kişilerin sırt bölgelerine ulaşmaları zor olduğunda krem konusunda yakınlarından yardım almaları daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanında birçok doktor kullanımı daha kolay olacağından sabunları tercih edebilir. Böylece hastalar da bu sabunu kullanarak köpürttükleri lifler ile sırtlarına masaj uygulayıp sırtlarında oluşan sivilce problemlerinden olabilecek en kısa süre içerisinde kurtulabilirler.

Öykü Güngör
Sırtta sivilce neden olur? Yüzümde değil genel olarak sırtımda çıkıyor ve ağrılı iltihaplı oluyor. Bunları nasıl geçirebilirim? Doğal yöntemleri var mı? Annemin de gençken böyle problemleri varmış sanırım genetik öyle düşünüyorum:(