X

Sigarayı bırakmak için ne yapabilirim? Sigara bıraktıran bitki ve kür önerileri

Sigarayı bırakmak için ne yapabilirim? Sigara bıraktıran bitki ve kür önerileri

Birçok insan yaşadığımız dönemde insanlara fiziksel ve zihinsel açıdan büyük zararlar veren sigarayı nasıl bırakabilirim sorusu ile uzmanlara danışırken bunun için atılması gereken çok sayıda adım bulunmaktadır.

Sigarayı bırakmak için ne yapabilirim?

Sigara tüketimini bırakmak insanlar için atılması oldukça zor adımlardan birisidir. Sigaranın içerisinde yer alan nikotin, bağımlılığa sebep olduğundan vücut sürekli olarak bu maddeye ihtiyaç hisseder ve insanlar bu ihtiyaca direnemeyerek tekrar sigara tüketirler. Günümüzde sigarayı bırakmak için uygulanabilecek onlarca yöntem vardır. İlaçlar, yardımcı ürünler, sigara bırakma bölümleri, psikolojik destek, konferanslar, hipnoz, akupunktur tedavisi ve daha birçok farklı yöntem yer alır. Bunlara ek olarak insanlar kendi hür iradeleri ile birlikte sigarayı bırakıp bir daha tüketmemeye başlayabilirler.

Sigarayı bırakma aşamasında atılması gereken adımlar nelerdir?

Sigarayı belirli bir uzman kişinin danışmanlığında bırakacak olan kişiler, tamamen bu kişilerin yönlendirmelerine uyarak sigaradan kurtulabilirler. Ancak bunun yanı sıra sigarayı kendi hür iradeleri ile bırakan ve sonrasında başlamamak için büyük bir çaba gösteren kişiler belirli adımlar atarak bu süreci daha kolay hale getirebilirler. İlk olarak kendilerine sigara tüketimini hatırlatan insanlardan ve besinlerden kurtulmaları gerekmektedir. Sürekli olarak birlikte sigara tükettikleri kişiler varsa sigara istekleri bitene kadar bu kişiler ile aralarına mesafe koymaları gerekir. Buna ek olarak sigaraya para harcamayı bıraktıkları için ellerinde kalacak paralar ile kendilerine hediye almaları da bu sürecin ne kadar etkili ve muhteşem olduğunu kişilere hatırlatacaktır.

Sigara bırakmak için hangi bitkiler yardımcı olmaktadır?

Bitkiler aleminin üyeleri her zaman insan vücudunun en iyi destekleyicilerinden birisi olurken sigarayı bırakmada da bu yardımını esirgememektedir. Sigarayı bırakma sürecinde tüketilen bu bitkiler, sürecin çok daha rahat geçmesini ve tekrar sigaraya başlanmaması sağlayacaktır. Araştırmacılar karanfil tohumunun sigarayı bırakmada yardımcı elemanlardan birisi olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra oğulotu ve karabaş otu da sigarayı bıraktıran bitkiler arasında yer alır. Sigarayı bırakmak için çeşitli kürler hazırlayarak düzenli olarak kullanmak isteyen kişilerin de bu ürünleri kullanmaya başlaması gerekir.

Sigarayı bırakmak için hangi kürler yardımcı olmaktadır?

Sigarayı bırakmada kullanılabilecek en iyi kür karabaş otunun kullanıldığı karışımdır. Birçok uzmana göre bu karışım ilk sırada yer alırken araştırmalar da bu ürünü kullanan kişilerin son derece başarılı sonuçlar aldığını göstermektedir. 1 bardak su ve 7 adet karabaş otunu hazır eden kişiler ilk olarak suyu kaynatmaya başlarlar. Kaynayan suyun içerisine karabaş otları atılarak 6-7 dakika kadar demlenmesi beklenir. Bunun sonrasında kişilerin canı ne zaman sigara içmek isterse bundan birkaç yudum alarak bunun önüne geçebileceklerdir. Sigarayı bırakmak için neler yapabilirim sorusu ile araştırmalarını gerçekleştiren kişiler, hayatlarını tamamen değiştirmek zorunda olurken her adımını planlı atarak bu zararlı maddeden kurtulabilirler.

Serpil Aydoğan
Yaklaşık 10 yıldır sigara içiyorum. Başlarda çok fazla tüketmiyordum ama son bir yıldır günde nerdeyse 1.5 paket içiyorum. Bırakmak için ne yapabilirim ve sigarayı bıraktıran yöntemler nelerdir diye araştırıyorum. Hangi bitkiler ve kürler etkili olur?