X

Sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı? Kesin çözüm önerileri nelerdir?

Sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı? Kesin çözüm önerileri nelerdir?

Sigaranın zarları sürekli olarak medya organlarında yayınlanırken insanlar, sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı sorusunun da yanıtını aramaktadır.

Sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı?

Sigarayı bırakma düşüncesi sigara tüketicilerinin tamamında bulunur. Sigara içenlerin çok azı sigarayı kesinlikle bırakmak istemediğini söylemektedir. Bu aşamada sorun bunun için adımların atılmasıdır. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler ilk olarak psikolojik olarak kendilerini buna hazırlamalıdırlar. Sigaranın zararlarını anlatan videolar ya da resimler onlar için etkili olmuyorsa araştırmalarını daha geliştirmeleri ve sigara kullanımı ile vücutlarına verdikleri zararı daha iyi bir şekilde öğrenmelidir. Sigara kullanımına devam ederlerse çok daha kısa bir hayat süreceklerini bilen kişilerin ailesinden daha erken ayrılacağını ve onları büyük bir üzüntüye sokacağını da bilmesi gereklidir. Tüm bu etmenleri göz önünde bulunduran kişilerin kendisini buna hazırlaması ve adım atarak sigarayı bırakmaya başlaması gerekmektedir.

Sigarayı bırakmak isteyenler için kesin çözüm önerileri nelerdir?

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin uygulayabileceği çok sayıda yöntem vardır. Bu yöntemler ile birlikte sigarayı bırakan çok sayıda insan bulunmasına rağmen hiçbiri kesin bir çözüm sunmamaktadır. Bu yöntemleri kullanan kişiler için belirli yüzdeler sunulurken bunlar ile birlikte insanların yönteme çekilmesi amaçlanmaktadır. Yöntemleri en iyi biçimde araştıran kişiler kendileri için en doğru yöntemi belirlemelidirler. Kendilerinin gerçekten inandığı ve bunun yanında uzun süre uygulayabileceği yöntemler onlar için en kesin çözüm olacaktır. Bunun yanı sıra bazı yöntemlerde sigarayı bırakamayan kişilere ödedikleri ücretler geri iade edildiğinden bu yöntemler de kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Sigara bırakmak için en çok hangi yöntemler kullanılıyor?

Birçok hastalığın tedavisinde ilaçlar kullanıldığından insanların ilaçlara olan inançları da her zaman üst düzeyde oluyor. Bu doğrultuda sigarayı bırakmak isteyenler, ilaçları kullanarak bunu başarabileceklerine inanıyorlar ve bu konuda kendilerine yardımcı olan ilaçları kullanmayı düşünüyorlar. İlaçlar, insanların bağımlılık merkezlerini hedef alarak çok daha kolay bir biçimde insanların sigarayı bırakmasında yardımcı olabiliyor. Bunun yanı sıra konferanslar sunarak insanların sigarayı bırakmasını sağlayan kurumlar da yer alıyor. Bu kurumların büyük bir kısmı başarısızlıkta para iadesi yaptığından çok sayıda insanı kendisine çekmeyi başarıyor.

Tek başına sigarayı bırakmak mümkün mü?

İnsanlar, sigara kullanımlarını tek başına da rahatlıkla bırakabilirler. Burada önemli olan kişinin beynine ne seviyede söz geçirdiğini bilmesidir. Bu süreçte sürekli olarak etraflarındaki insanlardan destek alan kişiler çok daha başarılı olurken bitkisel ürünler ile de sigara bırakma süreci desteklenebilmektedir. Bu süreç içerisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitkileri kullanan, sevdikleriyle daha fazla zaman geçiren ve sigarayı harcadıkları parayı artık daha iyi bir şekilde değerlendiren kişiler rahatlıkla sigarayı bırakabilirler. Sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı sorusu her zaman uzmanlara yöneltilirken burada herkes için ortak bir cevap bulmak oldukça zor olmaktadır.

Demet Aydınalp
Ben sigarayı bırakalı 10 gün sonra 1 yıl olacak. Eğer ki bırakmak istiyorsanız öncelikle iradenize sahip çıkmalısınız. Kafanız bitirmelisiniz. Bırakma sürecinde bitkisel kürlerden destek almak biraz daha etkili oluyor. Bıraktıktan sonra çok daha rahat olacaksınız emin olun.