X

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte yaşanan değişiklikler nelerdir?

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte yaşanan değişiklikler nelerdir?

Sigara son zamanlarda birçok insan tarafından tüketilmelidir. Bu durum gittikçe daha kötü bir hal alarak içme oranı çok küçük yaşlara kadar düşmüştür. Bu zararlı maddeye başlamanın bir sürü sebepleri vardır. Arkadaş çevresi, özenme, sadece bir defaya mahsus denemeyi düşünme gibi. Fakat artık sigarayı bırakmak için de birçok sebep vardır. İnsanların çoğu bunun ne kadar zararlı olduğunu bilerek kullanır zaten paketlerin üzerinde bile sigara öldürür yazıları vardır. Bunlara rağmen birçok insan kullanır fakat bu illetten uzun yıllar sonra kurtulan kişilerin başarı hikayeleriyle de karşılaşmak mümkündür.

Neden sigara içilir?

Bu zararlı maddeyi kullanan çoğu insana neden içiyorsun şeklinde bir soru yöneltildiğinde, çünkü kullandığım zaman rahatlıyorum, stresten kurtuluyorum gibi cevaplar alabilirsiniz. Bu durum, kullanan kişilerin en büyük bahanesi haline gelmiştir. İçmediğimde çok agresif oluyorum, etrafıma zarar veriyorum gibi bahaneler... Bahane diyorum çünkü bu durumlar sadece beyinde halledilebilecek durumlardır. Bir alışkanlığından vazgeçmeyi isteyip de bunu başaramayacak bir insan tanımıyorum sadece yapılması gereken kararlı olmaktır. Çoğu insan da ben bağımlı değilim istediğim an bırakabilirim gibi cümlelerle kendisini avutmaktadır. Maalesef ki kullanan herkes bağımlı kabul edilmektedir. Buna başlamış bir kişi için bırakmak oldukça zordur çünkü bıraktığı takdirde hayatında ve vücudunda birçok değişikliğe maruz kalacaktır. Bu değişiklikler bir dönem onu etkilese de sonucunda oldukça rahat edecek olumlu değişikliklerdir.

Sigarayı bıraktıktan sonraki değişimler

Alışkanlığınız ne olursa olsun sigarayı bıraktıktan sonra bazı değişikliklere maruz kalacaksınız. Fakat bu durum sigara alışkanlığı olunca ne olursa olsun bırakılmalıdır. Çünkü zararlıdır. Birçok insan bunu bilerek kullanmaya devam etmektedir. Zaten paketlerinde bile öldürür yazıları bulunmak zorundadır. Üzerinde bile öldürür yazan bir şeyi kullanmak uzun vadede intihar olsa gerek. Bu zararlı maddeyi bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen değişiklikler şu şekildedir:

  • Kan basıncı ve nabız normale döner ve el ayak dolaşımı düzelir.
  • Kan oksijen düzeyi normale döner.
  • Vücuttaki karbonmonoksit atılır.
  • Kandaki nikotin oranı azaldığı için tat ve koku duyusu artar.
  • Nefes alıp vermede rahatlık yaşanır.
  • Vücuttaki dolaşım düzelir ve yürürken yorulma ve tıkanma azalır.
  • Bıraktıktan uzun zaman sonra kalp krizi riski de hiç kullanmayan insan kadar azalır.

Bu etkenlere rağmen hala kullanmaya devam eden insanlar vardır. Vücudunda birçok olumsuzluklara ve rahatsızlıklara maruz kalarak hala kullanmaya devam ederler. Bu insanların çoğu aşırı derecede alışkanlık haline getirmiş ve bırakmak istemeyen insanlardır. Sağlıklarını olumsuz etkilemesine rağmen kullanmaya devam ederler. Bu durumların sebebini anlamak zordur. Fakat vücudumuzu her gün içten içe bitiren ve sonunu hazırlayan sigarayı kullananlar en kısa zamanda bırakmalılardır. Bunların kullanımdan kaldırılması ve üretiminin durdurulması gibi projeler de bu durumda faydalı olabilir. Kamu spotları da insanların bırakması için yapılan sosyal hizmetlerdendir. Zararlı olduğunun herkes farkında ve insanları bu alışkanlıktan vazgeçirmek için birçok çalışma yapılmaktadır.

Abdullah Avcı
Sigarayı yeni bıraktım ama çok zorlanıyorum. Sigarayı bıraktıktan sonra yeniden başlamamak için ne tavsiye edersiniz. Sakız falan çiğniyorum ama nafile :(