X

Sigaranın zararları nelerdir?

Sigaranın zararları nelerdir?

Günümüzde birçok insan sigara kullanmaktadır. Her ne kadar sigaranın zararlı bir alışkanlık olduğunu bilmeyen yoksa da yine de her 10 saniyede 1 insan sigara ve beraberinde getirdiği komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. İçinde 4000'den fazla zararlı maddenin bulunduğunu (ki bu maddelere fare zehri, egzoz gazı ve hatta tuvalet temizleyici olarak kullanılan kimyasallarda dahil olmak üzere) düşünmek gerekirse sigara hem kişisel sağlığınız hem de çevrenizdekilerin sağlığı için çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Siz içerken aynı zamanda ortamdaki dumanı soluyan herkes pasif içici konumunda en az sizin kadar zarar görüyorlar.

Sigaranın vücuda zararları nelerdir?

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Akciğer rahatsızlıkları, KOAH ( hayatınızdan nefes eksiltir derken ciddiydim)
 • Damarlarda tıkanma sonucu felç
 • Her türlü mide hastalığı
 • Ciltte sararma, erken kırışma, cilt kanseri
 • Ağız kokusu ve dişlerde sararma

Aynı zamanda bu listeden belirtmediğimiz diğer zararları da kanser çeşitleridir. Sigara kansere yakalanma olasılığınızı normal bir insandan 22 kat daha fazla arttırır. Bıraktıktan sonra vücudunuzdan 2 gün içerisinde atılabilecek olan sigaranın size kattığı kimyasallardan aslında gözünüzde çok büyütmeden kolayca kurtulabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için ne yapmalıyım?

Birtakım ilaçlar sigarayı bırakmak için çözüm olsa da ben size ilaç değil irade gücü en önemlisidir. Ne böbreklerinizi yorar ne de başka bir zararı olur. Hem kendi iradenizle bıraktığınızda hayatınızda belki de gerçekten bir kere olsun üzerinde kendi kontrolünüzün olduğu bir karar vermiş ve bu kararı emin adımlarla uygulamış çevrenizin size hayranlık duyacağı ve pek çoğuna örnek olacağınız çok güçlü bir insan olmuş olursunuz. İşte siz güçlü bireyler için aşağıda bazı yapılabilecek küçük tüyolar:

 • Bırakma tarihi belirleyin.
 • Çevrenizdekilere sigarayı bırakacağınızı söyleyin.
 • Karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı plan yapın.
 • Bırakmanın yararlarını düşünün.
 • Yeni ilgi alanları geliştirin.

Sigara sizi bağlayan bir kelepçe olmasın. Eğer inanırsanız, kendinizi ve beyninizi buna hazırlarsanız siz de dumansız bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Metin Yalçın
Sigara ve zararları konusunda söyleyecek çok şey var. Maddi ve manevi birçok zararı bulunan sigaranın başlıca yan etkileri arasında solunum yolu hastalıkları gelmektedir. Gençlikte sağlığın kıymeti pek bilinmediği için sigara içmek bir keyif bir zevk sanılmaktadır ama aslında bunun işkenceden farksız bir eylem olduğu ilerleyen yaşlarda anlaşılmaktadır ama maalesef o zaman da iş işten geçmiş oluyor. Yaşı ilerlemiş bir hayli hayat tecrübesi olan birisi olarak şunu tavsiye ederim sigarayı azaltın yavaş yavaş bırakın. Bakanlıkların bu konuda ilgili çalışmaları var. Hastanelerden yetkililerden gerekirse destek alın ne yapın edin bu illetten kurtulun.
Selçuk Uludağ
akciğer hastalıklarının büyük bir kısmı sigara kaynaklıdır. Kendi paranızla kendi sağlığınızı mahvetmeyin.