X

Sinameki çayı zayıflatır mı? Günde kaç bardak içilir?

Sinameki çayı zayıflatır mı? Günde kaç bardak içilir?

İki en yaygın iki çeşidi ise Cassia accutifolia ve Sinameki angustifoliadır. Bu iki tür sinameki kabızlık sorunu için kullanılmaktadır. Afrika ve Asya ve Orta Doğu'da bazı türlerine rastlayabileceğiniz bu bitki, daha çok sıcak iklimlerde yetişmektedir. Soluk sarımsı ve yeşil renkte olan sinameki, 60 cm'den daha yüksek küçük bir çalıdır. Yaklaşık olarak on türü bulunan bu bitkinin en çok bilinenleri: Pembe yağmur sinamekisi, elma çiçeği sinamekisi, Kenya yağmurlu sinamekisi ve sturt sinamekisidir. Önceleri farkına varılmayan bu çalılar, daha sonraları toplanıp tohum haline getirilerek kurutulmaya başlanmış ve çay olarak tüketilmesi yaygınlaşmıştır. Sarı ve narin çiçeklere sahip olan sinameki göze hitap ettiğinden dekorasyon yapmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca müshil ettiği yarattığı için özellikle tıp alanında da birçok ilaç içerisinde aktif madde olarak kullanılmaktadır. Peki tıp alanında çok sık tercih edilen bu bitkinin ne gibi faydaları vardır?

Sinamekinin faydaları nelerdir?

Mısır, Hindistan ve Sudan gibi bölgelerde doğal olarak yetişen sinamekinin faydalarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Özellikle sık sık kabızlık sorunu yaşayan kişiler için mucizevi bir bitkidir. Kolon kaslarını uyaran sinameki, kabızlığı gidermek için kullanılan güçlü bir müshildir.
  • İştah azaltan sinameki çayı vücut tarafından emilir ve bağırsak yoluyla hızlı bir şekilde gıda hareketinin gerçekleşmesini sağlar.
  • Mide hazımsızlıklarını ortadan kaldırır.
  • Vücudun bağırsak solucanlarını ve toksinlerini atmak için kullanılan temizleyici özelliğe sahiptir.
  • Tanısal testler öncesi (kolonoskopi gibi) bağırsakları temizlemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Vücudumuza bu kadar ciddi faydaları bulunan sinamekinin çayını hazırlamak ise oldukça basittir. Bir tutam sinameki yaprakları bir fincan ya da bir çay bardağı kaynamış su içerisin atılır ve 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülen sinameki tüketime hazır hale gelir. Günde iki bardaktan fazla tüketilmemesi gereken bu çay yatmadan önce tüketildiği takdirde vücudunuzun tamamen temizlenmesini sağlar. Çok fazla tüketildiğinde ise yan etkilerini göstermeye başlar. En belirgin yan etkileri: Bulantı, kusma, midede ağrı ve sürekli devam eden ishaldir. Ayrıca uzun süre tüketildiği zaman bağırsakların fonksiyonlarını bozabilir. Alışkanlık oluştuğu durumlarda ise bağımlılık haline geleceğinden etkisini göstermemeye başlar.

Sinamekinin yan etkileri

Kanda bulunan bazı kimyasalların dengesinde değişikliğe neden olacağından, beraberinde kalp hatsallıkları, kas güçsüzlüğü ve karaciğer yorgunluğuna sebep olabilir. Potasyum eksikliği şikayeti bulunan kişilerin de kullanmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu eksiklik ilerleyebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Ayrıca ülser, apandist ve midede iltihap gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler, sinameki bitkisini asla kullanmamalıdır. Şunu belirtmekte fayda vardır; hiçbir bitkisel çay aşırı ve uzun süre tüketilmemelidir. Aksi takdirde ölüme kadar gidebilen istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple, kesinlikle doktor tavsiye dışında kullanılmamalı, kullanmadan önce mutlaka uzman doktor tarafından bilgi alınmalı, onun tavsiyeleri dışına çıkılmamalıdır. Özellikle çocuklar, hamile kadınlar ve emziren kadınlar kesinlikle kullanmamalıdır! Bu yan etkileri de göz önünde bulunduğu zaman sinameki otunun rastgele tüketilebilecek bir bitki olmadığı ve doktor tavsiyesi dışında alınmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Selin Karaca
sinameki bitkisinin fazla kullanımı ishal yapıyor diye biliyorum ama çayı ishal yaparmı? zayıflamak için kullanmak istiyorum ama ishal yapıyorsa kullanmamak en iyisi